Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#375217 Και της Peugeot είναι long life. Η Basf όμως που κατασκευάζει το Glysantin συνιστά αλλαγή κάθε 3-4 χρόνια, αν και το υγρό διατηρεί τις αντιψυκτικές του ιδιότητες για πολύ περισσότερο χρόνο:

Coolants have to be changed every three to four years depending on the product. This is important, because the additives contained in coolants are gradually broken down. Coolants retain their antifreeze action for a long time, but the corrosion inhibitors break down over time and no longer protect the cooling system from damage.


http://www.glysantin.de/en/faq.html
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#375228
otso έγραψε:ενας μηχανικος μου ειπε οτι οταν γινεται αναβαθμιση λογισμικου στον εγκεφαλο απο την εταιρεια σβηνει οτι υπαρχει αι ξαναμπαινει απ την αρχη το νεο.ειναι σωστο αυτο;
το εχει κανει κανεις; και ποσο στοιχιζει στο περιπου;
φανταζομαι μονο εξουσιοδοτημενα θα το κανουν σωστα;

Δεν ξερω αν σβηνει το παλιο τελειως (αν και μαλλον ετσι γινεται ) , αλλά δε νομιζω οτι πρεπει να σε απασχολει το πως γινεται .Ναι η αντιπροσωπεια το κανει και σου βαζει την τελευταια εκδοση λογισμικου για το αμαξι σου , και κοστιζει περιπου 20-30€ στα Πεζω-Σιτροεν
Αν και που και που το βγαζουν και σαν προσφορα και το κανουν δωρεαν
Αλλά αν δεν εχεις καποιο θεμα, δεν υπαρχει λογος να κανεις update , ουτε κι εγω εκανα ποτέ
Και εννοεiται αν εχεις "προγραμμα" , το χανεις , αφου ξαναμπαινουν οι εργοστασιακες ρυθμισεις στην cpu


Cosmonaut21 έγραψε: και ο άλλος που του άφησα ένα κουτί castrol edge με ημερομηνία λήξης το '14 μου έλεγε κράτα το αφού δεν είναι ανοιγμένο και με κοίταζε σα να είμαι τρελός που του είπα να το πετάξει στην ανακύκλωση

Ημερομηνια ληξης ή ημερομηνια παραγωγης ηταν αυτο που ειδες?


Pitt έγραψε:Και της Peugeot είναι long life.

Πως το ξερεις αυτο Pitt ?
Εμενα στην αντιπροσωπεια μου ειχανε πει οτι θελει αλλαγη και νομιζω το γραφει και το manual
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#375249 Λήξης 1000%.Φαινόταν πεντακάθαρα και του το είπα αλλά μου κάνει δεν πειράζει αφού δεν έχει ανοιχτεί και ήταν σε υπόγειο-αποθήκη τα χρησιμοποιείς.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#375250
alexandros.K έγραψε:
Pitt έγραψε:Και της Peugeot είναι long life.

Πως το ξερεις αυτο Pitt ?
Εμενα στην αντιπροσωπεια μου ειχανε πει οτι θελει αλλαγη και νομιζω το γραφει και το manual


To γράφει το manual του 3008. Συνιστά έλεγχο και συμπλήρωμα μόνο (αν απαιτείται) όχι αντικατάσταση.
Εγώ το αντικατέστησα στην πενταετία με την ευκαιρία της αλλαγής της αντλίας νερού.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#375274
Cosmonaut21 έγραψε: με κοίταζε σα να είμαι τρελός που του είπα να το πετάξει στην ανακύκλωση


δεν έχουν ημερομηνία λήξης τα λάδια.
Άβαταρ μέλους
By otso
#375285 alexandros.K ευχαριστω , μηπως εχεις σιτροεν και γραφεις στο αντιστοιχο φορουμ; η ταχω μπερδεψει ολα στο γερικο μυααλο μου;
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#375331
Cosmonaut21 έγραψε:Λήξης 1000%.Φαινόταν πεντακάθαρα και του το είπα αλλά μου κάνει δεν πειράζει αφού δεν έχει ανοιχτεί και ήταν σε υπόγειο-αποθήκη τα χρησιμοποιείς.

Δεν εχω δει ποτε ημερομηνια ληξης σε λαδια, μονο ημερομηνια παραγωγης/συσκευασιας
Οπως ειπε και ο mousatos πριν, απο οσο ξερω δεν εχουν ημερομηνια ληξης τα λιπαντικα :hmmm:
Αν εχεις μια φωτο, θα βοηθουσε


Pitt έγραψε:To γράφει το manual του 3008. Συνιστά έλεγχο και συμπλήρωμα μόνο (αν απαιτείται) όχι αντικατάσταση.
Εγώ το αντικατέστησα στην πενταετία με την ευκαιρία της αλλαγής της αντλίας νερού.

