Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#723473 Να βάλει ένα διακόπτη που ν'απομονώνει πλήρως το ηχοσύστημα και να δει αν θα λειτουργεί έστω; Αν και φοβάμαι πως θα χάσει τις μνήμες. Η άλλη λύση είναι να το έχει πάνω σε φορτιστή, αλλά είναι κουραστικό κάθε μέρα κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#748397 Ρώτησα στη bmw πόσο κάνει η αλλαγή μπαταρίας για το Ε93 και μου είπαν 500€ η μπαταρία και 100€ περίπου τα περαστικά.

Τα περαστικά δεν τα θεωρώ και τοοοοόσο πολλά, θέλει λίγο προσπάθεια για να μπει. Αλλά 500€ για τη μπαταρία είναι κάπως...

Aυτή που έχει μέσα είναι 90 Αh.

Στη Varta μου προτείνει η εταιρία τις εξής:

https://www.varta-automotive.de/de-de/b ... S%29%22%7D

Τα AGM μοντέλα είναι για αυτοκίνητα με start stop. Τι να επιλέξω για το Ε93 2009 320d ? Αν πάω από 90 σε 85 Ah θα υπάρχει πρόβλημα με τον προγραμματισμό? Το λέω γιατί στα προγραμματάκια βλέπω επιλογή για μπαταρία 80 και μετά 90 Ah.

Εν τω μεταξύ τη μία 85άρα τη βρίσκω στα 100€ και την 95άρα AGM στα 180€
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748398 Δες διαστάσεις όμως. Θα πάρεις αυτήν που χωράει. Προγραμματισμό κάνεις και με εφαρμογή στο κινητό. Το Carly το είχε, βρες κάποια παλιότερη έκδοση γιατί τώρα το έχουν με συνδρομή, ή πλήρωσε για κάποιους μήνες.
Θα υπάρχουν και άλλες φθηνότερες επίσης.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#748399
Anonymous Founder έγραψε:Δες διαστάσεις όμως. Θα πάρεις αυτήν που χωράει. Προγραμματισμό κάνεις και με εφαρμογή στο κινητό. Το Carly το είχε, βρες κάποια παλιότερη έκδοση γιατί τώρα το έχουν με συνδρομή, ή πλήρωσε για κάποιους μήνες.
Θα υπάρχουν και άλλες φθηνότερες επίσης.

ευχαριστώ HF

οπότε καλύτερα να βρω πρώτα τη μπαταρία στο κουτί στο πορτ παγκαζ για να δω το μήκος και το ύψος της, στο πλάτος φαίνεται να είναι ίδιες.

είδα μερικά βιντεάκια που την προγραμματίζουν, πχ με pro tool από το κινητό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#748407 Βάλε ότι έχει ήδη 90Ah, AGM κατά προτιμήση για μεγαλύτερη παροχή κατά την εκκίνηση και λόγω των ηλεκτρονικών. Διαβάζω ότι οι AGM στα BMW μόνο καλό κάνουν λογω ηλεκτρονικών και γενικά κρατάνε περισσότερο.

Πίσω δεξιά στο πορτ μπαγκαζ δεν μπαίνει και στο e93?
Αν ναι τα 100 ευρώ για τοποθέτηση τα λες και κλοπή, με τα 500 της μπαταρίας είναι κλοπή και βιασμός μαζί.

Το protool ναι την προγραμματιζει μια χαρά, το έχω κάνει και γενικά αξίζει τα λεφτά του, πλέον περισσότερο από το Carly το οποίο έχω επίσης αλλά με παλιό license προ συνδρομών κλπ.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#748411
dimik έγραψε:Βάλε ότι έχει ήδη 90Ah, AGM κατά προτιμήση για μεγαλύτερη παροχή κατά την εκκίνηση και λόγω των ηλεκτρονικών. Διαβάζω ότι οι AGM στα BMW μόνο καλό κάνουν λογω ηλεκτρονικών και γενικά κρατάνε περισσότερο.

Πίσω δεξιά στο πορτ μπαγκαζ δεν μπαίνει και στο e93?
Αν ναι τα 100 ευρώ για τοποθέτηση τα λες και κλοπή, με τα 500 της μπαταρίας είναι κλοπή και βιασμός μαζί.

