Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xeno
#744906 Στη Mercedes w211 μυρίζει καυσαέριο στην καμπίνα. Η μυρωδιά εμφανίζεται όταν είναι ανοιχτός ο αέρας(καλοριφέρ) στο θερμό ή το air-condition στη ζέστη. Δεν μυρίζει με το air-condition στο κρύο. Κοίταξα στον χώρο του κινητήρα και δεν φαίνεται να βγάζει κάπου εκεί καυσαέριο ώστε να το απορροφά η εισαγωγή αέρα για το καλοριφέρ. Εξάλλου φαίνεται ότι το διαμέρισμα του κινητήρα είναι απομονωμένο από εκείνο της εισαγωγής αέρα για το καλοριφέρ.
Κάποια γνώμη; ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#744920 εαν η διαρροη καυσαεριων ειναι μικρη ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει.
Δοκιμασε να βαλεις καποιον να ταπωσει την εξατμιση με το χερι του,και εσυ να εισαι με ανοιχτο καπω μηπως και μεγαλωσει η διαρροη καυσαεριων και ειναι πιο ευκολο να εντοπιστει.
Τσιμουχες πορτμπαγκαζ/πισω πορτων ολα κομπλε?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#744927 Απ' όσο ξέρω η είσοδος του αέρα στην καμπίνα είναι από την αντίθετη πλευρά της εξαγωγής. Στην ίδια πλευρά είναι η μπεκιερα και ο ρυθμιστής πίεσης καυσίμου οπότε μήπως έχεις σε αυτόν κάποια μικροδιαρροη. Μπορείς να καταλάβεις αν είναι καμένη βενζίνη η όχι;

< >
Άβαταρ μέλους
By xeno
#744945 στο link ( https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/as.antallaktika.aposirsi.gr/f2f7eezozufgg1ji8y7c5x1eb0c9 ) φαίνεται ο χώρος της μηχανής. Η εισαγωγή αέρα είναι πάνω αριστερά, έξω από το κυρίως διαμέρισμα του κινητήρα. Στο μοντέλο αυτό η εξαγωγή των καυσαερίων (το σημείο που ο κινητήρας συνδεέεται με το χταπόδι) είναι στην ίδια πλευρά με την εισαγωγή αέρα για την καμπινα, αλλά διαχωρίζεται (πιστεύω) στεγανά με το λάστιχο που περικλείει το διαμέρισμα του μοτέρ.
Θα δοκιμάσω και αυτό με το τάπωμα της εξάτμισης μήπως και εντοπίσουμε τη διαρροή καυσαερίων. ( οι τσιμούχες πορτμπακάζ και πορτών είναι εντάξει.) Το πρόβλημα όμως, όπως έγραψα, εμφανίζεται με το ανοιγμα του καλοριφέρ στο ζεστό ή του aircondition στη ζέστη.
Δεν μυρίζει άκαυστη βενζίνη Μυρίζει καυσαέριο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#745067
xeno έγραψε:@panos 2171
Αν υπήρχε διαρροή στον ρυθμιστή πίεσης καυσίμου τί θα έδινε, αναθυμιάσεις καυσίμου ή καυσαέριο;


καυσιμου.
Άβαταρ μέλους
By xeno
#745154
dimviii έγραψε:
xeno έγραψε:@panos 2171
Αν υπήρχε διαρροή στον ρυθμιστή πίεσης καυσίμου τί θα έδινε, αναθυμιάσεις καυσίμου ή καυσαέριο;


καυσιμου.

ευχαριστώ. Αρα πρέπει να ψάχνω προς άλλη κατεύθυνση.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#746224
Giuseppe Busso έγραψε:Παίδες ποια η γνώμη σας για την παρακάτω κασετίνα:

Εικόνα

https://www.skroutz.gr/s/21705981/Borma ... CF%87.html

εναλλακτικές;

Την ίδια ακριβώς -φασονατζίδικη μάλλον- βγάζει κατά καιρούς το Λίντλ. Έχω τσιμπήσει μια πρίν 2 χρόνια πρπ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Μέχρι και μαστόρια την ζαχάρωναν και ρωτούσαν που και πως :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746239 Η Bormann δεν είναι κακή και μάλιστα καλύτερη από την άλλη του LM σαν εταιρία.
Πολύ προσοχη ποια μύτη χρησιμοποιείς για να εφαρμόζει τέλεια και δεν θα έχεις θέμα

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#746244 Κι εγώ αυτή του lidl έχω,μια χαρά είναι. Τώρα για τη dexter εξαρτάται τι δουλειά θες να κάνεις.


Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#746550
panos2171 έγραψε:Κι εγώ αυτή του lidl έχω,μια χαρά είναι. Τώρα για τη dexter εξαρτάται τι δουλειά θες να κάνεις.


Εικόνα

< >

Και ο πεθερός μου αυτή είχε αγοράσει. Τη βρήκα στο σπίτι και την έβαλα στο αμάξι!