Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#813383 Ερωτήσεις: κοιτάζω στο YouTube κάτι βιντεάκια που κάνουν αλλαγές λαδιών, φίλτρα, κτλ και χρησιμοποιούν ένα σπρέι για καθαριστικό, πχ όταν βάζουν τη τάπα του καρτερ. Τι σπρέι είναι αυτό;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813386 καθαριστικο φρενων.Αγοραζεις οτι πιο φθηνο βρεις.Εγω αγοραζω το textar

https://www.skroutz.gr/c/3386/texnika_s ... renon.html
Άβαταρ μέλους
By theo13
#813634 Εικόνα

Check Engine λοιπόν μετά από αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά (κάπου το 2013 λόγω πολλαπλασιαστών) αλλά αυτή τη φορά αναβοσβήνει. Το αμάξι δεν ρετάρει ούτε δουλεύει περίεργα. Το γεγονός ότι το έκανε μισή ώρα αφού του έβαλα βενζίνη (100αρα shell) με κάνει να πιστεύω ότι ίσως φταίει αυτό. Αύριο πάω για διάγνωση και βλέπουμε.


< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#813639
Giuseppe Busso έγραψε:Πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχεις;
Βενζίνη έβαλες ενώ ήσουν στεγνός;
Έχω 176.000. Όχι ποτέ δεν το αφήνω να στεγνώσει. Είχα πάνω από 1/4 και του έβαλα 27 lt ακόμα. Έκανα 70 χλμ ταξίδι μετά και άναψε 10 χλμ πριν φτάσω για 10 sec. Μετά δεν άναψε πάλι όσο πήγαινα πορεία. Όταν έσβησα και το έβαλα πάλι μπρος μετά από 1 ώρα άναψε πάλι 2-3 φορές από 10 sec την φορά


< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#813893
bill33 έγραψε:Τελικά δόθηκε παραγγελία στα παρακάτω. Αυτό το autodoc όλο αλλάζει τιμές ,τώρα είναι στις 20 λίρες φτηνότερο από το Σάββατο στην εφαρμογή,για να δούμε τι λέει και από ταχύτητα παράδοσης.Εικόνα

Παρέλαβα σήμερα.Οκ,ότι παράγγειλα και πληρωσα ήρθε.Αρνητική εντύπωση ότι θέλει τόσες μέρες για να παραδοθεί,ειδικά όταν τα έξοδα αποστολής είναι 8,5£,και ότι αντί για τις κούριερ που έχει στο site ήρθε με την Evri που έχει κάκιστη φήμη.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#813922 Εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση που είχε ανάψει check engine λίγο μετά από γέμισμα μου είπαν ότι ήταν από την πεταλούδα, προφανώς βρωμισε με τα χρόνια και βαρεσε συναγερμό
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#821233 Το πεντάλ συμπλέκτη έχει βαρύνει αρκετά και τρίζει κιόλας..
Να φανταστώ πάω για τπτ δίσκο πλατό?
Πόσο περίπου πάει έχει κανείς ιδέα;;

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#821241 ποσα χλμ εχεις?
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#821302
dimviii έγραψε:ποσα χλμ εχεις?
63 Χιλ περίπου.
Λίγα είναι αλλά το αμάξι είναι του 13 και κινείται καθημερινά Αθήνα.
Δεν πατιναρει ο δίσκος.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#821303 πηγαινε εκει που το κανεις σερβις,και πες τους τα συμπτωματα.
Σε καποια αυτοκινητα ρυθμιζει ο συμπλεκτης,σε καποια ρυθμιζει αυτοματα οσο φαγωνεται.
Λογικα δεν θελεις σε τοσα λιγα χλμ συμπλεκτη, ακομα και αν εχεις κανει ολα τα χλμ μεσα στην Αθηνα.
Εαν σου πουν κατευθειαν για αλλαγη συμπλεκτη, φυγε και πηγαινε αλλου για δευτερη γνωμη.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#822120 Μπορεί να είναι απλώς και το συρματόσχοινο-ντιζα συμπλέκτη. Άλλαξε το και λογικά θα γίνει πάλι βούτυρο