Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#526712 εχω πάει με το επαγγελματικο σε ιδιωτικό κτεο γνωρίζοντας οτι μπορεί να με κοψουνε λογο φθορας εμπρος ελαστικών,εβλεπες τα λινα, και εκει που περίμενα να με φωναξουνε να μου πουν δε σε αφήνουμε να φύγεις από εδώ μου λει ο μαστορας ολα ενταξει ....

ποσους ανθρωπους θα σκοτωσεις ηθελα να του πω....

για την ιστορια τα λαστιχα μου ηταν σε παραγγελια και εφτασαν 1 εβδομαδα αργοτερα απο το κτεο ,αλλα ειπα να παω να δω αν θα μου πουν τιποτα ,

και πλέον δεν τους ακουω καν τι λενε αν λενε κιολας.....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#529802 Εγώ έχω λιώσει με την ιστορία του belgarion, γελάω μόνος μου σαν χαζό!
Ρεεεε, ευτυχώς που έγιναν τα ΚΤΕΟ ιδιωτικά, περνάς πάντα χωρίς το άγχος να σε κόψουν!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#529811
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ έχω λιώσει με την ιστορία του belgarion, γελάω μόνος μου σαν χαζό!
Ρεεεε, ευτυχώς που έγιναν τα ΚΤΕΟ ιδιωτικά, περνάς πάντα χωρίς το άγχος να σε κόψουν!
Η αλήθεια είναι ότι από τότε που υπάρχουν και ιδιωτικά περνάς ότι θες από παντού. Τα τελευταία 4-5 χρόνια έχω περάσει 6 διαφορετικά αυτοκίνητα, αυτό που έχει τις περισσότερες δευτερεύουσες ελλείψεις είναι το Clio που είναι το νεότερο όλων. Πάντως (μεταξυ μας)εγώ σταθερά στον Κατσικα πηγαίνω, είναι και φθηνότερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#531853 Πέρασα το πούντο ΚΤΕΟ και μετά άπο ώρα πρόσεξα ότι δεν μου κόλλησαν το αυτοκόλλητο,υπάρχει ακόμα το παλιό.
Είναι πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By Morx
#531856
bill33 έγραψε:Πέρασα το πούντο ΚΤΕΟ και μετά άπο ώρα πρόσεξα ότι δεν μου κόλλησαν το αυτοκόλλητο,υπάρχει ακόμα το παλιό.
Είναι πρόβλημα;

Οχι, ξεκολλα και το παλιο και εαν ποτε γινει κατι πες οτι εφυγε στο πλυσιμο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#531859 Αυτό το σκέφτηκα και εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#531863
bill33 έγραψε:Αυτό το σκέφτηκα και εγώ.

Το σκεφτηκα και εγω, οντας ψυχαναγκαστικος....

Ηρθε η ωρα του 1ου ΚΤΕΟ και επειδη λοιπον, ειμαι ψυχαναγκαστικςο και την πινακιδα την θελω ΑΤΣΑΛΑΚΩΤΗ, πεντακαθαρη... η καθολου πραγμα το οποιο δεν γινεται... μου την εδωσε το αυτοκολλητακι.

Ρωτησα και η απαντηση που πηρα ειναι οτι δεν τρεχει τιποτα.
Δεν υπαρχει σαφης νομοθεσια περι αυτου (οπως π.χ. στα τελη κυκλοφοριας που καποτε τα κολλαγαμε στο παρμπριζ).

Βγαλε και το υπαρχων και στα παπακια σου.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#532009 Το δικό μου κολληματάκι ήταν στο χρώμα του αυτοκολλητακίου καθότι με είχε ξενερώσει που ήταν πράσινο, αλλά φέτο μου έβαλαν μπλε και σώθηκα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#532019 Σε λευκο θα ηθελα πολυ αν και με τον καιρο θα κιτρινιζε.
Επισης κοκκινο πολυ ωραιο ή μαυρο!

Δε νομιζω να βγαινουν σε τετοια χρωματα :(
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#532023 Κι εμένα ενώ έχει κτεο σε ισχύ δεν είχε αυτοκόλλητο, έβγαλα και το παλιό και τέλος.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#534393 Πέρασα ΚΤΕΟ στη Γερμανία τη μπέμπα κ μου έγραψε μοναδική σημείωση πως σκίστηκε το λάστιχο που προστατεύει το αμορτισέρ σε έναν τροχό... κόστος 20€, περαστικά καμιά 150€ υποθέτω

Θα δούμε πότε θα το αλλάξω κ αν... καυσαέρια μου λέει «ζεστός αέρας βγαίνει από πίσω», ούτε υπερβολικό CO ούτε τίποτα

Όχι κ άσχημα για 150.000 χλμ


< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#535714 ΚΤΕΟ μέχρι 30/9 για να γλυτώσετε τα πρόστιμα
Μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου έχει δοθεί παράταση για να περάσουν από τεχνικό έλεγχο τα οχήματα οι ιδιοκτήτες τους, χωρίς την επιβολή πρόσθετου προστίμου.

Από τις 30 Σεπτεμβρίου και μετά θα παραμονεύει συνεχώς ο κίνδυνος της ηλεκτρονικής διασταύρωσης των στοιχείων των οχημάτων που παραμένουν ανέλεγκτα για πάνω από ένα εξάμηνο και της επιβολής εν συνεχεία του προστίμου των 150 ευρώ, το οποίο θα βεβαιώνεται αυτόματα στις εφορίες....................
https://www.kteokalamaras.gr/kteo-mexri ... -prostima/
Άβαταρ μέλους
By Govus
#535726 Όσο δηλ. "θα παραμονεύει ο κίνδυνος" να φάει κάποιος το 150άρι πρόστιμο, θα μπορεί να κυκλοφορεί ανενόχλητος χωρίς φρένα, φώτα και λάστιχα...
Και σιγά μην πάει και ακόμα κι αν το φάει, αφού όλο και κάποια στιγμή στο μακρυνό μέλλον θα "συμψηφιστεί με καμμιά επιστροφή φόρου"...
Η χαρά του ασυνείδητου "ελληναρά" με λίγα λόγια :) .

Ούτε με τον χριστό πρωθυπουργό δεν σώνεται αυτό το μπάχαλο :( .
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#535733 Πραγματικά όμως, για ποιο λόγο να μην πας να περάσεις ΚΤΕΟ, προκειται περι μιας απλής τυπικής διαδικασίας :lol:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#535759
rx8_drifter έγραψε:Πραγματικά όμως, για ποιο λόγο να μην πας να περάσεις ΚΤΕΟ, προκειται περι μιας απλής τυπικής διαδικασίας
Γιατί ένας γνήσιος τζογαδορος προτιμά να γλυτώσει 50€ σήμερα στα σίγουρα σε σχέση με την πιθανότητα να πληρώσει ίσως 150€ κάποτε...:-)

< >