Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#818874 Ναι ξέρω, το έχετε ξαναπεί ότι καγκουριζει αλλά τι να κάνουμε...
Βέβαια πιο πολύ σε κάτι τέτοιο θα πήγαινα, το βρίσκω πιο του γούστου μου. :lol:
Εικόνα
Εικόνα
https://www.tsw.com/alloy_wheels_variante.php
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818956 Σημασια εχει πως με αυτου τουσ τυλ δεν βρισκουν οι ακτινες στο πεζοδρομιο, με την στεφανη το μπαλωνεις αν χρειαστει.
Παρκαρισμα νυχτα σε στενο δρομο και υπο πιεση (αλλα αμαξια πισω) το γρατζουνισμα ειναι πανευκολο.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#819015
kubiak έγραψε:Υπάρχουν ελαστικά με πιο "φουσκωτό" προφίλ νομίζω...


Εχω Toyo και κακα τα ψεματα σε 175/60/14 δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες.

Μετατροπη σε σιδερενια ζαντα γινεται δηλαδη κοπη της στεφανης μεσα με υδροκοπη να γινει καμια ''καλλιτεχνια";
Κολληση αλουμινενιων ακτινων σε σκελετο σιδερενιας ζαντας...''δεν'' ετσι;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#819020
Δημ.Φυλακτος έγραψε:
kubiak έγραψε:Υπάρχουν ελαστικά με πιο "φουσκωτό" προφίλ νομίζω...


Εχω Toyo και κακα τα ψεματα σε 175/60/14 δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες.

Μετατροπη σε σιδερενια ζαντα γινεται δηλαδη κοπη της στεφανης μεσα με υδροκοπη να γινει καμια ''καλλιτεχνια";
Κολληση αλουμινενιων ακτινων σε σκελετο σιδερενιας ζαντας...''δεν'' ετσι;


Γενικα οι μετατροπες που προτεινεις ειναι για darwin award με χαρακτηριστικη ανεση. Ελπιζω να βρεις μάστορα να κανει την μοντιφα...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#819027 Αν είναι δυνατόν, έχεις ξεφύγει τελείως. :lol: Ελπίζω να ΜΗΝ βρεις μάστορα να κάνει τη μοντίφα που αναφέρεις. Φιρί φιρί το πας να πληρώσεις για να σκοτωθείς και να σκοτώσεις κόσμο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#819034
Δημ.Φυλακτος έγραψε:
kubiak έγραψε:Υπάρχουν ελαστικά με πιο "φουσκωτό" προφίλ νομίζω...


Εχω Toyo και κακα τα ψεματα σε 175/60/14 δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες.

Μετατροπη σε σιδερενια ζαντα γινεται δηλαδη κοπη της στεφανης μεσα με υδροκοπη να γινει καμια ''καλλιτεχνια";
Κολληση αλουμινενιων ακτινων σε σκελετο σιδερενιας ζαντας...''δεν'' ετσι;

Με ακτίνες ποδηλάτου θα το κάνεις.

Και μην πεις ότι λέω σαχλαμάρες γιατί δεν το ξεκίνησα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#819077
sknipper έγραψε:Αν είναι δυνατόν, έχεις ξεφύγει τελείως. :lol: Ελπίζω να ΜΗΝ βρεις μάστορα να κάνει τη μοντίφα που αναφέρεις. Φιρί φιρί το πας να πληρώσεις για να σκοτωθείς και να σκοτώσεις κόσμο.


Δεν ειπα ποτε ''ξεκιναω να κανω'', απλα ρωτησα.

bill33 έγραψε:Με ακτίνες ποδηλάτου θα το κάνεις.

Και μην πεις ότι λέω σαχλαμάρες γιατί δεν το ξεκίνησα εγώ.


https://www.google.com/search?q=old+spo ... irefox-b-d

Σε εχουν προλαβει εδω και πολλες δεκαετιες.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819079 Γνώμη μου πάντως, πέραν του όποιου ρίσκου να μην γίνει σωστά η δουλειά και να έχεις προβλήματα, δεν αξίζει να μπεις στο έξοδο αυτό. Ούτως ή άλλως το αυτοκίνητό σου είναι πλέον αρκετά παλιό και κάποια στιγμή θα σκέφτεσαι να το αλλάξεις ολόκληρο και όχι μόνον τις ζάντες. Είναι και σε μια πολύ παλιά πλατφόρμα και δεν θα βρίσκεις και ανταλλακτικά, πρέπει να κυκλοφορούν ελάχιστα Felicia εκεί έξω πια.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#819083
g8777 έγραψε:
drdino έγραψε:Αν κατάλαβα καλά θα κόψει τις ακτίνες και θα τις κολλήσει πιο μεσα;



:s_yes

Απορια.

Υπαρχει επαγγελματίας , πασιγνωστος κιολας, που θα προτεινει τετοιου ειδους πατεντα σε πελατη του; :dizzy:

Στο καταστημα του εννοω, οχι στο επισκεπτηριο των φυλακωνε. :s_dunno


Απ'.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#819084
Δημ.Φυλακτος έγραψε:
sknipper έγραψε:Αν είναι δυνατόν, έχεις ξεφύγει τελείως. :lol: Ελπίζω να ΜΗΝ βρεις μάστορα να κάνει τη μοντίφα που αναφέρεις. Φιρί φιρί το πας να πληρώσεις για να σκοτωθείς και να σκοτώσεις κόσμο.


