Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#21007
gakost έγραψε:Γράφω εδώ γιατί δεν με αφήνει να ανοίξω καινούγιο topic που να αφορά τα ac και προβλήματα κλπ. :s_no

Πως εξαφανίζουμαι την βρώμα - μουχλίλα όταν ανοίγουμε το AC; Κάπου είχα δει κάτι spray που τα βάζεις στον αεραγωγό έχωντας βγάλει το φίλτρο καμπίνας. :hmmm:


Επισης για να μην εμφανίζεται συχνα το φαινόμενο της μουχλιλας, 2 λεπτα πριν φτασεις στον προορισμο σου απλα κλεισε το ac και την ανακυκλωση και ασε φρεσκο αερα να κυκλοφορησει.στους αεραγωγους. Εδω και 3 χρονια που το κανω αυτο καθε φορα, δεν εχουν ξαναμυρισει οι αεραγωγοι.
Άβαταρ μέλους
By leonp
#21019 2 λεπτά είναι λίγο.
Θέλει 10-15 λεπτά για να στεγνώσει εντελώς. Τόσο διαρκεί και το coil dry πρόγραμμα που έχει το κλιματιστικό του σπιτιού - μπορεί και περισσότερο.

Όμως και η μικρή διάρκεια βοηθάει να μην μουχλιάζει αν και δεν στεγνώνει καλά.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#21022 Πρακτικά 10 λεπτά δεν μπορείς να περιμένεις σε καθημερινή χρήση.
Εγώ το γυρνάω στο φουλ ζεστό λίγο πριν φτάσω, 2 λεπτακια να κυκλοφορήσει για λίγη ώρα ζεστός αέρας, και μόλιςς φτάσω σβήνω και κατεβαίνω.
Χρόνια τώρα, δεν είχα μυρουδιές
Άβαταρ μέλους
By 224v
#21061 αυτο με τις μυρωδιες του κλιματιστικου δεν μου εχει τυχει ποτε..(ζω με κλιματισμο στο οχημα τα τελευταια 35 χρονια λογω περιοχης εργασιας κ.λ.π.) ομως αλλαζω τα φιλτρα αερος που λεει ο κατασκευαστης.. ισως εδω στην Ευρωπη να υπαρχει θεμα... (οχηματα Ιταλικα, Γιαπωνεζικα, αμερικανικα..)
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#21065
224v έγραψε:αυτο με τις μυρωδιες του κλιματιστικου δεν μου εχει τυχει ποτε..(ζω με κλιματισμο στο οχημα τα τελευταια 35 χρονια λογω περιοχης εργασιας κ.λ.π.) ομως αλλαζω τα φιλτρα αερος που λεει ο κατασκευαστης.. ισως εδω στην Ευρωπη να υπαρχει θεμα... (οχηματα Ιταλικα, Γιαπωνεζικα, αμερικανικα..)



Υπαρχει υγρασια για αυτο και γινεται αυτο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#21523 Ακριβώς, είναι θέμα της υγρασίας που υπάρχει στον αέρα. Στα ξηρά μέρη δεν μεγαλώνουν οι μύκητες και πιο δύσκολα θα έχεις τέτοια θέματα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#22395 Μου έστειλε διαφημιστικό η Citroen της περιοχής, και μέσα σε ένα φυλλάδιο έχει αξεσουάρ.
Βάζει η αντιπροσωπεία κοτσαδορο με 135 ευρώ.
Πώς φαίνεται σαν τιμή;

Η μοναδική χρήση θα είναι η προσθήκη σχάρας ποδηλάτου Thule ή αντίστοιχης (δε εχω ακόμα), δεν έχω πρόθεση για να τραβήξω τίποτα ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#22406 Για τόσα λεφτά και αν είναι εργοστασιακή και όχι του μαστρομήτσου θα τον έβαζα για να υπάρχει, ποτέ δεν ξέρεις, ακόμα και για να τραβήξεις κάποιον ή να σε τραβήξει κάποιος.
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#23998 ….μου αρέσει ο εργοστασιακός κοτσαδόρος!!!!!!!! Και όχι ο aftermarket!!!!!!
Ο εργοστασιακός έχει κωδικό του εργοστασίου χτυπημένο επάνω?......
«Πιο φτηνός και από aftermarket, να τον βάλεις!» +1!.
Να βγαίνει όμως η μπίλια, διότι εάν δεν ‘σέρνεις’, είναι παράβαση του ΚΟΚ.
Antonis-team.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#24040 Πάντως εδώ ένα μεγάλο ποσοστό αυτοκινήτων τον έχει μόνιμα τον κοτσαδορο, και δεν νομίζω να το κάνανε αν ήταν παράνομο γιατί δεν αστειεύονται οι αρχές
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#24114 Δεν αστειεύονται μα δεν κάνουν την δουλεία τους, και αυτό είναι γεγονός!. :rant:
ΦΕΚ & ΚΟΚ και διάβασε. Και τα ξένων απαγορεύονται και τα φοράνε τα περιπολικά!!!!!........ οι έμποροι τους τα βάζουν τζάμπα!. :twisted:
Βασικά ότι σας γράφω, είναι επαγγελματικά ψαγμένο……. :)
Antonis-team.
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#24943 Μπας και βγαλω ακρη σε κατι που δεν εχω καταλαβει καν...

Σε Kia Sportage 2.0 του 2006 γνωστου, του ειπαν οτι: "Ετρεχε η ψυξη της πεταλουδας γκαζιου" και του εκαναν ενα bypass (μην με ρωτησετε τι και πως, δεν εχω καμια ιδεα) που του ειπαν οτι θα κανει την δουλεια κανονικα. Ανταλλακτικο (δεν ξερω για τι ανταλλακτικο του ειπαν ομως) στα 400€, οποτε ψαχνει να καταλαβει αν οντως μπορει να το αφησει οπως ειναι.

Προφανως εγω δεν εχω ιδεα τι εχει το αμαξι και που να ξερω αν μπορει να το αφησει οπως ειναι οντως :lol:

Μετα εστειλε τις παρακατω φωτογραφιες.

Εικόνα
και
Εικόνα


Ειπε οτι υπηρχαν δυο τρυπες πανω και κατω στο μεταλλικο σημειο που καταληγουν τα σωληνακια (κι απο εκει ειχε διαρροη;;; ).

Γενικως τι μπορει να εχει παιχτει; Τι μπορει να κανει;
Το ανταλλακτικο που ανεφεραν μαλλον ειναι ολο αυτο που δειχνουν οι φωτο;