Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By skous
#283449 Έβαλα στο Yaris κάποια σειρά (την φτηνή υποθέτω) της Madico 90€.
Μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα πολύ καλό, η τοποθέτηση άριστη και μια χαρά κόβει τον ήλιο.
Μπροστά την δεύτερη σκάλα, στα πίσω ένα επίπεδο πριν το τέλος μαύρο. Σε σύγκριση με της Llumar ιδιων επιπέδων σκουρότητας, φαίνονται πιο φωτεινές.

Περιμένω να "στεγνώσουν" τώρα 2-3 μέρες ακόμα και να δώ τι παίζει με το πάνω κάτω των παραθύρων
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#283452
KiloMeater έγραψε:
kostis20 έγραψε:Δεν υπάρχει πρόβλημα με το καθρέπτη.

< >

Με ενοχλούν τα φώτα των πίσω. Είχα βάλει αρκετά σκοτεινή σε αμάξι με συμβατικό καθρέπτη και ήμουνα πολύ ικανοποιημένος.

Με βάση την πολύ θετική εμπειρία, όταν φόρεσα πάλι μεμβράνες σε αμάξι με ηλεκτρικο καθρέπτη, δυσπιστία ότι ήταν λάθος. Η μεμβράνη έκανε την ίδια δουλειά αλλά ο καθρέπτης ενεργοποιείται πατάτα όταν τον χτυπήσει απευθείας φως από τον πίσω και σκοτεινιάζει. Το τελικό αποτέλεσμα είναι αρκετή μαυρίλα όταν κοιτάς μέσα από τον καθρέπτη

Εγω δεν έχω τετοιο πρόβλημα.Ο καθρεπτης ενεργοποιειται όσο πρέπει.
Αμα σε ενοχλεί μπορείς να τον απενεργοποιήσεις.Το δικό μου έχει κουμπί.
Άβαταρ μέλους
By dactilidis.john
#283457 Καλησπερα, εγω στο αμαξι που εχω κανα μηνα παρατηρω οτι εκει που εχει τις πληροφοριες το καθε τζαμι γραφει και ενα "70% transp" αυτο τι σημαινει? Οτι εχει απο τη μανα του καποια μικρη σκουροτητα?

.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#283464
skous έγραψε:Περιμένω να "στεγνώσουν" τώρα 2-3 μέρες ακόμα και να δώ τι παίζει με το πάνω κάτω των παραθύρων


Αυτό το ακούω από πολλούς...
Εμένα μόλις μου το έδωσε μου είπε το χρησιμοποιείς κανονικά, δεν περιμένεις να στεγνώσει... 3-4 ώρες το είχε.
Διαφέρει ανάλογα τον εγκαταστάτη/μεμβράνη ή το λένε just to be safe?
Άβαταρ μέλους
By xenos
#283505 Και εμενα απο το απογευμα μεχρι το επομενο πρωι μου ειχαν πει. 2-3 μερες ειναι υπερβολη.

<
Άβαταρ μέλους
By skous
#283603 Ναι μλκια ειπα, μου ειπε τα πραθυρα σε 1 μερα αλλα γενικα θελει 1 εβδομαδα ήλιο για να στεγώσει (τωρα τι ακριβως... Δεν εχω ιδέα)...
Ας ειναι καλά το ac :)


< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#283639 Πάντως στου Στέφανου το Q5 που μπήκα, θα ήθελα ακόμη ένα τόνο πιο σκούρα.
Ίσως επειδή έχει και την πανοραμική οροφή που φωτίζει όλο το εσωτερικό βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#283659
skous έγραψε:Έβαλα στο Yaris κάποια σειρά (την φτηνή υποθέτω) της Madico 90€.
Μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα πολύ καλό, η τοποθέτηση άριστη και μια χαρά κόβει τον ήλιο.
Μπροστά την δεύτερη σκάλα, στα πίσω ένα επίπεδο πριν το τέλος μαύρο. Σε σύγκριση με της Llumar ιδιων επιπέδων σκουρότητας, φαίνονται πιο φωτεινές.

Περιμένω να "στεγνώσουν" τώρα 2-3 μέρες ακόμα και να δώ τι παίζει με το πάνω κάτω των παραθύρων


Που τις εβαλες, στειλε αμεσα λεπτομερειες αν μπορεις!
Ειχαν πριν λιγο καιρο μια προσφορα με 130€
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#283699
MIXOStsi έγραψε:
skous έγραψε:Περιμένω να "στεγνώσουν" τώρα 2-3 μέρες ακόμα και να δώ τι παίζει με το πάνω κάτω των παραθύρων


Αυτό το ακούω από πολλούς...
Εμένα μόλις μου το έδωσε μου είπε το χρησιμοποιείς κανονικά, δεν περιμένεις να στεγνώσει... 3-4 ώρες το είχε.
Διαφέρει ανάλογα τον εγκαταστάτη/μεμβράνη ή το λένε just to be safe?