Δεν ειπα ποτε ''ξεκιναω να κανω'', απλα ρωτησα.

bill33 έγραψε:Με ακτίνες ποδηλάτου θα το κάνεις.

Και μην πεις ότι λέω σαχλαμάρες γιατί δεν το ξεκίνησα εγώ.


https://www.google.com/search?q=old+spo ... irefox-b-d

Σε εχουν προλαβει εδω και πολλες δεκαετιες.

Εικόνα

Αν είναι να το κάνεις κάνε το σωστά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#819086
g8777 έγραψε:
g8777 έγραψε:
drdino έγραψε:Αν κατάλαβα καλά θα κόψει τις ακτίνες και θα τις κολλήσει πιο μεσα;



:s_yes

Απορια.

Υπαρχει επαγγελματίας , πασιγνωστος κιολας, που θα προτεινει τετοιου ειδους πατεντα σε πελατη του; :dizzy:

Στο καταστημα του εννοω, οχι στο επισκεπτηριο των φυλακωνε. :s_dunno


Απ'.

Εχει κατι Ινδους, Πακιστανους που ολα τα κοβουν και ολα τα κολλανε :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#819195
Anonymous Founder έγραψε:Γνώμη μου πάντως, πέραν του όποιου ρίσκου να μην γίνει σωστά η δουλειά και να έχεις προβλήματα, δεν αξίζει να μπεις στο έξοδο αυτό.

Ούτως ή άλλως το αυτοκίνητό σου είναι πλέον αρκετά παλιό και κάποια στιγμή θα σκέφτεσαι να το αλλάξεις ολόκληρο και όχι μόνον τις ζάντες.

Είναι και σε μια πολύ παλιά πλατφόρμα και δεν θα βρίσκεις και ανταλλακτικά, πρέπει να κυκλοφορούν ελάχιστα Felicia εκεί έξω πια.


Μαλλον ναι,εαν ειναι να δωσω οσο ενα νεο σετ ζαντες ΟΧΙ δεν το κανω με τιποτα.
Αφου δεν υπαρχει καμια ''εγγυηση'' (δεν μιλαμε πχ να βαλω αεραγωγο στο καπω να πεις δεν βαριεσαι) απο επωνυμο τεχνιτη τοτε δεν θα το προχωρησω, θα τις παω για βαψιμο με μαυρες ακτινες και ασημι μεταλλικο την στεφανη και τελος.

Α,μπα ποιος χρεωνεται τωρα 20+ χιλιαρικα με τις δοσεις να με αγχωνουν καθε μηνα και να εχει καινουργιο αμαξι στον δρομο; εδω αυτο και μου το γρατζουνανε σκοπιμως χωρια κατι μικροζημιες απο παρκαρισματα αλλων.
Ενα δεν ειχα αλλες υποχρεωσεις (εχω ηδη δανειο σπιτιου) και ειχα δικο μου παρκινγκ ναι,τωρα δεν μπορω να πληρωνω 2 δοσεις συν τα καθημερινα οικογενειακα εξοδα συν οτι πιθανον βγει εξτρα απο ζημιες.

Ναι μεν αλλα ανταλλακτικα εχει οτι θες,ιδιως απο αγορα τσεχια-πολωνια βρισκεις απο κλιπς μεχρι και μεταλλα στροφαλου.
Εαν χρειαστες κατι πχ ολοκληρη πορτα ή καπω πας στα μεταχειρισμενα,βρισκες και και πλαστικα τμηματα,καντραν.
Τα πιο πολλα τα βρισκεις και εδω (αισθητηρες-φιλτροκουτι-φουσκες-ιμαντες-ρουλεμαν-δοχειο νερου-τρομπα νερου-φιλτρα αερος και καμπινας,G11,πλαστικες σιτες,προβολακια ομιχλης,φαναρια,πλαστικα τριμ,δυναμο,ανεμιστηρα,ψυγειο,κολαρα,κωνος τιμονιου,φαναρια εμπρος και πισω,κρυσταλλα φλας,μερη φανοπιοιας πχ φτερα κλπ) ενω δεχεται ανετα πχ φωτα-λαμπτηρες Led αφου δεν εχει Can Bus,βρισκεις για εξατμιση-προγραμμα,υπαρχουν στις διαστασεις του ζαντολαστιχα,εχει ετοιμα καλυμματα δερματινης,το κυκλωμα του σηκωνει ανετα εξτρα οργανα κονσολας,βγαινουν ακομη για αυτο αμορτισερ-ελατηρια,προστατευτικα φτερων,εξτρα προστατευτικο για πορτμπαγκαζ,μοτερ παραθυρων,δαγκανες-δισκοι-τακακια,ρελαι κλπ.

Νίκος Παππάς έγραψε:Εχει κατι Ινδους, Πακιστανους που ολα τα κοβουν και ολα τα κολλανε :lipsealed:


https://www.youtube.com/watch?v=bBuYO88PI2Y

Στο επι τοπου κιολας,ελα φερτο-πλερω-παρτο-φυγε. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#820861 Επισκευη σε ζαντα κραμα αλουμινιου στο πακισταν

https://www.youtube.com/watch?v=CiBQyAOyTw0

Δεν λεω και εδω σε εμας γινονται επισκευες-μετατροπες

https://pavlospettas.gr/episkeves-metatropes-zantwn/

αλλα... :s_dunno