Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#123542 Όσο χρειάζομαι και τον πυροσβεστήρα, την ρεζέρβα, τους ιμάντες κλπ. πράγματα που μέχρι στιγμής δεν χρησιμοποίησα ποτέ.

Όμως συχνά όταν πάω κάπου, πέφτω θύμα αγγαρείας. "Εσένα που πιάνουν τα χέρια σου, φτιάξε ...κλπ" Καταλαβαίνεις.
Δυστυχώς δεν μπορώ να πώ όχι. :oops:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#123697 Αυτά που "χρειάζεται" να έχεις για αυτοκινητιστικούς λόγους είναι ελάχιστα (π.χ. από τα set καρυδιών, μυτών, γερμανικών, allen κλπ χρειάζεσαι μόνο 2 ή 3, τα άλλα είναι άχρηστα). Προφανώς για λόγους πληρότητας τα κουβαλάς όμως όλα μαζί, και αν χρειαστεί κάνεις και δουλειές εκεί που θα πας, ή στο δρόμο αν σου ζητήσουν βοήθεια κλπ...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#125131 Φασαρία δεν κάνουν στο δρόμο;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#125398 Όχι, γιατί φροντίζεις να τα βάλεις σε σωστή θήκη. Κάποιες μάρκες έχουν standard ή ως αξεσουάρ ωραίες θηκούλες με συγκεκριμένα εργαλεία, φυσικά σε πολύ υψηλότερη τιμή από ότι θα βρεις τα κομπλέ σετ και μια καλή θήκη στην αγορά, απλώς είναι ωραίες, κουμπώνουν κάπου σταθερά, και έχουν και το λογότυπο της μάρκας :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#125488
xenos έγραψε:Φασαρία δεν κάνουν στο δρόμο;;; :hmmm:

Όχι, δεν κάνουν καθόλου θόρυβο. Με εξαίρεση τα 2 ναυτικά κλειδιά, το σετ με τις μύτες, το δυναμόκλειδο και το σκαπανικό/πολυεργαλείο, όλα τα υπόλοιπα τακτοποιούνται μια χαρά και χωρίς κενά στην πλαστική εργαλειοθήκη. Τα σωληνωτά μπαίνουν ανα δύο το ένα μέσα στο άλλο και τα γερμανικά και τα πολύγωνα πιάνουν ελάχιστο χώρο στον πάτο της θήκης.

Το 3008 έχει πρακτική διαρρύθμιση του πορτμπαγκάζ και εκτός από τα πράγματα που μπορείς να βάλεις γύρω από την ρεζέρβα και στις θήκες που έχει επάνω από αυτήν, έχει ακριβώς από επάνω έναν διπλό πάτο που ρυθμίζεται στο ύψος. Όλα τα συμπράγκαλα που κουβαλάω συνήθως βρίσκονται τακτοποιημένα στον χώρο που δημιουργείται ανάμεσα στους δύο πάτους που έχει ύψος ακριβώς όσο και η εργαλειοθήκη. Έτσι αν και κουβαλάω ένα σωρό πράγματα, αν ανοίξεις την πίσω πόρτα βλέπεις ένα άδειο πορτμπαγκάζ!

The Ace έγραψε:Αυτά που "χρειάζεται" να έχεις για αυτοκινητιστικούς λόγους είναι ελάχιστα (π.χ. από τα set καρυδιών, μυτών, γερμανικών, allen κλπ χρειάζεσαι μόνο 2 ή 3, τα άλλα είναι άχρηστα). Προφανώς για λόγους πληρότητας τα κουβαλάς όμως όλα μαζί, και αν χρειαστεί κάνεις και δουλειές εκεί που θα πας, ή στο δρόμο αν σου ζητήσουν βοήθεια κλπ...


Στο δεύτερο σκέλος έπεσες μέσα, αλλά στο πρώτο δεν ξέρω πως το εννοείς. Μακάρι να ήξερα ότι σ’ όλο το αυτοκίνητο χρησιμοποιούνται μόνο 2 μεγέθη πχ 12άρια και 15άρια μπουλόνια. Δεν θα υπήρχε λόγος να κουβαλάω και τα υπόλοιπα μεγέθη κλειδιών, αλλά δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε κανένα αυτοκίνητο.

Αυτά που χρειάζεται να έχει κανείς μαζί του είναι αυτά που μπορεί να χρησιμοποιήσει. Τι νόημα έχει να κουβαλάει κάποιος 12βολτο δοκιμαστικό, αν δεν έχει ιδέα τι κάνει και που χρησιμοποιείται ή φοβάται να ακουμπήσει καλώδια; Είναι περιττό ακόμη και να κουβαλάει εργαλεία με το σκεπτικό ότι κάποιος που ξέρει ίσως τον βοηθήσει, γιατί αυτός που ξέρει, κατά κανόνα έχει και τα αντίστοιχα εργαλεία.

Με εξαίρεση το σφυράκι, τα κλειδιά (σωληνωτά, γερμανικά και πολύγωνα) που ενδεχομένως θα μπορούσαν να αντικατασταθούν στο σύνολό τους με καρυδάκια και καστάνια για εξοικονόμηση χώρου ή και βάρους και το ένα από τα δύο γαλλικά κλειδιά, δεν βλέπω τι άλλο είναι "άχρηστο". Μέχρι και το μυτοτσίμπιδο χρειάσθηκα γιατί κάποιες ασφάλειες στην ασφαλειοθήκη της καμπίνας ήταν τόσο βαθιά, που δεν έβγαιναν με το χέρι και πένσα δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί εκεί.

