Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#628595 Ποτέ δεν κατάλαβα την επιλογή μεγαλύτερης μπαταρίας από αυτή που αναφέρει ο κατασκευαστής. Ορίζει τη χωρητικότητα αναλογικά με το πόσο μπορεί να τη φορτίσει το δυναμό. Με μια μεγαλύτερη μπαταρία μπορεί να μη συμβαίνει αυτό
Άβαταρ μέλους
By drdino
#628597 Δεν είναι τόσο απλό, ούτε τόσο κακό να βάλει κάνεις μεγαλύτερη. Η μπαταρία είναι ένας συμβιβασμός κόστους, βάρους και όγκου vs του τι ανάγκες έχει να καλύψει σε προδιαγραφές κρύας εκκίνησης, φορτίων κλπ. Ο εναλακτης έχει αρκετό περιθώριο να την φορτίσει σε νορμάλ συνθήκες, δεδομένου ότι είναι διαστασιολογημένος να καλύπτει τις ανάγκες του μεγαλύτερου φορτίου από τους καταναλωτές και την φόρτιση ταυτόχρονα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#628600 drdino λυσε μου μια απορια,τα jdm εβο μεχρι και το 9αρι ειχαν παντα μικροτερη μπαταρια,σε σχεση με τα eudm/usdm
εξοπλισμος ιδιος.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#628604 μάλλον έχει σχέση με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες. ούτε τρελό κρύο , ούτε τρελή ζέστη .
Άβαταρ μέλους
By mirage
#628606 Και πολύ κρυο παίζει στην Ιαπωνία και πολλή ζέστη, 40αρια με υγρασία το καλοκαίρι στο Τόκυο και σε μεγάλο μέρος της, παίζει. Οπότε κάποιος άλλος λόγος υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#629242 Προσωπικά, από την άποψη του προσδόκιμου χρόνου ζωής της μπαταρίας θα επέλεγα αυτήν που δίνει τα ίδια πάνω-κάτω χαρακτηριστικά (ΑΗ, CCA) σε μεγαλύτερο όγκο κουτιού, εφόσον χωροταξικά ταιριάζει σωστά στο χώρο του κινητήρα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#629321 Γενικα, μπορουμε να δουμε καπου τι μπαταρια προτεινει ο κατασκευαστης του αυτοκινητου, ή μονο απο το site της varta και αλλων κατασκευαστων μπαταριων? Εχω το manual, εχω και ολα τα service manuals του δικου μου και δε λεει πουθενα. Τωρα αλλαξα βεβαια, ειχε 74ah και βρηκα μονο 72ah χθες κυριακη οποτε την εβαλα, αλλα ετσι για την περιεργεια