Το protool ναι την προγραμματιζει μια χαρά, το έχω κάνει και γενικά αξίζει τα λεφτά του, πλέον περισσότερο από το Carly το οποίο έχω επίσης αλλά με παλιό license προ συνδρομών κλπ.

< >

ευχαριστώ dimik

ναι πίσω δεξιά μπαίνει και στην Ε93, πρέπει να βγει ένα μικρό μέρος της ταπετσαρίας και ένα καπάκι.

Λογικά πρέπει να συνδέσω μια μπαταρία άλλη μπροστά στο καπώ στις θέσεις παροχής ώστε να μη μείνει από ρεύμα? Για να μην έχω λαμπάκια και προβλήματα μετά... Γίνεται να συνδέσω δύο αυτοκίνητα παράλληλα? Στην περίπτωση αυτή πρέπει να προσέξω μην ακουμπήσει ο θετικός πόλος το σασί...

Ή γίνεται να χρησιμοποιήσω το Noco για παροδική παροχή ρεύματος?

Το αρνητικό με το protool είναι πως έχω iphone... Έχω ένα αρχαίο android tablet μόνο.

Διαφορετικά το "παλιό" και καλό carly είναι πρόγραμμα για υπολογιστή? Φαντάζομαι ως εφαρμογή δε θα υπάρχει πλέον... Συνδέεται με οποιοδήποτε OBD-II ή θέλει απαραίτητα το δικό του?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#748458 Εκτός από ώρα/ημερομηνία δεν χάνεις κάτι άλλο αν θυμάμαι καλά.

Ίσως κανένα προγραμματισμό του καντράν αν τον έχεις πειράξει. Πχ το έχω να δείχνει την ταχύτητα στο σασμάν, την πραγματική ταχύτητα κλπ μετά απλά τα ξαναρυθμισα από το protool.

Το Noco μπορεί να κάνει δουλειά ψαξτο λίγο.

Το Carly είναι app όπως και το Protool και θέλει δικό του Bluetooth obd.

Το Protool έχει πολύ καλό support και στο Fb, απαντάνε αμέσως σε απορίες και τεχνικά θέματα. Για το protool θέλεις k-can cable όχι απαραίτητα το δικό τους, εγώ το πήρα από Amazon και δουλεύει και με άλλα apps όπως το xHP.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#748472 Ομολογώ ότι 600 ευρώ για αλλαγή μπαταρίας δεν είχα φανταστεί. Εδώ με 60 ευρώ αντε και με 70 για το μίνι καθαρίζεις. Καλό είναι να δώσεις ρεύμα στους ακροδέκτες μέχρι να τους σφίξει στη νέα μπαταρία...

.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#748529 Δεν θα πάθει τπτ αν μείνει χωρίς ρεύμα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#748870 Άνοιξα σήμερα την ταπετσαρία και έφτασα στη μπαταρία.

Είναι Banner α λα BMW 90ah 900A. Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα σε 1-2 Sites τη μπαταρία αλλά σε ένα άλλο βρήκα ότι αντικαταστάθηκε από μία άλλη με 92ah.

Της Varta είναι 95ah 850A, της Banner 92ah 850A. Διαστάσεις ίδιες σε όλες 35x17,5x19 cm.

Όποια και να βάλω, πρέπει στον προγραμματισμό να επιλέξω τα 90ah, γιατί πχ το protool έχει επιλογή για 90-100 ah και επιλέγεις τη μικρότερη επιλογή αν η μπαταρία είναι στο ενδιάμεσο.

Καταλήγω στο ΑPP της Bimmerlink για registration. Υπάρχει και το Bimmercode όπως βλέπω από την ίδια εταιρία. Το bimmercode δεν κάνει registration battery όπως συμπεραίνω αλλά αλλάζει αν απαιτείται τον τύπο της μπαταρίας.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#749507 Εκτός από τις διαστάσεις σημασία έχουν και οι πόλοι, θέση πόλων (θετικός αρνητικός δεξιά αριστερά) αλλά και διάμετρος πόλων (σε κάποιες περιπτώσεις έχουν διαφορετική διάμετρο ο θετικός από τον αρνητικό). Σε μπαταριοsite θα δεις ότι η ίδια μπαταρία βγαίνει με πολλούς κωδικούς για να καλύπτει αυτές τις διαφορές. Δεν θα κόλλαγα και τόσο στο 90-92-93-95-100Ah ούτε τόσα στα μέγιστα Α.