Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Pit.pat
#702698
Giuseppe Busso έγραψε:Fiat 500 1.2 βενζίνης μοντέλο 2008.

Εδώ και καιρό το αμάξι κάνει ένα τρέμουλο. Σηκώνεις το παράθυρο, πέφτουν οι στροφές και τρέμει.
Ανεβάζεις το παράθυρο, πάλι το ίδιο.
Ανοίγεις το radio, το ίδιο.
Ανάβεις τα φώτα, το ίδιο.
Παίζεις με το σινιάλο, το ίδιο.
Ανάβεις το aircon, το ίδιο.
Πατάς φρένο, το ίδιο.


Πάω στο πρώτο συνεργείο και αλλάζω μια μπαταρία γιατί είχε πέσει. Όντως είχε πέσει και ενδεχομένως να την είχε φάει το παραπάνω θέμα.
Βελτιώνεται κάπως, αλλά απειροελάχιστη διαφορά. Με στέλνει σε ηλεκτρολόγο γιατί ο ίδιος δεν ξέρει.

Παίρνω απόφαση να πάω Σφακιανάκη στο ποτάμι και κλείνω ραντεβού.
Γίνεται η διάγνωση και μας προέκυψε ΔΥΝΑΜΟ.
Δίνω προκαταβολή 100 ευρώ και παραγγέλνουμε δυναμό από Ιταλία. Πάω χθες το αμάξι (έκανε 2 εβδομάδες να έρθει) και σήμερα πάω να το παραλάβω.
Το αμάξι με το νέο δυναμό αλλά και με φρέσκια 2μηνη μπαταρία, κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια.
Άρα δεν είναι το δυναμό.
Πήγαν να με βγάλουν τρελό ότι δεν το κάνει, ότι έτσι δουλεύει και να αρχίσω να σταματάω όποιο αμάξι μπαινοέβγαινε και να του λέω "Παίξε φώτα, βάλε ράδιο, κατέβασε παράθυρα" για να τους αποδείξω ότι κάτι που δεν δουλεύει σωστά, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.

Να μην τα πολυλογώ, το αμάξι το άφησα εκεί και έφυγα. Άνοιξαν ξανά καρτέλα για συνολικό έλεγχο που υποτίθεται ότι έπρεπε να έχουν κάνει.
Να τους λέω, τι γράφει το χαρτί; Ότι τρέμει το αμάξι. Γιατί το έφερα εδώ; Για να το φτιάξετε. Τι κάνω τώρα το αμάξι; Τρέμει.
Σκηνές απείρου κάλλους.

Πάει κάπου το μυαλό σας; Έχω απελπιστεί κυριολεκτικά.

Τα ίδια και εγώ fiat bravo2 θέλω ένα τηλ να μιλήσουμε
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#702700 Ψάξτε βρείτε και καθαρίστε όλες τις γειώσεις που υπάρχουν στο μηχανοστάσιο και αλλού, πχ στα πίσω φανάρια, ξεβίδωμα, καθάρισμα των επαφών με σμυριδόπανο και καλό σφίξιμο, ακόμα και αν δεν είναι αυτή η αιτία ( σπάνιο να μην είναι ) καλό θα κάνει γενικά.
Άβαταρ μέλους
By Pit.pat
#702721 Fiat bravo 1400 90ps τρέμει στο ρελαντί και όταν ανάβω φώτα πατάω στοπ και γενικά και τίποτα να μην ανάψω πάλι τρέμει αλλά όταν ανάβω το κάνει χειρότερα.παρακαλω αν έχει βρεθεί λύση θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση.ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#702724
21 quadra έγραψε:Ψάξτε βρείτε και καθαρίστε όλες τις γειώσεις που υπάρχουν στο μηχανοστάσιο και αλλού, πχ στα πίσω φανάρια, ξεβίδωμα, καθάρισμα των επαφών με σμυριδόπανο και καλό σφίξιμο, ακόμα και αν δεν είναι αυτή η αιτία ( σπάνιο να μην είναι ) καλό θα κάνει γενικά.


Αυτή εδώ είναι η απάντηση.
Βρες ένα συνεργείο να ασχοληθεί με τις γειώσεις φίλε.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#702726
Pit.pat έγραψε:Δηλαδή εσένα έφτιαξε αυτό ήταν το πρόβλημα


