Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#687072 Καμία πρόταση για αξιόπιστα καλώδια εκκίνησης μπαταρίας 2.5-3μ έχουμε; Τα τελευταία που πήρα ενώ εξωτερικά είχαν χοντρό περίβλημα φάνηκε τελικά ότι με κάποιο τρόπο θα έπρεπε να περάσω το ρεύμα μέσω του περιβλήματος γιατί το καλώδιο μέσα δεν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687094 Αν έχεις τα παλιά, πήγαινε σε ένα Καυκά, πάρε χύμα καλώδιο στα μέτρα που θέλεις και προσάρμοσε τα παλιά κλιπ. Θα σου πάει φθηνότερα και θα έχεις και σωστά καλώδια.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#687106 Ναι τα κροκοδειλάκια υπάρχουν. Φαντάζομαι σε καλώδιο ηλεκτροσυγκόλλησης αναφέρεσαι γιατί το αμέσως πιο λεπτό είναι 2.5mm
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687118 Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Όλες οι διατομές υπάρχουν. Δες το κροκοδειλάκι μέχρι τι μέγεθος μπορεί να σηκώσει και πάρε το μεγαλύτερο που χωράει.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#692698 Πριν λίγο το πήρα από eshop και το φορτίζω.
4Smarts Εκκινητής Μπαταρίας Αυτοκινήτου Jump Starter & Power Bank 13800 mAh.

Μετά από αυτό που έπαθα με το δίκυκλο την Δευτέρα το βράδι, μέσα στη χιονόπτωση,το θεωρώ απαραίτητο. Ελπίζω να μην βγει μούφα εντελώς.
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#692702
Storm έγραψε:Πριν λίγο το πήρα από eshop και το φορτίζω.
4Smarts Εκκινητής Μπαταρίας Αυτοκινήτου Jump Starter & Power Bank 13800 mAh.

Μετά από αυτό που έπαθα με το δίκυκλο την Δευτέρα το βράδι, μέσα στη χιονόπτωση,το θεωρώ απαραίτητο. Ελπίζω να μην βγει μούφα εντελώς.


Τι έπαθες??? ολα καλά? Ρε εσύ Storm οχι με 2κυκλο στο χιονι, τι το εχεις το λιονταρι?
Δωσε εντυπώσεις απο τον εκκινητη - φορτιστή γιατί τα πολλά χλμ με το αουρις τελείωσαν (παω δουλειά με ΜΜΜ) και μενει πολύ ακούνητο
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#692716 Έλα nick! Τελικά πολλοί γνωστοί είναι σε αυτό το φόρουμ. Μόνο εγώ έλειπα... :lol:
Είσαι καλά; Μου έμεινε το σκούτερ το βράδυ της Δευτέρας μέσα στο χιόνι την ώρα που πήγα να φύγω από ένα πελάτη στη Πεύκη. Το κρύο την ξέσκισε την μπαταρία.
Έφερα οδική, το βάλαμε μπροστά, αλλά πολύ ταλαιπωρία. Για αυτό θα παίξει εκκινητής, γιατί το πρόβλημα σκάει πάντα τις χειρότερες στιγμές.

Το LEON αδελφέ είναι για προσωπική/ιδιωτική χρήση και όχι εταιρική.
Αν θέλει ο εργοδότης να φροντίσει να μου πληρώνει βενζίνες και πάρκινγκ για τα εταιρικά πέρα/δώθε και πάνω/κάτω. Άιντε γιατί πολλά μαζεμένα τα έχω με τους λεφτάδες.

