Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#746572 delete
Τελευταία επεξεργασία από panos2171 και 09 Ιαν 2022, 21:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#746604 Μια χαρά είναι και από ποιότητα και από λειτουργία. Υπ όψιν ότι φορτίζει από 7.5V και πάνω οπότε μια μπαταρία κάτω από αυτά τα V δε θα μπορέσει να τη φορτίσει. Βέβαια εμπειρικά, όσες μπαταρίες μου έτυχαν κάτω από αυτά τα Volt ήταν ήδη νεκρές, και που τις φόρτισα δηλαδή από δυναμό ξεφόρτισαν αμέσως.
Άβαταρ μέλους
By xeno
#746618
panos2171 έγραψε:Μια χαρά είναι και από ποιότητα και από λειτουργία. Υπ όψιν ότι φορτίζει από 7.5V και πάνω οπότε μια μπαταρία κάτω από αυτά τα V δε θα μπορέσει να τη φορτίσει. Βέβαια εμπειρικά, όσες μπαταρίες μου έτυχαν κάτω από αυτά τα Volt ήταν ήδη νεκρές, και που τις φόρτισα δηλαδή από δυναμό ξεφόρτισαν αμέσως.

Thanks! θα πάρω έναν . Τον έχει από την Πέμπτη .
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#746852
Giuseppe Busso έγραψε:Παίδες ποια η γνώμη σας για την παρακάτω κασετίνα:

Εικόνα

https://www.skroutz.gr/s/21705981/Borma ... CF%87.html

εναλλακτικές;


Τελικά πήρα από ένα χρωματοπωλείο στα Καμίνια την Bormann, στα 23,25€.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746857 Είναι πολύ ωραία, με γεια! Εγώ έχω μια ίδια με του Lidl που την είχα αγοράσει από το Praktiker, με όνομα Budget. Η ποιότητα είναι εξαιρετική για την τιμή της, μου έχει λύσει τα χέρια ειδικά γιατί οι μύτες έχουν σχεδόν τα πάντα. Το μόνο που της λείπει είναι κάποια άλλεν και καρυδάκια σε μεγάλα νούμερα. Αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε τέτοια τιμή.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#746861
Anonymous Founder έγραψε:Είναι πολύ ωραία, με γεια! Εγώ έχω μια ίδια με του Lidl που την είχα αγοράσει από το Praktiker, με όνομα Budget. Η ποιότητα είναι εξαιρετική για την τιμή της, μου έχει λύσει τα χέρια ειδικά γιατί οι μύτες έχουν σχεδόν τα πάντα. Το μόνο που της λείπει είναι κάποια άλλεν και καρυδάκια σε μεγάλα νούμερα. Αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε τέτοια τιμή.


Έχω μια παλιά εργαλειοθήκη, ίσως αγορασμένη από το πάλαι ποτέ Macro. Ίσως είναι 20ετίας δηλαδή.
Η καστάνια που έχει μέσα, είναι μεγάλη και τα καρυδάκια είναι από μεσαίο μέγεθος μέχρι ντούκια.. Νομίζω είναι 1/2' ενώ αυτή η κασετίνα που πήρα, έχει μικρότερη καστάνια (1/4').
Για δουλείες που θέλω στο αμάξι, πχ σφιγκτήρες, λύσιμο φ/κουτιού για καθαρισμό φίλτρου, τορξάκια, εμένα με καλύπτει απόλυτα.
Σίγουρα θα ήθελα κάποιο ηλεκ.εργαλείο αλλά με αυτά τα λεφτά, δεν γίνεται.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746865
Giuseppe Busso έγραψε:Για δουλείες που θέλω στο αμάξι, πχ σφιγκτήρες, λύσιμο φ/κουτιού για καθαρισμό φίλτρου, τορξάκια, εμένα με καλύπτει απόλυτα.
Σίγουρα θα ήθελα κάποιο ηλεκ.εργαλείο αλλά με αυτά τα λεφτά, δεν γίνεται.

