Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By nass
#16319
otso έγραψε:βεβαια χτυπαω και ξυλο γιατι γραφω σε φορουμ που πολλοι θα ευχονται εν χορω να του χαλασει , να του χαλασει.


:s_crazy :s_crazy

:s_mad
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#16360
otso έγραψε:βεβαια χτυπαω και ξυλο γιατι γραφω σε φορουμ που πολλοι θα ευχονται εν χορω να του χαλασει , να του χαλασει.



Γιατί τότε κάθεσαι και γράφεις σε ένα τέτοιο forum;
Επίσης γιατί έχεις την εντύπωση πως νοιάζει τον οποιοδήποτε αν θα χαλάσει ή όχι;
Άβαταρ μέλους
By otso
#16373
NickTG έγραψε:
otso έγραψε:βεβαια χτυπαω και ξυλο γιατι γραφω σε φορουμ που πολλοι θα ευχονται εν χορω να του χαλασει , να του χαλασει.



Γιατί τότε κάθεσαι και γράφεις σε ένα τέτοιο forum;
Επίσης γιατί έχεις την εντύπωση πως νοιάζει τον οποιοδήποτε αν θα χαλάσει ή όχι;


επειδη εκτιμω την γνωμη συγκεκριμενων ανθρωπων , ιδιως στα τεχνικα που μου εχουν δωσει και ιδεες ,ακομα και διευθυνσεις να γλυτωσω χρηματα.επειδη εκτιμω παλι πολλους ανθρωπους που ειμαστε πολλα χρονια μαζι και στο αλλο φορουμ.
και επειδη δεν ξερω ποσο χρονων εισαι , τεσπα ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αυτο που εγραψες ειναι επιπεδου δημοτικου, αν δεν παω 20 παπαρες δεν σημαινει οτι πρεπει να απεχω και απο τους φιλους μου.
για το δευτερο ετσι νομιζα , εψαξα να βρω στο αλλο φορουμ την ιστορια που ειχε γινει και τον χαβαλε που μου χαλασε το αυτοκινητο , δεν το βρηκα. ο μπιλλ που τα ξεθαβει θα μπορουσε να το βρει , ειχε πρωταγωνιστησει κιολας , ασχετα με το αργοτερα ελπιζω να το φτιαξεις κτλ κτλ .
Άβαταρ μέλους
By bill33
#16376
otso έγραψε:
NickTG έγραψε:
otso έγραψε:βεβαια χτυπαω και ξυλο γιατι γραφω σε φορουμ που πολλοι θα ευχονται εν χορω να του χαλασει , να του χαλασει.



Γιατί τότε κάθεσαι και γράφεις σε ένα τέτοιο forum;
Επίσης γιατί έχεις την εντύπωση πως νοιάζει τον οποιοδήποτε αν θα χαλάσει ή όχι;


επειδη εκτιμω την γνωμη συγκεκριμενων ανθρωπων , ιδιως στα τεχνικα που μου εχουν δωσει και ιδεες ,ακομα και διευθυνσεις να γλυτωσω χρηματα.επειδη εκτιμω παλι πολλους ανθρωπους που ειμαστε πολλα χρονια μαζι και στο αλλο φορουμ.
και επειδη δεν ξερω ποσο χρονων εισαι , τεσπα ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αυτο που εγραψες ειναι επιπεδου δημοτικου, αν δεν παω 20 παπαρες δεν σημαινει οτι πρεπει να απεχω και απο τους φιλους μου.
για το δευτερο ετσι νομιζα , εψαξα να βρω στο αλλο φορουμ την ιστορια που ειχε γινει και τον χαβαλε που μου χαλασε το αυτοκινητο , δεν το βρηκα. ο μπιλλ που τα ξεθαβει θα μπορουσε να το βρει , ειχε πρωταγωνιστησει κιολας , ασχετα με το αργοτερα ελπιζω να το φτιαξεις κτλ κτλ .

Της ταλαιπωρίας και την μανούρας είσαι otso,σου αρέσει να παιδεύεσαι και να δυσκολευεις ακόμα και τα πιο ευκολα πράγματα.Ασχολείσαι τώρα με την αλλαγή,όχι αγορά, μιας μπαταρίας πόσο;Μια εβδομάδα;Αξίζει;

Αν δεν σου αρέσει το φενγκ σουι και αυτού του φόρουμ ή κρέμασε ένα ματόχαντρο για το μάτι ή άλλαξε τρόπο έκφρασης .Μπορείς βεβαίως βεβαίως να βρεις και άλλο φόρουμ.


Οσο για το θέμα στο άλλο φόρουμ δεν σου χάλασε το αυτοκίνητο,το αγόρασες συνειδητά χαλασμένο για να γλυτώσεις χρήματα,τελικά γλύτωσες;
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#16518 Καλό είναι να κοιτάμε και λίγο πίσω, για να πηγαίνουμε εμπρός εκ του ασφαλούς!.
Αναμφίβολα το να συζητάς 10 μέρες για την αγορά μιας μπαταριάς, είναι αργόσχολη ενασχόληση!.
Antonis-team.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#16525 Εχει δικιο ο Μπιλλυ,συζητησεις επι συζητησεων για μια αλλαγη μπαταριας.
Μια δουλεια που θα στην κανει ο πωλητης τζαμπα με την αγορα της .
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#16541
otso έγραψε:
NickTG έγραψε:
otso έγραψε:βεβαια χτυπαω και ξυλο γιατι γραφω σε φορουμ που πολλοι θα ευχονται εν χορω να του χαλασει , να του χαλασει.



Γιατί τότε κάθεσαι και γράφεις σε ένα τέτοιο forum;
Επίσης γιατί έχεις την εντύπωση πως νοιάζει τον οποιοδήποτε αν θα χαλάσει ή όχι;


επειδη εκτιμω την γνωμη συγκεκριμενων ανθρωπων , ιδιως στα τεχνικα που μου εχουν δωσει και ιδεες ,ακομα και διευθυνσεις να γλυτωσω χρηματα.επειδη εκτιμω παλι πολλους ανθρωπους που ειμαστε πολλα χρονια μαζι και στο αλλο φορουμ.
και επειδη δεν ξερω ποσο χρονων εισαι , τεσπα ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αυτο που εγραψες ειναι επιπεδου δημοτικου, αν δεν παω 20 παπαρες δεν σημαινει οτι πρεπει να απεχω και απο τους φιλους μου.
για το δευτερο ετσι νομιζα , εψαξα να βρω στο αλλο φορουμ την ιστορια που ειχε γινει και τον χαβαλε που μου χαλασε το αυτοκινητο , δεν το βρηκα. ο μπιλλ που τα ξεθαβει θα μπορουσε να το βρει , ειχε πρωταγωνιστησει κιολας , ασχετα με το αργοτερα ελπιζω να το φτιαξεις κτλ κτλ .



Το επίπεδο μου διαμορφωνεται ανάλογα με το συνομιλητή ώστε να μπορεί να με καταλάβει.

Απο εκεί και πέρα για να μην το έχεις και άγχος κανείς δεν εύχεται να σου χαλάσει απλά γιατί κανείς δεν ενδιαφερεται.
Ιδίως αν σκεφτεί κανείς πόσα θα γράψεις σε μια σοβαρή βλάβη μάλλον εύχονται να μην σου χαλάσει ποτέ ξανά το οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#16687
NickTG έγραψε:
otso έγραψε:
NickTG έγραψε:
otso έγραψε:βεβαια χτυπαω και ξυλο γιατι γραφω σε φορουμ που πολλοι θα ευχονται εν χορω να του χαλασει , να του χαλασει.



Γιατί τότε κάθεσαι και γράφεις σε ένα τέτοιο forum;
Επίσης γιατί έχεις την εντύπωση πως νοιάζει τον οποιοδήποτε αν θα χαλάσει ή όχι;


επειδη εκτιμω την γνωμη συγκεκριμενων ανθρωπων , ιδιως στα τεχνικα που μου εχουν δωσει και ιδεες ,ακομα και διευθυνσεις να γλυτωσω χρηματα.επειδη εκτιμω παλι πολλους ανθρωπους που ειμαστε πολλα χρονια μαζι και στο αλλο φορουμ.
και επειδη δεν ξερω ποσο χρονων εισαι , τεσπα ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αυτο που εγραψες ειναι επιπεδου δημοτικου, αν δεν παω 20 παπαρες δεν σημαινει οτι πρεπει να απεχω και απο τους φιλους μου.
για το δευτερο ετσι νομιζα , εψαξα να βρω στο αλλο φορουμ την ιστορια που ειχε γινει και τον χαβαλε που μου χαλασε το αυτοκινητο , δεν το βρηκα. ο μπιλλ που τα ξεθαβει θα μπορουσε να το βρει , ειχε πρωταγωνιστησει κιολας , ασχετα με το αργοτερα ελπιζω να το φτιαξεις κτλ κτλ .



Το επίπεδο μου διαμορφωνεται ανάλογα με το συνομιλητή ώστε να μπορεί να με καταλάβει.

Απο εκεί και πέρα για να μην το έχεις και άγχος κανείς δεν εύχεται να σου χαλάσει απλά γιατί κανείς δεν ενδιαφερεται.
Ιδίως αν σκεφτεί κανείς πόσα θα γράψεις σε μια σοβαρή βλάβη μάλλον εύχονται να μην σου χαλάσει ποτέ ξανά το οτιδήποτε.

********************
+100 A.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#17940 Γράφω εδώ γιατί δεν με αφήνει να ανοίξω καινούγιο topic που να αφορά τα ac και προβλήματα κλπ. :s_no

Πως εξαφανίζουμαι την βρώμα - μουχλίλα όταν ανοίγουμε το AC; Κάπου είχα δει κάτι spray που τα βάζεις στον αεραγωγό έχωντας βγάλει το φίλτρο καμπίνας. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#17948
gakost έγραψε:Γράφω εδώ γιατί δεν με αφήνει να ανοίξω καινούγιο topic που να αφορά τα ac και προβλήματα κλπ. :s_no

Πως εξαφανίζουμαι την βρώμα - μουχλίλα όταν ανοίγουμε το AC; Κάπου είχα δει κάτι spray που τα βάζεις στον αεραγωγό έχωντας βγάλει το φίλτρο καμπίνας. :hmmm:
Υπάρχουν κάτι σπρέυ (πχ της Wurth) που έχουν ένα μακρύ σωληνάκι για να ψεκάζουν βαθειά στους αεραγωγούς. Το βάζεις με τον αερισμό σε λειτουργία και βοηθάει.
Σε άλλες περιπτώσεις μπαίνει κάτι άλλο στην καμπίνα που βγάζει καπνό και με κλειστά παράθυρα το βάζεις να λειτουργεί σε ανακύκλωση για λίγη ώρα.
Πιθανόν υπάρχουν κι άλλοι τρόποι προτού χρειαστεί να ανοίξεις. Θεωρώ όμως ότι οι δύο παραπάνω πρέπει να αρκούν για τις περισσότερες περιπτώσεις, ο πρώτος πιάνει τους αρχικούς αεραγωγούς ενώ ο δεύτερος τα πιο μέσα συστήματα.
Άβαταρ μέλους
By billakos
#17957
gakost έγραψε:Πως εξαφανίζουμαι την βρώμα - μουχλίλα όταν ανοίγουμε το AC; Κάπου είχα δει κάτι spray που τα βάζεις στον αεραγωγό έχωντας βγάλει το φίλτρο καμπίνας. :hmmm:

Χρησιμοποίησα το παρακάτω: http://www.lubit.gr/shopitem/item/336
Δες και το βίντεο
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#17964 Αρκούν για ένα χρονικό διάστημα!. Μα ρίχνουμε και κάτι παστίλιες που διαρκούν μήνες.
Μια φορά τον μήνα θα πρότεινα να κλείσετε τον κλιματισμό, να βάλετε ανακύκλωση, και φουλ την θέρμανση με χαμηλή κυκλοφορία αέρα. Θα καούν οι μύκητες που προκαλούν την κακοσμία!.
Βέβαια τα 5 λεπτά και με κλειστά τζάμια, θα είσαστε έκτος αυτοκινήτου για να μην πάθετε θερμοπληξία.
Καλό είναι, πριν φτάσετε όπου πάτε, να κλείνετε τον κλιματισμό, για να στεγνώνουν οι εσωτερικές κυψέλες, και αυτό για 5 – 10 λεπτά!.
Antonis-team.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#20244 Καδένα κινητήρα.

Κροταλίζει αρκετά περίεργα και μού είπαν ότι χρειάζεται επισκευή (ένας είπε για αλλαγή, αλλά μάλλον ήθελε εξτρά λεφτά).

Πόσο κοστίζει το σφίξιμο της καδένας; Είναι δύσκολη δουλειά; Θέλει ανταλλακτικά ή αρκεί ένα "σφίξιμο";

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By billakos
#20362 @ manosky
Η καδένα υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν αλλάζει ποτέ, μόνο ρυθμίζεται. Υπάρχουν κάτι πλαστικά που η καδένα κινείται επάνω τους (τεντωτήρες). Αυτοί είτε χρειάζονται ρύθμιση είτε αλλαγή. Τους τεντωτήρες έλεγξε και δυστυχώς το κόστος είναι στην κρίση του εκάστοτε μηχανικού...