Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#653786
panos2171 έγραψε:Το antipolution system fault βγάζει;

Δεν ξερω ακριβως, ελπιζω σημερα -αυριο να το δουμε. Θα του βαλω το OBD reader που εχω να δω μεσω Torque.

Αλλα σε εμενα που εβγαζε αυτο το σφαλμα "antipolution system fault" ηταν καταλυτης, σε αλλο αμαξι βεβαια.

Αυτο που μου ειπε ειναι οτι αλλαξε turbo στην Γερμανια, ανακατασκευασμενο γιατι καινουργιο πηγαινε μισο νεφρο, και οτι η αλλαγη της εκει επισης κοστιζε πολλα.

Βρηκα ενα βιντεο που λεει για καθαρισμο της αλλα δεν θα μπορουσα να τον κανω εγω, οποτε ρωτω αν το εχει αντιμετωπισει κανεις και τι εκανε.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#653788 Νίκο, κατέβασε το FAP από το Amazon App store. Αυτό θα έχει τις σωστές ερμηνείες των κωδικών σφάλματος και μπορείς να δεις περισσότερα δεδομένα αν χρειαστεί.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#653933 Update:
Χθες πηγα να κουμπωσω το obd reader να δω τι σφαλμα βγαζει πριν κατεβασω το FAP και....ΦΑΠ, μου λεει ο φιλος οτι το λαμπακι ειναι σβηστο τωρα. :s_dunno Αναβει και σβηνει αναλογως, δεν μενει σταθερα αναμμενο, οποτε δεν ασχοληθηκα περισσοτερο.
Ετσι κι αλλιως τον χειμωνα θα το δωσει και θα παρει μια BMW 430i cabrio γιατι το Peugeot λεει του εβγαλε θεματακια ( και θελει να δοκιμασει τις θεματαρες της BMW :lol: :lol: δεν ξερω μπορει τα καινουργια να ειναι ασπαστα, πλακιτσα κανω :s_cool )
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#653938 Αν βγάζει το μήνυμα για anti-pollution fault με το check engine να ανανοσβηνει και σε μένα μετά από επανεκκίνηση φεύγει. Το εμφανίζει αραιά και που εδώ και 150.000χλμ και έχω παρατηρήσει ότι εμφανίζεται αν στροφαρω ψιλά η τελικιαζω.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#654816 Το αυτοκίνητο μου έχει την επιλογή μεσω ενός κουμπιού να απενεργοποιήσω το ESC. Για ποιες καταστάσεις είναι?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#654817 Xιόνι, άμμο, συνθήκες όπου το έξτρα σπινάρισμα θα σε βοηθήσει να ξεκολλήσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#654853
Geralt έγραψε:Το αυτοκίνητο μου έχει την επιλογή μεσω ενός κουμπιού να απενεργοποιήσω το ESC. Για ποιες καταστάσεις είναι?


Θα έλεγα και για την περίπτωση που είσαι μόνος σε κάποια σφιχτή διαδρομή, με άσφαλτο που γλιστράει και θέλεις να επιβεβαιώσεις αν ισχύει ο "μύθος" ( :shifty: ) που λέει πως τα πενβέ τρώνε τα πίσω λάστιχα πιο γρήγορα... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#659171 Έχει κανείς εμπειρία από ανταλλακτικά μάρκας Alkar (και συγκεκριμένα καθρέπτες);
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659172
drdino έγραψε:Έχει κανείς εμπειρία από ανταλλακτικά μάρκας Alkar (και συγκεκριμένα καθρέπτες);


Κάνε μια ερώτηση στον ΚωνσταντίνοΙΧ με το Έβο. Σίγουρα θα ξέρει με τόσα που έχει αλλάξει στο αμάξι του. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#659214
drdino έγραψε:Έχει κανείς εμπειρία από ανταλλακτικά μάρκας Alkar (και συγκεκριμένα καθρέπτες);
Πήρα πρόσφατα για το Golf, μια χαρά όπως ο εργοστασιακός.

< >
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#659215 :thumbsup: Thanks!

Έψαχνα μτχ για το 307, 11 ευρώ στο car.gr. Παίρνω τηλέφωνο, ααα ξέρετε, ενδεικτική τιμή είναι αυτή, στα 40 τον έχουμε. Ο Alkar στα 42, οπότε μονόδρομος (και φυσικά δεν ενθαρρύνω τέτοιες ανόητες πρακτικές ψεύτικων τιμών).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#659218 Όλοι οι ανταλλακτικάδες μάλλον έτσι δουλεύουν στο car. Κι εγώ όταν έψαχνα για πίσω φανάρι είχαν τιμή 30€ και στο τηλέφωνο 90€ το ιμιτασιόν 150€ το γνήσιο. :slap:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#659225 δεν θυμαμαι εαν το ειχα γραψει,αλλα οταν εψαχνα αλεξηλιο για το panda sto car,εδιναν και τα δυο μαζι πακετο. :dizzy: