Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#12686 Χθες ακινητοποιηθηκε το Peugeot 107 από μπαταρία. Το αμάξι το χρειαζόταν η γυναίκα, εγώ στη δουλειά. Πήρα τηλέφωνο στην Standard, ήρθαν σπίτι (στη Θέρμη Θεσσαλονίκης), την άλλαξαν και ολα οκ.

45Α, 45€, 1 έτος εγγύηση. Δεν ξέρω αν η μπαταρία είναι καλή (θα δείξει, τις έχει άραγε δοκιμάσει κανείς;) πάντως η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και πολύ καλή.
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#12767 Όπως διάβασες Γιώργο, στο κανονισμό του forum, πλην από ορισμένες ξενόγλωσσες λέξεις, πρέπει να γράφονται στην ελληνική γλώσσα. Γράφονται?.
Στο θέμα μας!. Το tester δεν μετράει αυτό που θέλουμε στην μπαταριά.
Όταν δουλεύει το μοτέρ, μετράει φόρτιση αλτερνεϊτορ.
Για την μπαταριά που φορτίσαμε, χρησιμοποιείται όργανο, με ενσωματωμένο εκφορτιστεί. Το έχουμε τα συνεργεία, δεν συμφέρει να αγοραστεί από ΙΧ.
Στους συσσωρευτές που δεν έχουν βραχυκύκλωμα ή διακοπή, βλάβη είναι η μύωση σταδιακά την χωρητικής της ικανότητας.
Έτσι αγοράζεις πχ 55ah, και στην πορεία γίνετε 50 – 45 – 40 κλπ, με αποτέλεσμα κάποια φορά να μην γυρίζει την μίζα.
Τότε θέλει αντικατάσταση, και μάλιστα από τεχνίτη που ανήκει και στην ανακύκλωση. Ο νόμος είναι σαφής, μάλιστα κανονικά ο πελάτης δίνει και 2ε για την ανακύκλωση.
Εάν πάρεις μια τέτοια μπαταριά και την έχεις φορτισμένη, και την μετρήσεις με ένα πολύμετρο, δείχνει ότι είναι ένταξη!.
Κατά την φόρτιση η σωστή μπαταριά πρέπει να δείχνει 14,2 – 14,4.
antonis-team
Άβαταρ μέλους
By elteo
#15829 Γνωρίζει κανείς αν η συγκεκριμένη μπαταρία είναι συμβατή με το Seat Leon mk2 (1.8) ?

http://www.afoikiriazi.gr/battery/d24634p

τα 72ΑΗ είναι σωστά, οι διαστάσεις σωστές απλά για τον θετικό πόλο δεν ξέρω...

Image

θα ρωτήσω και τηλ/κα...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#15862 Ναι είναι θέμα οτικής το που βρίσκεται ο δεξιός πόλος για αυτό μπερδεύτηκα. Στα άλλα πληρεί τα κριτίρια. Και χωρητικότητα και διαστάσεις είναι και ευρωπαικού τύπου οπότε θα την παραγγείλω. Μερσί.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#15865 Επειδή πρόσφατα άλλαξα μπαταρία είχα κι εγώ τηνίδια ανησυχία, μου πήρε λίγο καιρό να επιβεβαιώσω τι εννοούν, κοιτάς τη μπαταρία από εκεί που είναι οι πόλοι.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#15866 Εικόνα

προφανώς την βάζω με την φορά που έχω τα καλώδια στο αμάξι. Δηλ αριστερά πάνω τον (-) και κάτω δεξιά (+). :s_scratchhead

edit: τώρα που βλέπω και την δικιά μου ταιριάζει. ΟΚ! :s_cool
Άβαταρ μέλους
By bill33
#16138
antonis-team έγραψε:Δεν υπάρχουν ποιοτικές διαφορές στης μπαταριές . ο ένας αντιγράφει τον άλλο!.
Antonsi-team.

Σίγουρα Αντωνσι;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#16145
antonis-team έγραψε:Δεν υπάρχουν ποιοτικές διαφορές στης μπαταριές . ο ένας αντιγράφει τον άλλο!.
Antonsi-team.


Aντουαν ασε τις μπαταριες και πες μας για τα κοντραδικα που εφτιαχνες-φτιαχνεις. :s_thumbsup
ανοιξε ενα καινουριο τοπικ,θα εχει πολυ ενδιαφερον,μιας και πολλοι ενδιαφερονται για βελτιωσεις.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#16147
antonis-team έγραψε:Δεν υπάρχουν ποιοτικές διαφορές στης μπαταριές . ο ένας αντιγράφει τον άλλο!.
Antonsi-team.


Yeah sure... :s_rofl

Iδια μία Exide/Varta με μία τυχάρπαστη του κιλού. Μόνο όνομα πληρώνεις. Surrrrrreee. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By otso
#16167 οχι πληρωνεις την διαστημικη τεχνολογια.
οταν δουλευα πιτσιρικας σε ενα εργοστασιο εκανα παρεα με ενα παιδι που ηταν ο ηλεκτρολογος των οχηματων.
παραπονιομουν οτι ειχα αλλαξει 2 μπαταριες στα 5 χρονια η μια βαρτα που τις διαφημιζαν τοτε. κατσε ρε μαλ να σου φτιαξω μια μου λεει. εμεινα καγγελο δεν φανταζομουν οτι μπορεις να φτιαξεις μονος σου .
η μπαταρια του σταυρου κρατησε 8.5 χρονια , μαλλον της ειχε ριξει διαστημοσκονη μεσα.ακομα του κανω πλακα για εκεινη την μπαταρια αμα βρεθουμε.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#16170 Και επειδή συνέβη αυτό σε σένα βγήκε το συμπέρασμα. Ολα handmade by greek mastoria.

οτιναναιλεμετωρα