Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#78620 Πρίν από μερικά χρόνια αγόρασα ένα από το Lidl και κάνει θαυμάσια την δουλειά του. Το έχω μάλιστα μονίμως στο αυτοκίνητο, κυρίως για τα μπουλόνια των τροχών και το περίεργο καρυδάκι ασφαλείας που λέγεται ότι σπάει στο ζόρισμα.

Αν δεν βιάζεσαι, περίμενε μέχρι να βγάλει ξανά το Lidl.

Εικόνα

Edit: Τώρα πρόσεξα ότι η ροπή που θέλεις είναι σχετικά μικρή.
Αυτό που προτείνω ίσως δεν σου κάνει αφού η περιοχή ρύθμισής του είναι από 28-210Nm
Άβαταρ μέλους
By Nikolaos106
#78627 Ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν θυμάμαι κάναν οτι το Lidl έχει βγάλει ποτέ δυναμοκλειδο. Πρέπει να έχει πολλά χρόνια που το έχει έβγαλε γιατί το παρακολουθώ οτι σχετικό βγάζει με εργαλεία.
Άβαταρ μέλους
By Nikolaos106
#78631
Pitt έγραψε:
Edit: Τώρα πρόσεξα ότι η ροπή που θέλεις είναι σχετικά μικρή.
Αυτό που προτείνω ίσως δεν σου κάνει αφού η περιοχή ρύθμισής του είναι από 28-210Nm


Δικό μου λάθος ξέχασα να βάλω ενα δεκαδικό κ το έγραψα σε κιλά ροπής. Ναι η περιοχή με καλύπτει.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#78633
Nikolaos106 έγραψε:Ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν θυμάμαι κάναν οτι το Lidl έχει βγάλει ποτέ δυναμοκλειδο. Πρέπει να έχει πολλά χρόνια που το έχει έβγαλε γιατί το παρακολουθώ οτι σχετικό βγάζει με εργαλεία.


Όχι, δεν έχει πολλά χρόνια. Αλλα εργαλεία τα βγάζει κάθε εξάμηνο, άλλα κάθε χρόνο.
Αν δεν προορίζονται για επαγγελματική χρήση (συνεργείο κλπ) μια χαρά κάνουν την δουλειά τους.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#78650
Pitt έγραψε:Αυτό που προτείνω ίσως δεν σου κάνει αφού η περιοχή ρύθμισής του είναι από 28-210Nm

To εύρος του πάντως είναι αρκετά μεγάλο για να είναι ακριβές.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#78660 Σύμφωνα με το manual η απόκλιση της ρύθμισης είναι +-4%.

Για τον σκοπό που το θέλω είναι τέλειο και καλύτερο από οποιοδήποτε σταυρό, καστάνια, αερόκλειδο κλπ.
Για επαγγελματική χρήση ή για εκεί που χρειάζεται διακριβωμένο όργανο, ίσως δεν είναι το πλέον κατάλληλο. :-)
Άβαταρ μέλους
By Nikolaos106
#78812
rocsta έγραψε:
Pitt έγραψε:Αυτό που προτείνω ίσως δεν σου κάνει αφού η περιοχή ρύθμισής του είναι από 28-210Nm

To εύρος του πάντως είναι αρκετά μεγάλο για να είναι ακριβές.


Rocsta έχεις κάτι στο μυαλό σου και ας μην έχει τόσο χαμηλή τιμή στα κιλά. Το ποιο χρήσιμο εύρος είναι από 180-230Νm .
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#79257
fubar.gr έγραψε:Θεωρώ υπερβολή το δυναμόκλειδο για το σφίξιμο των τροχών.


Το σωστό σφίξιμο ( το προτεινόμενο από τον κατασκευαστή ) και τα καθαρά μουαγιέ / ζάντες που είναι συνεργαζόμενα τμήματα προφυλάσουν τους δίσκους από στραβώματα που δεν ωφείλονται στην υπερβολική θερμοκρασία, πόσες φορέςακούμε ότι στραβώνουν οι δίσκοι χωρίς ο οδηγός να κυνηγάει το αμάξι ? Αυτες τις περιπτώσεις αν τις ψάξεις καλά θα δείς ότι σε πολύ μεγάλο βαθμό αν όχι πάντα ευθύνεται το λάθος σφίξιμο ( αερόκλειδο στο βουλκανιζατέρ ) η ψώρα που πιάνουν οι αλουμινένιες ζάντες στο σημε'ίο που πατάνε στους δίσκους, και η σκουριά που πιάνουν οι δίσκοι εκεί που πατάνε στο μουαγιέ.

Άρα προσέχουμε για να έχουμε, η λεπτομέρεια σε πολλές αθώες...περιπτώσεις σώζει χρήματα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#79283
fubar.gr έγραψε:Θεωρώ υπερβολή το δυναμόκλειδο για το σφίξιμο των τροχών.

