Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#497532
sknipper έγραψε:Και αμπέρ τραβάνε και φασαρία κάνουν και δεν είναι τα σωστά για χαμηλής πίεσης φουσκώματα. Για στρώματα, βάρκες κλπ που θέλουν μεγάλο όγκο αλλά χαμηλή πίεση θέλεις διαφορετική τρόμπα.


Παλιά που πήγαινα κάμπινγκ για φούσκωμα στρωματων ειχαμε ενα 12βολτο που ηταν σα μικρή ηλεκτρική σκούπα αλλά με αναστροφή ροη , έκανε ενα πιο διακριτικό ήχο σαν μικρής ηλεκτρική σκούπα και έβγαζε ποοολυ όγκο .
Αυτα τα μικρά ειναι πολυ θορυβώδη και κάνουνε και πολυ ωρα

Για μικρότερα φουσκώματα πλαστικών, μπάλες κτλ βολεύει η χειροκίνητη τρόμπα που εχω για τα ποδήλατα , που στέκεται όρθια , ειναι μισο μέτρο ύψος περίπου και ανεβοκατεβάζεις το έμβολο, βγάζει αρκετά και μπορείς να σηκώσεις και πιέσεις :-)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#497572 Η χρήση που θέλει να κάνει ο μορξ είναι τελείως διαφορετική. Εγώ το θέλω απλά για να διορθώνω πιέσεις στη μηχανή, δλδ θα δουλεύει κάποια δευτερόλεπτα, άντε μισό λεπτό.

Ξαναψάχνοντας βλέπω διάφορα οριτζιναλ repair kits για αυτοκίνητα, αυτά να φανταστώ είναι πιο της προκοπής?

Επίσης αν ανεβώ σε πατσετ, που δε θέλω, βρίσκω κάτι heavy duty (και καλά)

Εικόνα

https://www.ebay.co.uk/p/T-Max-12v-Air- ... 0005.m1851
Άβαταρ μέλους
By xenos
#497573 Ρε πάρε έναν κινέζο + έναν πιο της προκοπής, μετρητή και είσαι κομπλέ. Εμένα μου έκλασε το κινέζικο μετά από πολλά χρόνια και πήρα ένα einhell τώρα με 15-20ε.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#497653 Τρίφτη μην γελάσεις αλλά εγω ελέγχω πιέσεις με την τρόμπα του ποδηλάτου. Κάνει δουλειά με λίγη προσπάθεια όσο και αν φαίνεται απίστευτο. :lol: Και ο μετρητής του αν πάρεις επώνυμη είναι ακριβέστατος. :s_howdy

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#497670 Το πιο αξιόπιστο είναι μια σωστή ποδοτρομπα διπλού εμβολου.
Άβαταρ μέλους
By otso
#497720
elteo έγραψε:Τρίφτη μην γελάσεις αλλά εγω ελέγχω πιέσεις με την τρόμπα του ποδηλάτου. Κάνει δουλειά με λίγη προσπάθεια όσο και αν φαίνεται απίστευτο. :lol: Και ο μετρητής του αν πάρεις επώνυμη είναι ακριβέστατος. :s_howdy

Εικόνα



μου θυμισε το κανει επικυψεις η χοντρη κυρια , ενα δυο τρια
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#497848 Εδώ και λίγο καιρό, το κιβώτιο του clio κάνει κάτι περίεργα. 2-3 φορές σε κατηφόρα δεν με αφήνει να αλλάξω από πρώτη σε δευτέρα αν δεν βάλω αρκετή δύναμη για να βγάλω την πρώτη λες και μαγκωνει, επίσης σε κάποιες φάσεις δεν θέλει να πάρει την όπισθεν. Τι πιθανολογουμε? Να αλλάξω βαλβολινες? Έχει καμιά σχέση ο συμπλεκτης? (Δεν το βλέπω να πατιναρει πάντως). Αισίως έχει 112.000χλμ σε 4 χρόνια

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#497850
belgarion έγραψε:Εδώ και λίγο καιρό, το κιβώτιο του clio κάνει κάτι περίεργα. 2-3 φορές σε κατηφόρα δεν με αφήνει να αλλάξω από πρώτη σε δευτέρα αν δεν βάλω αρκετή δύναμη για να βγάλω την πρώτη λες και μαγκωνει,


καπου καπου το κανει και το kangoo,συνηθως κρυο.Μαλλον συμπλεκτης/ρουλεμαν συμπλεκτη.
δεν εχει χειροτερεψει παντως εδω και 3 χρονια που το κανει,οποτε το αφηνεις για οταν και οποτε αλλαξεις συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#497898
belgarion έγραψε:Εδώ και λίγο καιρό, το κιβώτιο του clio κάνει κάτι περίεργα. 2-3 φορές σε κατηφόρα δεν με αφήνει να αλλάξω από πρώτη σε δευτέρα αν δεν βάλω αρκετή δύναμη για να βγάλω την πρώτη λες και μαγκωνει, επίσης σε κάποιες φάσεις δεν θέλει να πάρει την όπισθεν. Τι πιθανολογουμε? Να αλλάξω βαλβολινες? Έχει καμιά σχέση ο συμπλεκτης? (Δεν το βλέπω να πατιναρει πάντως). Αισίως έχει 112.000χλμ σε 4 χρόνια

< >



Στο πολο με τα ιδια συμπτωματα ηθελε αλλαγη η αντλια συμπλεκτη. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#497949 Αφού το Kangoo του dimviii το κάνει εδώ και 3 χρόνια και πάει ακόμη με τους ρυθμούς του dimviii , εγώ δεν ανησυχώ ακόμη

< >
Άβαταρ μέλους
By rafi
#498151
belgarion έγραψε:Εδώ και λίγο καιρό, το κιβώτιο του clio κάνει κάτι περίεργα. 2-3 φορές σε κατηφόρα δεν με αφήνει να αλλάξω από πρώτη σε δευτέρα αν δεν βάλω αρκετή δύναμη για να βγάλω την πρώτη λες και μαγκωνει, επίσης σε κάποιες φάσεις δεν θέλει να πάρει την όπισθεν. Τι πιθανολογουμε? Να αλλάξω βαλβολινες? Έχει καμιά σχέση ο συμπλεκτης? (Δεν το βλέπω να πατιναρει πάντως). Αισίως έχει 112.000χλμ σε 4 χρόνια

< >
Βαλβολινες θα ελεγα. Τουλαχιστον για αρχη.



.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#498244 τις αλλαξα και εγω,δεν εκανε καμια διαφορα.