Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#506710
rx8_drifter έγραψε:Σε καινουργια αμαξια δεν συνισταται να βγαζεις μπαταρια.
Αν το αφηνεις πολυ καιρο ακινητοποιημενο και μπορεις να βαλεις ενα καλο φορτιστη (ενα 60ευρω εχει) ειναι η καλυτερη λυση

εννοείς να βάλεις φορτιστή αφότου επιστρέψεις από το ταξίδι αν έχει ξελιγωθεί η μπαταρία?
μπορεί κανείς να βάλει φορτιστή με τη μπαταρία πάνω στο αμάξι ή πρέπει να την αποσυνδέσει? :tomato:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#506711 Αν δεν κουνάς το αμάξι και μπορείς να το έχεις μονίμως πάνω στο φορτιστή, καλό του κάνει.
Οχι, δεν χρειάζεται να αποσυνδέσεις πόλους με τους καινούργιους φορτιστές.

Πχ, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο:

https://www.amazon.com/Bmw-Advanced-Bat ... B00N55PDUY

http://www.bmwblog.com/2016/01/28/bmws- ... y-charger/
Άβαταρ μέλους
By mirage
#506714 Ελπιζω να μην τα σκασει για τον "BMW" ενω μπορεί να αγορασει τον CTEK.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#506724
rx8_drifter έγραψε:Αν δεν κουνάς το αμάξι και μπορείς να το έχεις μονίμως πάνω στο φορτιστή, καλό του κάνει.
Οχι, δεν χρειάζεται να αποσυνδέσεις πόλους με τους καινούργιους φορτιστές.

Πχ, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο:

https://www.amazon.com/Bmw-Advanced-Bat ... B00N55PDUY

http://www.bmwblog.com/2016/01/28/bmws- ... y-charger/

ευχαριστώ Πάνο, καλή ιδέα. Στη BMW βλέπω κ εγώ πολλές φορές φορτιστές πάνω στα εκθεσιακά.

Προς το παρόν δεν έχω πρίζα στο αμάξι κοντά. Και το lidl βγάζει όπως έχει ειπωθεί καλό φορτιστή, στα μισά λεφτά του ctek
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#506726 Κοιτά, να φυγω Ελλάδα πχ και να αφήσω το φορτιστή πάνω στο αμάξι στην πριζα το φοβάμαι . Άμα γυρίσω και το βάλω ενα βράδυ ολόκληρο δε θα κάνει την ίδια δουλεια;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#506738 Προφανως και δεν ειναι το ιδιο πραγμα να φορτισει η μπαταρία απο το <50% της SoC (state of charge) της σε σχεση με την φορτιση-συντηρηση απο το 80%.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#506739 Ok κακή διατύπωση, δεν είναι το ίδιο αλλά εννοούσα ¨good enough”
Παλιότερα , έως τώρα δηλαδή, δε έβαζα και τίποτα, για μερικές εβδομάδες ακινησίας δεν πάθαινε κάτι
Ε άμα επιπλέον οταν γυρίσεις του κανείς και μια φόρτιση πριν την πρώτη χρήση , δε νομίζω συνολικά οτι τελικά θα παθαίνει κάτι η μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#506750 Tο ιδιο σιγουρα δεν ειναι αλλα προφανως σε βοηθαει να βαλεις μπροστα χωρις να ζορισεις κι αλλο την μπαταρια. Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις εναν χρονοδιακοπτη για να το αναβεις μια φορα τη βδομαδα πχ για κανα 12ωρο
Άβαταρ μέλους
By bill33
#506753
rx8_drifter έγραψε:Tο ιδιο σιγουρα δεν ειναι αλλα προφανως σε βοηθαει να βαλεις μπροστα χωρις να ζορισεις κι αλλο την μπαταρια. Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις εναν χρονοδιακοπτη για να το αναβεις μια φορα τη βδομαδα πχ για κανα 12ωρο

To κακό είναι ότι πρώτα συνδέεις τα πιαστράκια στην μπαταρία και μετά βάζεις την πρίζα στο ρευμα.

Εκτός αν έχεις συνέχεια στο ρευμα τον φορτιστή και με κάποιο τρόπο διακόπτεις το ρεύμα απο τα πιαστράκια. :hmmm:




Αυτός της BMW μοιάζει πολύ με του lidl :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#506771
bill33 έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Tο ιδιο σιγουρα δεν ειναι αλλα προφανως σε βοηθαει να βαλεις μπροστα χωρις να ζορισεις κι αλλο την μπαταρια. Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις εναν χρονοδιακοπτη για να το αναβεις μια φορα τη βδομαδα πχ για κανα 12ωρο

To κακό είναι ότι πρώτα συνδέεις τα πιαστράκια στην μπαταρία και μετά βάζεις την πρίζα στο ρευμα.

Εκτός αν έχεις συνέχεια στο ρευμα τον φορτιστή και με κάποιο τρόπο διακόπτεις το ρεύμα απο τα πιαστράκια. :hmmm:




Αυτός της BMW μοιάζει πολύ με του lidl :hmmm:

Της bmw πρέπει να είναι της ctek όπως φαίνεται.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#506791 Έχω έναν παλιό Bosch, KL 1204 είναι το μοντέλο αλλά manual δεν μπορώ να βρω πουθενά, άρα μάλλον θα παρω και εγώ κάνα CTEK που βλέπω έχει πολλές λειτουργίες συντήρησης
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#506795
KiloMeater έγραψε: Άμα γυρίσω και το βάλω ενα βράδυ ολόκληρο δε θα κάνει την ίδια δουλεια;

Στη φωτογραφία του amazon μάλλον γράφει 1.25Α που είναι μικρό ρεύμα, ας πούμε ένα βράδυ θα σου δώσει 12Ah.
Η ιδέα του προϊόντος είναι να το έχεις συνέχεια στη μπαταρία, βολικό για μακρά διαστήματα ακινησίας.
Κατά τ' άλλα δεν ξέρω αν πράγματι οφελεί τη ζωή μια μπαταρίας να είναι συνεχώς πλήρως φορτισμένη.
Με τις μπαταρίες έχω δει ότι νά 'ναι κάνοντας παρόμοια χρήση, ας πούμε ζωή 3+, 7+, 3+ χρόνια, και οι τρείς από Toyota (η πρώτη του εργοστασίου).
Άβαταρ μέλους
By dexter
#507018 Έγινε αλλαγή της αρχικά τοποθετημένης varta - toyota (60) μετά από 5,5 χρόνια με μια hella (60) στα 75€. Μακάρι να κρατήσει όπως κ η άλλη.

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#507096
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:Της bmw πρέπει να είναι της ctek όπως φαίνεται.
Μα το λέει ότι είναι CTEK.

σωστά, ήθελα να πω το μοντέλο ctek mxs 5.0