Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#454297 Εφόσον οι διαστάσεις του ιμάντα που μπήκε ταιριάζουν ακριβώς με του αρχικής τοποθέτησης, εικάζω ότι είναι θέμα του τεντωτήρα. Πάντως σε ανάλογη περίπτωση που είχε τύχει σε μένα προ 3ετίας (ο 9 ετών ιμάντας ολίσθαινε/ακουγόταν ελαφρά σε ξεκινήματα του αυτοκινήτου από σταματημένο κι όχι και εν κινήσει) άλλαξα προληπτικά και τον ιμάντα (μπήκε Gates για την ιστορία) αλλά και το ρουλεμάν τεντωτήρα.
Πάντως, σημειώνω ότι το τελευταίο διάστημα έχω διαβάσει για αρκετά περιστατικά με ιμάντες της συγκεκριμένης εταιρείας (κυρίως σε σετ χρονισμού εκκεντροφόρων) που "ακούγονται" ως καινούριοι (ο δικός μου βέβαια δεν ακούγεται προς το παρόν).
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#454305
opc έγραψε:Σε jimny έγινε αλλαγή σε ιμάντα δυναμό και aircondition γιατί σφυρίζε κυρίως στην εκκίνηση και γιατί ο ένας ήταν φθαρμενος. Τοποθετηθηκαν Gates αλλά σήμερα ξανά έκανε το σφύριγμα στην εκκίνηση... Καμία ιδέα? Υπάρχει περίπτωση να είναι από το τεντωτηρα που δεν αλλάξαμε? Αν και δε φαινόταν να θέλει αλλαγή...

.


Επειδή μετά την αρχική τοποθέτηση και όταν περάσουν μια / δυό εβδομάδες ο καινούργιος ιμάντας ξεχειλώνει λίγο, κάνετε ένα τέντωμα και θα είσαι ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By opc
#454321
lazarefa έγραψε:Εφόσον οι διαστάσεις του ιμάντα που μπήκε ταιριάζουν ακριβώς με του αρχικής τοποθέτησης, εικάζω ότι είναι θέμα του τεντωτήρα. Πάντως σε ανάλογη περίπτωση που είχε τύχει σε μένα προ 3ετίας (ο 9 ετών ιμάντας ολίσθαινε/ακουγόταν ελαφρά σε ξεκινήματα του αυτοκινήτου από σταματημένο κι όχι και εν κινήσει) άλλαξα προληπτικά και τον ιμάντα (μπήκε Gates για την ιστορία) αλλά και το ρουλεμάν τεντωτήρα.
Πάντως, σημειώνω ότι το τελευταίο διάστημα έχω διαβάσει για αρκετά περιστατικά με ιμάντες της συγκεκριμένης εταιρείας (κυρίως σε σετ χρονισμού εκκεντροφόρων) που "ακούγονται" ως καινούριοι (ο δικός μου βέβαια δεν ακούγεται προς το παρόν).
Μου το ανέφερε και ο μάστορας πως του έχει ξανά τύχει με Gates...

.
Άβαταρ μέλους
By opc
#454322
21 quadra έγραψε:
opc έγραψε:Σε jimny έγινε αλλαγή σε ιμάντα δυναμό και aircondition γιατί σφυρίζε κυρίως στην εκκίνηση και γιατί ο ένας ήταν φθαρμενος. Τοποθετηθηκαν Gates αλλά σήμερα ξανά έκανε το σφύριγμα στην εκκίνηση... Καμία ιδέα? Υπάρχει περίπτωση να είναι από το τεντωτηρα που δεν αλλάξαμε? Αν και δε φαινόταν να θέλει αλλαγή...

.


Επειδή μετά την αρχική τοποθέτηση και όταν περάσουν μια / δυό εβδομάδες ο καινούργιος ιμάντας ξεχειλώνει λίγο, κάνετε ένα τέντωμα και θα είσαι ΟΚ.
Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ!

.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#457044 Αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού ίσως. Έπλυνες το μοτέρ σου μήπως;
Άβαταρ μέλους
By citastak
#457252
drdino έγραψε:Μαγνητάκι φάση.


Ειδικά σε οχήματα άμεσου ψεκασμού, μαζεύονται αρκετές επικαθήσεις στις βαλβίδες εισαγωγής. Στο Μινι που έχω έκανα καθαρισμό και είδα σημαντική διαφορά τόσο στις επιδόσεις όσο και στην κατανάλωση και γενικότερη υγεία του κινητήρα.
Βέβαια ο καθαρισμός έγινε με ειδικό μηχάνημα που προσαρμόζεται στη μεριά της πολλαπλής και ρίχνει με πίεση ψιλό καρυδότσουφλο, ενώ ταυτόχρονα κενό τραβάει τις βρωμιές και τα καρυδότσουφλα.

Οι φωτό που έβγαλα πριν και μετά δείχνουν μεγάλη διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#457253 Γνωστά όλα αυτά αλλά εγώ μίλησα για το συγκεκριμένο με το "υδρογόνο".
Άβαταρ μέλους
By gakost
#457601 http://www.atlcarboncleaning.gr/%CF%80% ... CE%B5.html

Από που να ξεκινήσει κανείς
Από το μοναδικό και μεγαλύτερό δίκτυο - Ε αφού είναι ένα δεν θα είναι το μεγαλύτερο; Από το καθαρό υδρογόνο λες και υπάρχει και βρώμικο; Από τις CE και FCC πιστοποιήσεις που είναι δηλώσεις συμόρφωσης; Α μην ξεχάσω ότι είναι πιστοποιημένη τεχνολογία από την Ευρωπαϊκή ένωση λες και η ΕΕ πιστοποιεί εταιρίες ή προϊόντα.

Dr Dino πιστεύω τους αδικείς τα μαγνητάκια δεν νομίζω να τα διαφημίζαν με τέτοιες μπαρούφες
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457735 Opel Combo 1.7 Tdi 2004

Μυρίζει άσχημα η καμπίνα. Σα κλανιά ένα πράμα.

Υγρασία δεν υπάρχει πουθενα.
Ψυκτικο υγρό και λάδια είναι οκ, το καλοριφέρ και το ac λειτουργούν κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει;

(Εννοείται έγινε καλό καθάρισμα μέσα έξω, μπήκε αρωματικό δεντράκι και αεριστικε καλά ταυτόχρονα με AC και φουλ καλοριφέρ στη ζέστη)