Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#523141
xenos έγραψε:
citastak έγραψε:Δεν ξέρω γιατί ολόκληρο βαφή. Πάντως είπε ρητά ότι στόκος δεν πέφτει, όλα με βεντούζα.
Στο καπώ και στην οροφή υπάρχει πλέον μια ασπρίλα που δεν βγαίνει. Σαν να έχει καεί το λούστρο. Αυτό δεν υπήρχε πριν το συμβάν (το έπλυνα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν είχε κάτι). Μήπως "εσπασε" από το κοπάνημα από το χαλάζι;
Το αυτοκίνητο είναι 11 ετών, αλλά γενικά με προσεγμένο χρώμα (γκαραζ, πλύσιμο στο χέρι κτλ).

Οι προφυλακτήρες είναι αγρατζούνιστοι και δεν έχουν καμία ζημιά.


Ας τσεκαριστεί κάπως ότι δεν θα μπει στόκος, γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση. :hmmm:
Επίσης αν βγει σωστό το αμάξι, πες μας τον μάστορα νατον έχουμε στα υπόψιν... :s_thumbsup


O στόκος τσεκάρεται εύκολα. Με ένα μαγνήτη... ;)
Είναι ένα Citroen C5, 2007. Χρώμα μαύρο. Αυτό που λέτε για το βερνίκι έχει νόημα γιατί αυτή η λευκή θαμπάδα δεν υπήρχε πριν 5 μέρες που το έπλυνα και το είδα.
Δεν νομίζω να κάτσουν να βγάλουν λάστιχα και λοιπά, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα πέσει χάρτωμα. Και να σας πω, δεδομένων των παραμέτρων (ηλικία κτλ) νομίζω ότι το προτιμώ.

Θέλουν 7 μέρες δουλειάς. Μόλις βγει το χαρτί από την ΕΜΥ που να πιστοποιεί τη χαλαζόπτωση το βάζει για επισκευή. Αν είναι καλό το φανοποιείο θα σας πω. :(
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#523159
mirage έγραψε:Στην Ελλαδα χρειάζεται χαρτί για χαλαζοπτωση; WTF
Ω ναι, ο αδερφός μου είχε πάρει από την Υπηρεσία Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας

< >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#523169
mirage έγραψε:Στην Ελλαδα χρειάζεται χαρτί για χαλαζοπτωση; WTF


Ναι. Κανείς ηλεκτρονική αίτηση στην ΕΜΥ και σε 15 μέρες στο στέλνουν. Νομίζω έχει και μια μικρή χρέωση.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#523241
dimviii έγραψε:
xenos έγραψε:
Ας τσεκαριστεί κάπως ότι δεν θα μπει στόκος, γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση. :hmmm:


χιλιαδες καινουρια απουλητα αυτοκινητα εχουν επισκευαστει ετσι στην Ελλαδα.Δεν ειναι κατι καινουριο,μην σου κανει εντυπωση.


Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι η ασφαλιστική θα θελήσει να πληρώσει περισσότερα χρήματα από το στοκάρισμα/βάψιμο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#523252
citastak έγραψε:
mirage έγραψε:Στην Ελλαδα χρειάζεται χαρτί για χαλαζοπτωση; WTF


Ναι. Κανείς ηλεκτρονική αίτηση στην ΕΜΥ και σε 15 μέρες στο στέλνουν. Νομίζω έχει και μια μικρή χρέωση.


Εαν εχεις τετοιο βιντεο, δεν τους κανει; :lol:
https://www.facebook.com/Khmer7kh/videos/1888174234816422/
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#523269 :s_omg
Άβαταρ μέλους
By dimik
#523371
diplomat έγραψε:Αντιμετωπίσιμο ποσό, απλώς σκέφτομαι εάν μπορώ να του παίξω λίγο κατενάτσιο. Για διακοπές ας πούμε φεύγεις, ή όχι;
Το ερώτημα είναι μένεις από συμπλέκτη στις διακοπές ή όχι?

Γενικά αυτοκίνητο με πρόβλημα σε τόσο βασικό κομμάτι του το κυκλοφορεις μόνο σε απόλυτη ανάγκη.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#523372 Σιγα μωρε, εγω εβαζα κατω απο το συμπλεκτη το παπουτσι και τον επανεφερνα. :s_airkiss

Βεβαια εγω εχω πολο, οχι κουβαδακια. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#523373 Δεν μένει κάτω μεν, έχει μαλακώσει δε (το πεντάλ). Επίσης, είναι κάμποσος καιρός που συμβαίνει το παρακάτω:
Σε παρατεταμένη όπισθεν μου κλειδώνει και πρέπει να αφήσω/σβήσω για να "απελευθερωθεί" το κιβώτιο. Μήπως δεν είναι αντλία; Noμίζω ότι είναι πάντως.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#523374 Αντλια ειναι, τα ιδια ακριβως συμπτωματα ειχα. Φυσικα οταν κλειδωνε η οπισθεν την ξεκλειδωνα με την τιτανια δυναμη μου . Αλλα εγω εχω πολο, οχι κουβαδακια. :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By 224v
#523377
diplomat έγραψε:Αντιμετωπίσιμο ποσό, απλώς σκέφτομαι εάν μπορώ να του παίξω λίγο κατενάτσιο. Για διακοπές ας πούμε φεύγεις, ή όχι;


Να σου αλλαζε τα τσιμουχακια?? δεν κοστιζουν πολυ, η εργασια μονο και το υγρο...