Ο εκκινητής πάντως σαν συσκευή φαίνεται καλή κατασκευή. Μια σταλίτσα είναι και πανάλαφρο. Μόλις του βάλω τα δύσκολα θα γράψω εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#692718 Storm, όσον αφορά αυτούς τους εκκινητές, να ξέρεις πως οι περισσότεροι δεν θα δουλέψουν αν η μπαταρία είναι εντελώς ξελιγωμένη. Αυτό γιατί κάνουν έναν έλεγχο για σωστή σύνδεση κλπ στην αρχή κι αν δεν βλέπουν μπαταρία δεν προχωράνε. Υπάρχουν κάποιο (οι NOCO πχ) που έχουν μια λειτουργία παράκαμψης του ελέγχου με ευθύνη του χρήστη που ξεπερνάνε τον περιορισμό αυτό.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#692719 Το ξέρω φίλε. Η μπαταρία μου δεν ήταν ξελιγωμένη. Είχε πέσει στα 9 Volt με τις δύο μιζιές που έριξα, αλλά δεν είχε δύναμη να το βάλει μπροστά. Θέλω να πιστεύω ότι με τον εκκινητή θα έπαιρνε κατευθείαν μπροστά. Την μπαταρία την φόρτισα και φαίνεται ότι ζει. Να δούμε για πόσο.
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#692725
Storm έγραψε:Έλα nick! Τελικά πολλοί γνωστοί είναι σε αυτό το φόρουμ. Μόνο εγώ έλειπα... :lol:
Είσαι καλά; Μου έμεινε το σκούτερ το βράδυ της Δευτέρας μέσα στο χιόνι την ώρα που πήγα να φύγω από ένα πελάτη στη Πεύκη. Το κρύο την ξέσκισε την μπαταρία.
Έφερα οδική, το βάλαμε μπροστά, αλλά πολύ ταλαιπωρία. Για αυτό θα παίξει εκκινητής, γιατί το πρόβλημα σκάει πάντα τις χειρότερες στιγμές.

Το LEON αδελφέ είναι για προσωπική/ιδιωτική χρήση και όχι εταιρική.
Αν θέλει ο εργοδότης να φροντίσει να μου πληρώνει βενζίνες και πάρκινγκ για τα εταιρικά πέρα/δώθε και πάνω/κάτω. Άιντε γιατί πολλά μαζεμένα τα έχω με τους λεφτάδες.

Ο εκκινητής πάντως σαν συσκευή φαίνεται καλή κατασκευή. Μια σταλίτσα είναι και πανάλαφρο. Μόλις του βάλω τα δύσκολα θα γράψω εντυπώσεις.


Μια χαρά είμαι.
Σωστή η χρήση και οι προϋποθέσεις που έχεις βάλει για το Leon, αλλά και τις προϋποθέσεις να καλύψει πάλι χαμένος θα είσαι αν το χρησιμοποιήσεις για χάρη του (το λέω απο προσωπική εμπειρία. 2016-2019 καθαρά για δουλεια 50000χλ χωρίς τα 30 χλμ καθε μέρα τα περα δωθε στη δουλεια, δλδ 600χλμ το μηνα).
Τουλαχιστον τωρα που η γκομενα του μπος ασολείται με πωλήσεις στο εξωτερικό γλιτωσα τις διανομές ρουχων και ειμαι κυρίως στο γραφείο και δε συνδυασμό με τα υπόλοιπα, πηγαινοερχομαι με ΜΜΜ.
Γραψε για τον εκκινητή-φορτιστή γιατί η γυναίκα δεν είναι προθυμη να κουνάει το αουρις για τα δικά της πηγαινε έλα στη δουλειά και μένει μόνο το πηγαινε ελα στους γονείς μου στο ΟΧ δλδ 20-25 χλμ τη βδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#692739 Φέρνει την επόμενη εβδομάδα το λιντλ το φορτιστή του στα 15 ευρώ (έχει και τον πιο μεγάλο στα 30 ευρώ).
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/motosik ... 098/p91511
Τον έχει κανείς; Κάνει τη δουλειά του;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#692741 Έχω έναν παλιότερο του Lidl, κάνει την δουλειά του. Δεν ξέρω αν αυτός έχει λειτουργία φόρτισης για AGM μπαταρίες, αν φοράς τέτοια τώρα στο αμάξι σου έχε το υπόψιν σου.