Και καλα εκανες
Ειχα την εντυπωση οτι καπου λεει καθε ποτε θελει αλλαγη, αλλά οπως ειπα και πριν, δεν ειμαι σιγουρος


otso έγραψε:alexandros.K ευχαριστω , μηπως εχεις σιτροεν και γραφεις στο αντιστοιχο φορουμ; η ταχω μπερδεψει ολα στο γερικο μυααλο μου;

Τιποτα otso
Πεζω 207 εχω και γραφω στο ps club που και που
Στο Σιτροεν φορουμ , οχι , δεν εχω καν λογαριασμο
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#375441 Καλημέρα κύριοι!
Στο Χιουντάι της γυναίκας αλλάξαμε εχθές δίσκο.
Απο εχθές και μετά, κάθε φορά που αφήνω το γκάζι (πχ για να ρολάρει με νεκρά πριν το φανάρι) πέφτουν οι στροφές τόσο που ρετάρει.
Δεν γνωρίζω πόσες γιατί... ντεν έκουμε στοφόμετρο καρντιά μου :lol:
Το κάνει και κρύο και ζεστό.

Λέτε να είναι κάτι λόγο του καινούριου δίσκου;

Η Μερκ ακόμα περιμένει, είναι πολλά τα λεφτά Άρη :vava:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#375456
mousatos έγραψε:
Cosmonaut21 έγραψε: με κοίταζε σα να είμαι τρελός που του είπα να το πετάξει στην ανακύκλωση


δεν έχουν ημερομηνία λήξης τα λάδια.

7 χρονια πρατηριουχος και πηγα να ελεγξω τις συσκευασιες των λιπαντικων μου να δω αν αναγραφουν ημερομηνια ληξης!! :lol: :s_wacko
Φυσικα και δεν εχουν ημερομηνια ληξης... Μονο ημερομηνια παραγωγης και προτροπη να χρησιμοποιηθουν εντος 5ετιας απο αυτην!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#375465
htanso21 έγραψε:Καλημέρα κύριοι!
Στο Χιουντάι της γυναίκας αλλάξαμε εχθές δίσκο.
Απο εχθές και μετά, κάθε φορά που αφήνω το γκάζι (πχ για να ρολάρει με νεκρά πριν το φανάρι) πέφτουν οι στροφές τόσο που ρετάρει.
Δεν γνωρίζω πόσες γιατί... ντεν έκουμε στοφόμετρο καρντιά μου :lol:
Το κάνει και κρύο και ζεστό.

Λέτε να είναι κάτι λόγο του καινούριου δίσκου;

Η Μερκ ακόμα περιμένει, είναι πολλά τα λεφτά Άρη :vava:


Μήπως ξεκούμπωσε κανά μπουζοκαλώδιο ή πήρε καμιά υγρασία κάπου εκεί που έκανε τις εργασίες ο μάστορας; :hmmm:
Μόνο με νεκρά ρετάρει; Παρατήρησες κάποια πτώση ισχύος και με ταχύτητες μέσα;
Τι Χουντάι είναι; :oops:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#375473 Καμία πτώση, όλα καλά, μονο οταν αφήνω το γκάζι πεφτει σαν σε ρετάρισμα.
Δεν εχω δοκιμάσει με ξερογκαζιά να δω.
Ειναι το πρωτο αξεντ 1.3
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#375634 Πήρα τηλ τον μάστορα και μου είπε οτι το κάνει γιατί βγήκε η μπαταρία και έχασε το ρελαντί :dizzy:
Να το κάνουμε βόλτες και θα φτιάξει... και όντως έφτιαξε! λολ
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#377417 Τις προάλλες παρατήρησα έναν περίεργο ήχο κουμπώνοντας 4η στο εύρος 2100-3000σαλ και τον άκουγα όταν τοποθετούσα το κεφάλι περίπου ανάμεσα στα προσκέφαλα των καθισμάτων, ερχόταν μάλλον από κάτω και πίσω. Το μυαλό μου πάει στο διαφορικό αλλά σε άλλες σχέσεις δεν το έκανε παρά μόνο στην 4η. Ο ήχος έμοιαζε σαν σύρσιμο σίδερου, δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω. Αν ήταν διαφορικό δε θα πρεπε να ακούγεται συνεχώς; Θα μπορούσε να ταν κάποιο ρουλεμάν από το κιβώτιο;