Σημειωτέον ότι τα περισσότερα είναι παλιά και τα είχα από παιδί (υπάρχουν άλλα στο σπίτι και άλλα στην αποθήκη/εργαστήριο). Μάλιστα δύο από αυτά είναι πολεμικά κειμήλια και δουλεύουν άψογα!

ΥΓ. Εχθές παρήγγειλα ένα Gator Grip. Δεν νομίζω να κάνει για σοβαρή δουλειά, αλλά μου ήταν δύσκολο να αντισταθώ. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#125504 Κυρίως αναφέρομαι στα sets που κουβαλάμε, καθώς έχουν μεγέθη που δεν θα χρειαστείς ποτέ (ούτε καν στο σπίτι). Δηλαδή από ένα set γερμανικών, allen, καρυδιών κλπ, το πολύ-πολύ να χρειαστείς 2 ή 3 από το καθένα. Θυμίζω ότι μιλάμε για εργαλεία που έχεις στο αυτοκίνητο, δηλαδή για δουλειές "του ποδαριού" που θα χρειαστεί να κάνεις στο δρόμο ή όπου έχεις πάει με το αυτοκίνητο. Άρα κοιτάς τι αλλενόβιδες ή τι μπουλόνια έχεις άμεση πρόσβαση, και αυτά μόνο *θα έπρεπε* να έχεις, αφού τα άλλα είναι άχρηστα.

π.χ. σε όλα τα αυτοκίνητά μου έχω παρατηρήσει ότι χρησιμοποιώ μόνο 8,10,12 και ελάχιστες φορές 13αρι γερμανικά και καρυδάκια. Βάλε ένα deep socket, βάλε τη καστάνια με ένα σταυρό, ένα μακρύ λαιμό, άντε και ένα spiral για περίεργα σημεία, και είμαι κομπλέ. Ομοίως με τις allen. Βάλε ένα πολύμυτο κατσαβίδι με καστάνια με τις μύτες που χρειάζεσαι (αυτό πάει συνήθως για τις torx, flat και phillips παίρνεις 2 που να σου κάνουν γενικώς), βάλε πένσα, μυτοτσίμπιδο, ένα γαλλικό ή/και κάβουρα, τα διάφορα συμπράγκαλα τριγύρω (από μονωτική μέχρι και ένα πολυεργαλείο), και έχεις τα πάντα.

Βέβαια πρακτικά, και εγώ με 3-4 ολοκληρωμένα σετάκια είμαι μονίμως στο πορτ-μπαγκάζ, και ένα βαλιτσάκι για το garage, οπότε δεν ακούω ούτε τις δικές μου συμβουλές, οπότε αγνοήστε με.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#126670 Ψιλοσχετικό, από αυτό το ΣΚ η Shell τρέχει μια προσφορά, με πάνω από 20-30€ V-Power (δεν θυμάμαι ακριβώς ποσότητα, ίσως είναι 20€) και 19€, παίρνεις ένα πλήρες σετ εργαλείων αυτοκινήτου (71 τεμάχια νομίζω) σε αναδιπλούμενη θήκη. Έριξα μια ματιά, φαίνεται καλό σετάκι, πλήρες και πιάνει ελάχιστο χώρο. Καλή πρόταση για όποιον δεν έχει εργαλεία για το αυτοκίνητο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#126756 Περίεργο... Δεν βλέπω τίποτε για το σετ εργαλείων που λές. :hmmm:

Νέα καλοκαιρινή προσφορά των πρατηρίων Shell
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#126760 Ούτε εγώ το είχα δει πουθενά, αλλά χθες που fullάρα τη Γαλλίδα, το πέτυχα μπροστά μου στη Shell Μεσογείων κατέβασμα στο ύψος του Χολαργού (Βύρωνος & Μεσογείων). Έτοιμος ήμουν, αν δεν είχα ήδη 5-6 σετάκια :oops: και ήθελα επίσης να τσεκάρω και την "κανονική" του τιμή...

Τελικά είναι αυτό B&D A7144-XJ, και Ελλάδα το βρήκα μόνο στο GetItNow, αλλά εξαντλημένο....

Κανονική τιμή φαίνεται ότι είναι κάπου εκεί στα 40-45 ευρώ....
Άβαταρ μέλους
By thednick
#127037 Ενδιαφέρον φαίνεται! Αυτό θα το βρω σε όλα τα πρατήρια Shell ή σε επιλεγμένα? Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει Θεσσαλονίκη?
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#127059 Έλα ντε, δεν ξέρω να σου πω...στη Shell που βάζω μονίμως (στο Σταυρό) δεν το είχα δει μέχρι προχθές, και ξαφνικά το βλέπω στη Shell στο Χολαργό...τι να σου πω :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#127379 Μόλις το πήρα το σετακι.Θέλει 20 λίτρα vpower και 22 ευρώ.Από ότι μου είπαν φεύγουν πολύ γρήγορα,αντίθετα με το σκουπακι στα 12 ευρώ που μάλλον δεν το θέλει κανενας

.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#127382 http://www.coralenergy.gr/NewsItem.aspx?a_id=343&nc_id=11&ni_id=161
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#127383
belgarion έγραψε:Μόλις το πήρα το σετακι.Θέλει 20 λίτρα vpower και 22 ευρώ.Από ότι μου είπαν φεύγουν πολύ γρήγορα,αντίθετα με το σκουπακι στα 12 ευρώ που μάλλον δεν το θέλει κανενας

.


Στην Αγίων..με 19 ευρώ!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#127385 Από ότι μου είπαν θέλει vpower racing για τα 19 ευρω

.