1. Από εδώ:
Κλειδί Μπουλονιών: 10.00€
Σταυρός Μπουλονιών: 16.00€
Δυναμόκλειδο Lidl: 18.99€ (νομίζω...)

Εσύ τι θα διάλεγες, έστω και άν το ήθελες μόνο και μόνο για τα μπουλόνια των τροχών;

2. Ούτως ή άλλως θα αγόραζα ένα δυναμόκλειδο για να βρίσκεται στο σπίτι. (Το είχα απωθημένο από το 1982 όταν ελλείψει δυναμόκλειδου, μου κλότσησε το ένα από τα μπουλόνια της κυλινδροκεφαλής του CB400N όταν το άνοιξα για να ρυθμίσω τις βαλβίδες.) Το ότι βρίσκεται όμορφα τακτοποιημένο μέσα στη θήκη του στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου αντί για την αποθήκη, δεν με χαλάει και τόσο.

3. Κάθε φορά που πήγαινα σε βουλκανιζατέρ και έβγαζα το καρυδάκι ασφαλείας, άκουγα την ίδια ιστορία: "Φιλε, αυτό να το προσέχεις γιατί σπάζει εύκολα".

4. Έχω ζήσει ιστορία με μπουλόνι τροχού σε αυτοκίνητο φίλου που μας έσπασε σε ταξίδι στην προσπάθεια ξεβιδώματος με σταυρό. Προφανώς το είχαν καργαρισμένο με αερόκλειδο. Μεγάλη ταλαιπωρία.

Μετά από τα παραπάνω, σκέφτηκα ότι από έναν σταυρό ή κάποιον σωλήνα-προέκταση του γωνιακού κλειδιού, καλύτερα ένα οικονομικό δυναμόκλειδο.

Ίσως θα ήταν υπερβολή αν αγόραζα αυτό αποκλειστικά και μόνο για τα μπουλόνια των τροχών. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#79295 Προσωπικά έχω αυτό με την προέκταση για το λύσιμο και μάλιστα έχει τύχει να βοηθήσω άνθρωπο στο δρόμο να βάλει τη ρεζέρβα, γιατι με το σταυρό δέν έλυναν τα μπουλόνια του.

Το πρόβλημα με τα δυναμόκλειδα είναι οτι είναι αρκετά ευαίσθητα και θέλουν τακτικό έλεγχο σε εργαστήριο, πόσο μάλιστα ενα που κοστίζει μόλις 20 ευρώ. Επίσης θεωρώ λάθος το οτι το έχεις μόνιμα στο αυτοκίνητο, ακόμα και οι κραδασμοί μπορούν να το επηρεάσουν.

Για το σφίξιμο, το κλειδί που δείνουν με την εργαλιοθήκη του αυτοκινήτου είναι το ιδανικό. Το μήκος του είναι τέτοιο που δέν επιτρέπει να βάλεις μεγάλη δύναμη οπότε δέν γίνεται να τα σφίξεις υπερβολικά.

Βέβαια κάποιοι νομίζουν οτι πρέπει να το πατήσουν και με το πόδι για να σφίξει σωστά. Παλιότερα που δούλευα σε βουλκανιζατέρ μας έρχονταν πελάτες που μόλις είχαν βάλει τη ρεζέρβα και δέν μπορούσαμε να τη βγάλουμε ούτε με το αερόκλειδο απο το σφίξιμο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#123496 Σήμερα βρήκα την ευκαιρία να βγάλω μετά από αρκετά χρόνια όλα τα εργαλεία για έλεγχο, λάδωμα, αντικατάσταση κλπ.

Εικόνα

Γρύλος και παρελκόμενα του αυτοκινήτου, duct tape, ιμάντες ρυμούλκησης, grip mats, τρόμπες αέρος και βενζίνης, spray σιλικόνης, φόρμες μιας χρήσης, ελαστικά γάντια, φακοί κλπ ελέγχθηκαν και έμειναν στις θήκες τους στο αυτοκίνητο.

Σειρά τώρα έχει ο έλεγχος του φαρμακείου...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#123512 Tι βάρος εχουν όλα αυτά;Υπερβολικά πολλά δεν είναι για να είναι συνέχεια στο αμάξι;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#123533 Χα, χα, χα! Καλά που ρώτησες Βασίλη και πήγα και τα ζύγισα. Ήμουν κι’ εγώ περίεργος να δώ τι βάρος έχουν. :hmmm:

Η εργαλειοθήκη με όλα αυτά μέσα, μαζί με το σετ του κατσαβιδιού με τις μύτες και τα 2 ναυτικά κλειδιά ζυγίζουν 9,1kg και το δυναμόκλειδο με το σκαπανικό/πολυεργαλείο 3.4kg. Συνολικά 12,5kg.

Δεν είναι ούτε πάρα πολλά (κουβαλάω και άλλα χαζά για... ώρα ανάγκης) ούτε λίγα.