Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#692746 Από ότι βλέπω στο μανουάλι του, δεν έχει ξεχωριστό πρόγραμμα για AGM αλλά έχει το χειμερινό πρόγραμμα το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για κανονική φόρτιση AGM μπαταριών.
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#692759 Το μικρό ειναι για 6V - 12V με 4 προγράμματα το μεγάλο για 12V-24V με 8 προγράμματα (τι προγράμματα δε λέει στα specs στο σάιτ). Ίσως πω στον μπαμπα-καλό να τσοντάρει να πάρουμε το μεγάλο παρτούζα
Άβαταρ μέλους
By sargus
#692762 Μπορείς να βρεις το μανιουαλ του ονλαιν ή να βρεις κάποιο βίντεο στο YouTube που το κάνει review.
Ευχαριστώ drdino!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#692778 Το πρόβλημα με αυτούς τους φορτιστές "τσέπης" είναι ότι "βαράνε" τις μπαταρίες με 2Α. Στις μπαταρίες δικύκλων είναι ok. Στις μπαταρίες αυτοκινήτων η φόρτιση με 2Α είναι της υπομονής. Φυσικά η αργή φόρτιση είναι καλύτερη από την γρήγορη φόρτιση, αλλά για μπαταρία αυτοκινήτου εγώ προτιμώ φόρτιση στα 6Α.

Ο συγκεκριμένος του LIDL δεν γνωρίζω τα Α που φορτίζει. Μάλλον 2Α θα είναι και αυτός.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#692779 5A είναι ο συγκεκριμένος, μια χαρά είναι!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#692782 Δεν το έγραφε στην περιγραφή και νόμιζα ότι το "έκρυβαν". Αφού είναι 5Α είναι μια χαρά. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#692879
Storm έγραψε:Το ξέρω φίλε. Η μπαταρία μου δεν ήταν ξελιγωμένη. Είχε πέσει στα 9 Volt με τις δύο μιζιές που έριξα, αλλά δεν είχε δύναμη να το βάλει μπροστά. Θέλω να πιστεύω ότι με τον εκκινητή θα έπαιρνε κατευθείαν μπροστά. Την μπαταρία την φόρτισα και φαίνεται ότι ζει. Να δούμε για πόσο.


Άπαξ και συμβεί κάτι τέτοιο (να πέσουν τα V λόγω κρύου) ξεκινάει η αντίστροφη μέτρησή της μέχρι να τα φτύσει και να σε προδώσει πάλι.

sargus έγραψε:Φέρνει την επόμενη εβδομάδα το λιντλ το φορτιστή του στα 15 ευρώ (έχει και τον πιο μεγάλο στα 30 ευρώ).
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/motosik ... 098/p91511
Τον έχει κανείς; Κάνει τη δουλειά του;


Έχω τον ίδιο και είναι μια χαρά για συντήρηση και φόρτιση. Υπ όψιν ότι φορτίζει μπαταρίες άνω των 7.5V.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#692899
panos2171 έγραψε:
Storm έγραψε:Το ξέρω φίλε. Η μπαταρία μου δεν ήταν ξελιγωμένη. Είχε πέσει στα 9 Volt με τις δύο μιζιές που έριξα, αλλά δεν είχε δύναμη να το βάλει μπροστά. Θέλω να πιστεύω ότι με τον εκκινητή θα έπαιρνε κατευθείαν μπροστά. Την μπαταρία την φόρτισα και φαίνεται ότι ζει. Να δούμε για πόσο.


Άπαξ και συμβεί κάτι τέτοιο (να πέσουν τα V λόγω κρύου) ξεκινάει η αντίστροφη μέτρησή της μέχρι να τα φτύσει και να σε προδώσει πάλι.


Συμφωνώ 100%. Επειδή η μπαταρία είναι μόλις 4 μηνών δεν θέλω να πάω να πάρω άλλη αφού και η καινούρια τα ίδια θα πάθει.
Για αυτό εκκινητής μέχρι να δω τι θα κάνω.
Επειδή είμαι μέλος και στο scooterclub και γράφω και εκεί τον πόνο μου, όλα έχουν προκύψει από το πολύ άσχημο σημείο που έχουν τοποθετήσει την μπαταρία στο δίκυκλο. Σε δυσπρόσιτο σημείο. Οπότε το βγάλε/βάλε μπαταρία για φόρτιση στο σπίτι είναι μανούρα. Η θέση της μπαταρίας είναι λόγος που μου αρκεί για να σπρώξω το σκούτερ.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#692900
drdino έγραψε:Έχω έναν παλιότερο του Lidl, κάνει την δουλειά του. Δεν ξέρω αν αυτός έχει λειτουργία φόρτισης για AGM μπαταρίες, αν φοράς τέτοια τώρα στο αμάξι σου έχε το υπόψιν σου.


Τι είναι οι AGM μπαταρίες;
Άβαταρ μέλους
By sargus
#698319 Λοιπόν,
αγόρασα πριν λίγο καιρό τελικά το φορτιστή του λιντλ σε μια κίνηση σοφή όπως αποδείχθηκε καθώς μετά από λίγο ξεκίνησε το λοκνταουν και εδώ και 2-3 εβδομάδες χρησιμοποιώ μετά βίας το αμάξι για μια βόλτα των 20-30 χλμ μια φορά την εβδομάδα.
Λέω λοιπόν να ξεκινήσω φόρτιση. Η μπαταρία μου είναι η παρακάτω:
Εικόνα
Πως τη φορτίζω αυτή; Κανονικά ή στο mode για AGM; Δηλαδή είναι κανονική μπαταρία ή AGM;
Όπως καταλαβαίνετε, δεν ξέρω καν πως μοιάζουν αυτές οι AGM...
Επίσης, λέει στο μανιουαλ του φορτιστή, ότι όταν θέλετε να φορτίσετε μπαταρίες συνδεδεμένες στο αμάξι, να αποσυνδέετε πρώτα τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Μα έτσι δε θα χάσει ρεύμα το αμάξι και θα χαθούν οι διάφορες ρυθμίσεις του; Λέω να μην την αποσυνδέσω καθόλου. Ποια η γνώμη των πιο έμπειρων;
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#698325 Εγω πάντως τον φορτιστή τον βάζω με συνδεμένη την μπαταρία.Λάθος σωστό έτσι το κάνω.Δεν μπορώ να είμαι με ενα δεκαράκι στο χέρι κάθε φορά που θα θέλω να συνδέσω τον φορτιστή.