Εμένα μου είπαν για 12 ώρες να μην ανοίξω τα παράθυρα και πως για ένα ή δύο 24ωρα μπορεί να παρατηρήσω υγρασία. Τελικά άνοια τα παράθυρα 24 ώρες μετά, μια και δεν πήγα κάπου και όλα κομπλέ.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#288045 Νομίζω είχε ποσταριστεί και παλιότερα παρόμοια μελέτη:

http://health.in.gr/news/scienceprogres ... 1500076947


Κίνδυνος καρκίνου δέρματος και καταρράκτη
Τα πλαϊνά τζάμια των αυτοκινήτων δεν μας προστατεύουν από τον ήλιο

Καλιφόρνια
Αντίθετα με τα παρμπρίζ, τα πλαϊνά τζάμια των αυτοκινήτων δεν προστατεύουν εξίσου καλά από την υπεριώδη Α ακτινοβολία (UVA) του ήλιου, σύμφωνα με αμερικανική έρευνα που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό έντυπο JAMA Ophthalmology.

Η υπεριώδης ακτινοβολία έχει συνδεθεί με αυξημένο κίνδυνο για καρκίνο του δέρματος και καταρράκτη. Οι επιστήμονες θεωρούν ότι η ελλιπής προστασία από τα πλάγια του οχήματος εξηγεί εν μέρει γιατί οι οδηγοί εκδηλώνουν συχνότερα καρκίνο στην αριστερή πλευρά του προσώπου, καθώς και καταρράκτη στο αριστερό μάτι πιο συχνά από ό,τι στο δεξί.

Οι ερευνητές Ινστιτούτου Όρασης Boxer Wachler στο Μπέβερλι Χιλς της Καλιφόρνια, με επικεφαλής τον Δρ Μπράιαν Μπόξερ Γουάχλερ, μέτρησαν την UVA ακτινοβολία σε 29 μοντέλα 15 αυτοκινητοβιομηχανιών κατασκευής 1990-2014.

Διαπίστωσαν ότι τα παρμπρίζ μπλοκάρουν σχεδόν όλη την ακτινοβολία (το 96% κατά μέσο όρο), άσχετα αν πρόκειται για ακριβά ή φθηνά μοντέλα αυτοκινήτων. Αυτό οφείλεται στο ότι τα παρμπρίζ κατασκευάζονται από γυαλί με ειδική επικάλυψη για να μην σπάει εύκολα.

Αλλά στα πλαϊνά τζάμια -που δεν έχουν αντίστοιχη ενίσχυση- το αντίστοιχο μέσο ποσοστό προστασίας από την ακτινοβολία ήταν 71%. Μόνο σε τέσσερα μοντέλα από τα 29, τα πλαϊνά τζάμια μπλόκαραν πάνω από το 90% της UVA ακτινοβολίας, ενώ σε μερικά αυτοκίνητα δεν μπλοκάρουν πάνω από 50%.

«Οι κατασκευαστές θα έπρεπε να εξετάσουν την αύξηση του βαθμού προστασίας από την UVA ακτινοβολία στα πλευρικά παράθυρα των αυτοκινήτων», σχολιάζει ο ΔΡ Μπόξερ και σημειώνει και οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων θα μπορούσαν μόνοι τους να τοποθετήσουν ειδικά φίλτρα για τα πλαϊνά τζάμια.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#379756
Carglass: Καλημέρα, σας ενημερώνω σε πολύ λίγο.
Η αρχική τιμή είναι στα 225,00 και μπορούμε να κάνουμε μία έκπτωση 20% οπότε το τελικό κόστος είναι στα 180,00€.
Στα μπροστινά πλαϊνά τοποθετούμε νόμιμη απόχρωση και από τη μέση και πίσω επιλέγεται εσείς τη σκουρότητα.


Πάνε καλά? Πέρσι 160€ στο Audi και τώρα ζητάνε 180€ ΜΕ έκπτωση για το Peugeot, όταν όλοι έχουν ταρίφα τα 90€? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#379757 Οτι του λειπει του καθενος. Ποιες ειναι οι νορμαλ τιμες γιατι ισως ασχοληθω ξανα φετος. Αν και περσυ που το εψαξα ολες μου φανηκαν πολυ σκουρες για τα γουστα μου και νομιζω θα μ ενοχλουν το βραδυ.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#379759 Με 90€ θα παρεις madico ομως ή παρόμοιες. Ψαξε λιγο και θα βρεις χαλαρα. Τι περιοχη εισαι;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#379764 Μα Madico βάζει και η Carglass και μέχρι στιγμής μου χουν βγει μια χαρά στο Audi. Έχει 2-3 κοντά μου επί της Λ. Ηρακλείου που με βολεύουν, θα πάρω κι από κει προσφορές. Απλά ξεκίνησα από την Carglass γιατί έχω μείνει γενικά ευχαριστημένος. 160€ μου φάνηκαν ΟΚ για SUV. Πέρσι ζήταγαν 120€ (έτρεχε προωθητικό με -40%) για το Peugeot και |λογοκρισία| μου που δεν τις έβαλα.