Ναι. Ασχολήθηκε με γειώσεις, διάφορα καλώδια, έβαλε καλύτερα μονωτικές ταινίες κλπ.
Με πας καιρό πίσω και δεν θυμάμαι καν ακριβώς σε ποια σημεία. Όπου μπορεί, τόσο το καλύτερο.
Σε φώτα, σε μεγάλη πλεξούδα καλωδίων κλπ...
Θέλει συνεργείο γειτονιάς για να ασχοληθεί κάποιος.
Ή βρες κάποιο συνεργείο με αμιγώς ηλεκτρολογική ενασχόληση.
Άβαταρ μέλους
By Pit.pat
#702728 Αν μπορούσες να θυμηθείς θα με εξυπηρετούσε πολύ μου περιέγραψες ακριβώς αυτά που είχα τραβήξει και εγώ με διάφορα συνεργεία μέχρι που το παράτησα και ζω με αυτό το πρόβλημα σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.αν είναι εύκολο θα ήθελα να μιλήσουμε στο τηλ αλλά δεν ξέρω πως να στο στηλών ιδιεταιρος.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#702734
Pit.pat έγραψε:Αν μπορούσες να θυμηθείς θα με εξυπηρετούσε πολύ μου περιέγραψες ακριβώς αυτά που είχα τραβήξει και εγώ με διάφορα συνεργεία μέχρι που το παράτησα και ζω με αυτό το πρόβλημα σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.αν είναι εύκολο θα ήθελα να μιλήσουμε στο τηλ αλλά δεν ξέρω πως να στο στηλών ιδιεταιρος.


Φίλε μου πάει καιρός και δεν θυμάμαι.
Δεν έχει να κάνει με το τηλέφωνο. Εξάλλου αυτά τα θέματα τα γράφουμε δημόσια για να έχουμε βάση δεδομένων για όποιον χρειαστεί πληροφορίες μελλοντικά.
Ψάξε ένα συνεργείο και πες/ρώτα αν έχει διάθεση να ασχοληθεί με γειώσεις. Ξέρει τι πρέπει να κάνει εκείνος. Απλά πρέπει να έχει όρεξη να ασχοληθεί.

Αν μπορεί να σε διευκολύνει κάτι ακόμη, είναι ότι το πρόβλημα το έλυσε το συνεργείο Βουράκης στη Δραπετσώνα:
https://www.auto-vourakis.gr/
Αν είσαι κοντά στην περιοχή, μπορείς να περάσεις μια βόλτα και να πεις το πρόβλημά σου.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#704155 Εικόνα

Εικόνα


Τί δουλειά κάνει αυτό το σωληνάκι; Έχω την εντύπωση πως έχει να κάνει με την επιστροφή καυσαερίων. Αισθάνομαι πως στις 2 ενώσεις σαν να χάνει λίγο και έχει λερώσει κάπως το σημείο με αποτέλεσμα να μαζεύεται σκόνη κ λάδι.

Ο κινητήρας δε χάνει λάδια γενικά, δλδ βγάζω 25.000 χλμ χωρίς να συμπληρώσω προς το παρόν. Χρησιμοποιώ 0w-30.

Πρόκειται για τον N47d20

Μπορώ να βάλω κάποιο πρόσθετο στο ντεπόζιτο για να καθαρίσω τον κινητήρα και το ντεπόζιτο πετρελαίου;


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#704157 Σωληνάκι αναθυμιάσεων λαδιού πρέπει να είναι (PCV-Positive Crankcase Ventilation) με κωδικό 13717803842 νομίζω.

Αυτό:
https://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-BMW- ... 890.l49286

Αν μου στείλεις το VIN σου μπορώ να επιβεβαιώσω.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#704160
drdino έγραψε:Σωληνάκι αναθυμιάσεων λαδιού πρέπει να είναι (PCV-Positive Crankcase Ventilation) με κωδικό 13717803842 νομίζω.

Αυτό:
https://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-BMW- ... 890.l49286

Αν μου στείλεις το VIN σου μπορώ να επιβεβαιώσω.
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε!

Ναι, πηγαίνει πάνω στο καπάκι με τα λάδια.
Κουμπώνει με 2 κλιπ σε κάθε άκρη. Φαντάζομαι απλά με κλειστή μηχανή το αλλάζω. Δε θέλει προγραμματισμούς κτλ, σωστά; Μην τρέχω και δε φτάνω μετά...!


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#704169 Προγραμματισμό κλπ δεν θέλει, το μόνο που βλέπω είναι αν το αμάξι έχει προδιαγραφές ψυχρού κλίματος (κωδικός S842A) όπου εκεί το σωληνάκι είναι άλλο καθώς ενσωματώνει έναν θερμαντήρα. Δεν βλέπω όμως κάτι τέτοιο στο δικό σου.

Έχει και ένα o-ring στην μεριά της κεφαλής με κωδικό 11127823944, εκεί που κουμπώνει το σωληνάκι αυτό.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#704170 Ευχαριστώ Κωνσταντίνε.

Θα περάσω κάποια στιγμή από την αντιπροσωπία να το πάρω, οπότε θα μου πουν λογικά ποιο είναι ακριβώς.

Προς το παρόν θα καθαρίσω κι άλλο την περιοχή το Σαββατοκύριακο και αν παρατηρήσω πάλι να μαζεύει θα το αλλάξω.


< >