Ευχαριστώ

Με γεια Μπουσσε, ειναι ωραια!
Για τετοιες δουλειες παντως τα χειρος ειναι 1000 φορες καλυτερα απο τα ηλεκτρικα στα οποια η ροπη τους, το βαρος κι ο ογκος τους πιο πολλα προβληματα μπορει να δημιουργησουν, ενω το χερι αν προσεχεις δεν λαθευει.
Ειναι παρα πολυ ευκολο να κεφαλωσεις βιδα η να της χαλασεις τα πασα αν πιανει σε πλαστικο με ηλεκτρικο εργαλειο.
Να θυμηθω καποια στιγμη αν παρω μια μικρη καστανια 1/4. Εχω καρυδακια αλλα εχασα τον ανταπτορα απο την μεγαλη που ειναι 1/2.


Θα παρω τον φορτιστη του Lidl και περιμενω εναγωνιως το κρουστικο του δραπανοκατσαβιδο χωρις καρβουνακια και μετα ειμαι τζετ!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746876
Νίκος Παππάς έγραψε: περιμενω εναγωνιως το κρουστικο του δραπανοκατσαβιδο χωρις καρβουνακια και μετα ειμαι τζετ!

Αυτό το θέλω κι εγώ! Όποιος το πετύχει, να το πει κι εδώ! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#746878
Anonymous Founder έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε: περιμενω εναγωνιως το κρουστικο του δραπανοκατσαβιδο χωρις καρβουνακια και μετα ειμαι τζετ!

Αυτό το θέλω κι εγώ! Όποιος το πετύχει, να το πει κι εδώ! :rtfm:


Μιας και είπες για καρβουνάκια:

https://www.supereverything.gr/2020/04/ ... mance.html


Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε κρουστικό που είχε βάλει προσφορά το Λιδλ; Τιμή;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746880
Giuseppe Busso έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε: περιμενω εναγωνιως το κρουστικο του δραπανοκατσαβιδο χωρις καρβουνακια και μετα ειμαι τζετ!

Αυτό το θέλω κι εγώ! Όποιος το πετύχει, να το πει κι εδώ! :rtfm:


Μιας και είπες για καρβουνάκια:

https://www.supereverything.gr/2020/04/ ... mance.html


Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε κρουστικό που είχε βάλει προσφορά το Λιδλ; Τιμή;

Γυρω στα 70€ εχει.


Α, εχω ενα Budget αγορασμενο απο το Πρακτικερ πριν 20 χρονια, το οποιο και τι δεν εχει βιδωσει. Τελευταια τα εβγαλε περα και με τις γυψοσανιδες που εβαλα στο μαγαζι οι οποιες επιασαν πανω σε στραντζα οχι τα ειδικα για γυψοσανιδες, με διαλειμματα φυσικα γιατι μονο η μια μπαταρια κραταει.
Αν θυμαμαι καλα το ειχα παρει 30€
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#747704 Το γκολφ 5 παρουσίασε το εξής ζήτημα:

Ενώ έχει μέσα λάδι ο κινητήρας, οδηγώντας για κάποια λεπτά με υψηλές στροφές πχ 4.000 σαλ, πέφτοντας οι στροφές, πχ στα διόδια που σταματάς, ανάβει το κόκκινο λαμπάκι που δηλώνει έλλειψη λαδιού. Περνούν 4-5 δεύτερα και σβήνει.

Είναι αντλία λαδιού; Εκεί πάει το μυαλό μου…


< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#747712 Το κόκκινο λαμπάκι είναι χαμηλή πίεση μάλλον όχι ποσότητα.Σε κάποια vag έφραζε μια σιττα που είχαν κάπου μέσα στο κάρτερ.Αλλιως κοιτάς αντλία λαδιού.Ελπιζω να μην είναι κάτι πιο σοβαρό.

< >
Τελευταία επεξεργασία από kostis20 και 15 Ιαν 2022, 23:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#747720
kostis20 έγραψε:Το κόκκινο λαμπάκι είναι χαμηλή πίεση μάλλον όχι ποσότητα.Σε κάποια vag έφραζε μια σειρά που είχαν κάπου μέσα στο κάρτερ.Αλλιως κοιτάς αντλία λαδιού.Ελπιζω να μην είναι κάτι πιο σοβαρό.

< >
Ευχαριστώ πολύ.
Όταν ξαναέρθω Ελλάδα θα το πάω στον μηχανικό να το δει, έχουμε έναν αξιόπιστο στα VAG στη Θεσνίκη. Ευτυχώς στην Ελλάδα το κόστος συντήρησης είναι πάρα πολύ φθηνότερο σε σχέση με το εξωτερικό.


< >