Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#541774 Kilo, το google-fu σου θελει εξασκιση

Seismic ( ) data logging
http://www.globalgeophysical.com/content.aspx?cid=282

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#541797 Και γιατί οι εταιρείας ενέργειας να ενδιαφέρονται για σεισμικά δεδομένα; Έχει να κάνει με το το προστασία πρέπει να έχουν οι καλωδιώσεις; Κάτι άλλο, τί;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#541800 Οκ πιστεύω κατάλαβα γιατί το κάνουνε, ειδικά λίγο πιο ανατολικά από εκεί που μένω εγω.
Πιστεύω έχει να κάνει με αυτό το (μεγάλο) έργο που για χρόνια συζητιέται και τελικά εγκρίθηκε να προχωρήσει
Μαρκαρα με μωβ καποια σημεία κατά προσέγγιση που έχω εντοπίσει τετοια μηχανήματα και νομιζω επιβεβαιώνεται.
Μάλλον σκαναρουν το έδαφος πριν σκάψουν.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#541807 Σίγουρα δεν είναι ρεύμα για πάγκους στην λαϊκή; Εδώ έχουμε θέματα με τις γεννήτριες.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#541822 στις λαϊκές δεν χρειάζεται ρεύμα όμως, τι να το κάνουν οι ντομάτες τα μαρούλια και τα ρούχα;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#541824 Είναι για τα ραδιόφωνα,τιβι, ταμειακές, ανάλογα με τον πάγκο. :s_wink

Εδώ κάποιοι με κάλτσες έχουν Fashion TV :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#541828 Στη λαϊκή του Σαββατου στη βλαχονησίδα (Λάρσα) που ειναι απο τις μεγαλυτερες του χωριου αν δεν κανω λαθος, ειδα ντουλαπα Air Condition εξωτερικου χωρου συνδεδεμενο με γεννητρια να φυσαει στα τερματα χειμωνιατικο αερακι στο κατακαλοκαιρο! Next level ο τυπος με τα ζαρζαβατικα...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#550422 σκεφτομαι για τις πολυ κρυες νυχτες το πρωι να αναβω κανα μισαωρο πιο πριν ενα αεροθερμο μεσα στο αμαξι (εχει καποια ειδικα για αυτη τη δουλεια πχ
https://www.amazon.de/Dometic-DEFA-A430 ... words=DEFA) να ειναι μια χαρα ζεστο οταν μπαινουν τα παιδια για το σχολειο

η ερωτηση ειναι η εξης , αν κλεισω την πορτα και κατω στο πατωμα περναει η μπαλαντεζα , θα δημιουργησει πουθενα προβλημα μετα απο καιρο αν το κανω συχνα το χειμωνα; στο λαστιχο της πορτας, η καμια στρεβλωση κτλ
επειδη τραβαει αρκετο ρευμα ειναι χοντρο καλωδιο , οχι το λεπτο με τα δυο συρματακια

(δε με ενδιαφερει να ζεστανει το αμαξι με τον κινητηρα του)

ο σωστός τρόπος ειαι να εγκαταστήσεις μια επέκταση οπως εδω
https://www.youtube.com/watch?v=moyLGP143WE
αλλα επίσης δε με ενδιαφέρει
Άβαταρ μέλους
By drdino
#550433 Εμπιστεύεσαι τέτοιο πράγμα μέσα στο αμάξι; Η ασφάλεια αμαξιού/σπιτιού σε καλύπτει;
Η πόρτα δεν έχει πρόβλημα, η τσιμουχα της μπορεί να παραμορφωθεί τοπικά, τώρα αν θα είναι πλαστική παραμόρφωση δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#550436 Εμ αυτό με την παραμόρφωση με προβληματίζει

Η DEFA είναι εταιρεία με σειρά από τέτοια προϊόντα αυτοκινήτου τα οποία φτιάχνουν ένα οικοσύστημα. Εγώ θέλω μόνο το συγκεκριμένο χωρίς την κανονική εγκατασταση πρίζας όπως φαίνεται στο βίντεο, πάλι της ίδιας σειράς.
Υποτίθεται είναι safe και έχει καλό όνομα, δε είναι ένα τυχαίο αεροθερμο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#550496 kilo χωρίς παρεξήγηση αλλά είσαι υπερβολικός. Πιστεύω πιο πολύ κακό θα κάνεις, που θα είναι από τη πολλή ζέστη στο κρύο (από το αμάξι μέχρι να μπουν στο σχολείο) παρά από το να περιμένουν μέχρι να δουλέψει το καλοριφέρ του αυτοκινήτου. Ντυμένα θα είναι, δεν θα πάθουν κάτι.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#550524 Βαζε το μερικα λεπτα πριν μπρος το μοτερ ώστε όταν μπητε να εχει θερμοκρασια το νερο και δουλεψει το καλοριφέρ..