Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649070 Αυτή κάνει;
Είναι 50ah ενώ τώρα φοράει 44άρα. Ο πωλητής ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερα, αλλά δεν είμαι βέβαιος (θεωρώ απλά πως δεν έχει 45άρα).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#650257
Scotch έγραψε:Αυτή κάνει;
Είναι 50ah ενώ τώρα φοράει 44άρα. Ο πωλητής ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερα, αλλά δεν είμαι βέβαιος (θεωρώ απλά πως δεν έχει 45άρα).
Γενικά ναι θα είναι καλύτερα και η διαφορά δεν είναι μεγάλη για να κάνει θέμα με την φόρτιση (δηλαδή δεν θα δυσκολευτεί το σύστημα φόρτισης να το φορτίζει που δεν θα ήταν καλό). Καλύτερα όμως σε τι, όπως πάντα κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις. Με την τεχνολογική πρόοδο το κέρδος αυξάνεται.
Δηλαδή μπορεί σε ίδιες διαστάσεις και ίδιο βάρος να έχεις μεγαλύτερη χωρητικότητα και περισσότερο μέγιστο ρεύμα. Αλλά και μεγαλύτερη ευαισθησία.
Άβαταρ μέλους
By g47
#682938 Θα ηθελα να αγορασω ενα jump starter με μπαταρία για το rx. Τι να προσεξω για να ειμαι σιγουρος οτι θα μπορέσει να ξεκινησει το αυτοκινητο?
Σκεφτομαι για κατι τετοιο
https://www.amazon.co.uk/NOCO-GB20-Ultr ... 257&sr=1-7
Άβαταρ μέλους
By drdino
#682939 Πάρε το gb40, η διαφορά τιμής είναι λίγη σε σχέση με την έξτρα δύναμη που έχει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#683086 Έχω παραγγείλει και αναμένω σύντομα (ελπίζω...) ετούτο :
BlitzWolf® BW-JS1 Portable Car Jump Starter 12000mAh 800A Emergency Battery Booster Power Bank Waterproof
https://banggood.app.link/iXHPgVgZzcb
Είναι αρκετά φθηνότερο (κάτω από 50€ μου βγήκε με την αποστολή απο Τσεχία), τώρα αν είναι καλό θα δείξει.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#683100 Την δουλειά του θα την κάνει. Το καλό με τα Noco είναι ότι έχουν κουμπί για να παρακάμπτει τον έλεγχο της μπαταρίας, ο οποίος αν αυτή είναι flat εντελώς τότε δεν επιτρέπει καθόλου boost. Με έναν κοινό εκκινητή αυτό σημαίνει πως αν η μπαταρία είναι <2v δεν θα μπορέσει κανείς να βάλει μπρος (όπως κι ο έξυπνοι φορτιστές δεν μπορούν να την φορτίσουν και χρειάζεται να καταφύγει κανείς σε κόλπα).
Άβαταρ μέλους
By sargus
#684632 Καλησπέρα κ καλή χρονιά!
Καμία πρόταση έχουμε για κάποιο φορτιστή για τις μπαταρίες των αυτοκινήτων;
Τώρα που είναι εν πολλοίς σε ακινησία, διαπιστώνω προβλήματα και θα ήθελα να τις συντηρώ λιγάκι.
(Και τίποτα οδηγίες για αρχάριους θα ήταν καλοδεχούμενες...)
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#684641
drdino έγραψε:Την δουλειά του θα την κάνει. Το καλό με τα Noco είναι ότι έχουν κουμπί για να παρακάμπτει τον έλεγχο της μπαταρίας, ο οποίος αν αυτή είναι flat εντελώς τότε δεν επιτρέπει καθόλου boost. Με έναν κοινό εκκινητή αυτό σημαίνει πως αν η μπαταρία είναι <2v δεν θα μπορέσει κανείς να βάλει μπρος (όπως κι ο έξυπνοι φορτιστές δεν μπορούν να την φορτίσουν και χρειάζεται να καταφύγει κανείς σε κόλπα).


καναμε τώρα τελευταία κάτι τέτοια κόλπα για να φορτίσουμε ένα Τρανζάλπ , άμα θέλει κανείς φρεσκάρισμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#684643 ωωω μπόμπα φαίνεται! Ευχαριστώ!
Μήπως όμως έχουμε κάτι αξιόλογο στα μισά ας πούμε λεφτά; γιατί 80+ μου κακοφαίνονται..
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#684665 Εγώ έχω έναν του lidl, για συντήρηση μπαταρίας και φόρτιση είναι μια χαρά. Τελείως νεκρή δε μπορεί να αναστήσει κάτι που ένας ctek ή noco θα το κάνει. Για το γκαράζ της εταιρίας πήρα ένα incgo των 40€ γιατί εκεί δε μας ενδιαφέρει η φορητότητα. Μια χαρά κάνει και αυτός τη δουλειά του. Για φόρτιση/συντήρηση δε νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις κάτι άνω των 50€, πόσο μάλλον αν το θες περιστασιακά.
Αν μιλάμε και για starter εκεί πρέπει να ανέβεις στα 100+€ και στις safe επιλογές noco και ctek αλλά απ ότι κατάλαβα θες μόνο φόρτιση.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#684805 Εικόνα

Περίπου 40% SoC οπότε την έβγαλα να την φορτίσω σωστά. Μου βγήκε λίγο η μέση και ήδη σκέφτομαι το πώς θα την βάλω ξανά στη θέση της.

Εικόνα