Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#507115
PeterPan έγραψε:
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:Της bmw πρέπει να είναι της ctek όπως φαίνεται.
Μα το λέει ότι είναι CTEK.

σωστά, ήθελα να πω το μοντέλο ctek mxs 5.0


Εχω τον Ctek mxs 5.0 για το F20 BMW αλλα δεν ξερω αν θα πρεπει να το βαλω στην επιλογη Automobile ή στην AGM. Το πρωτο ειναι 14.4 και το δευτερο 14.7. Και τα δυο modes καλυπτουν μπαταριες AGM.

Ξερει κανενας το σωστο mode πιο ειναι;
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#508020
GTS έγραψε:Εχω τον Ctek mxs 5.0

Αυτός ο φορτιστής δίνει 5Α, ότι πρέπει για τη χρήση που θέλει ο KiloMeater.
Αλλά στο Σκρουτζ βρίσκεται από 90 Ευρω ... δεν αξίζει για μια φόρτιση κάθε 3-4 χρόνια!

GTS βάλε τη μικρότερη τάση, να είσαι στη πιο ασφαλή εκδοχή.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#510797 Είχα να κινήσω ένα μήνα + το αυτοκίνητο και ένα πρωινό μας άφησε η μπαταρία. Αν και βιαζόμουν περίμενα την οδική αρκετά. Οπότε αποφάσισα και αγόρασα τον παρακάτω εκκινητή. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ελπίζω να φανεί χρήσιμος στην επόμενη φορά.

https://no.co/gb40
Άβαταρ μέλους
By allonsanfan
#510855 Ειναι ασφαλες να φορτιζω τη μπαταρια με τον φορτιστη του λιντλ ενω ειναι συνδεδεμενη με το αυτοκινητο;μεχρι τωρα εβγαζα τον μαυρο πολο,αλλα ειναι διαδικασια με τις ρυθμισεις κτλπ μετα.

.
Άβαταρ μέλους
By otso
#512639 Υπαρχει περιπτωση να ξαναζωντανεψει μπαταρια που ξεχασαμε με γυρισμενο κλειδι κανα δυο βδομαδες; Ο ηλεκτρονικος φορτιστης αρνειται να την φορτισει θεωρώντας την νεκρη . Εχω βαλει τον παλιο και την φορτιζει ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει .
Άβαταρ μέλους
By Morx
#512743
otso έγραψε:Υπαρχει περιπτωση να ξαναζωντανεψει μπαταρια που ξεχασαμε με γυρισμενο κλειδι κανα δυο βδομαδες; Ο ηλεκτρονικος φορτιστης αρνειται να την φορτισει θεωρώντας την νεκρη . Εχω βαλει τον παλιο και την φορτιζει ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει .

Ακομα και να τη σωσεις, δεν ειναι μπαταρια πλεον αλλα τρυπιο τσουβαλι με αμμο.
Το ποσο μεγαλη τρυπα εχει, θα φανει στην πραξη.

Εγω θα πηγαινα για αλλη.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#512744 Εαν δεν ηταν ψοφια θα ξαναφορτισει....
Εμενε 7 μέρες στο παφκιν αεροδρομίου και όταν γύρισαν κάλεσαν την οδική, με έβαλε μπροστά και απο τοτε 2,5 χρόνια λειτουργει άψογα.....


.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#512746
otso έγραψε:Υπαρχει περιπτωση να ξαναζωντανεψει μπαταρια που ξεχασαμε με γυρισμενο κλειδι κανα δυο βδομαδες; Ο ηλεκτρονικος φορτιστης αρνειται να την φορτισει θεωρώντας την νεκρη . Εχω βαλει τον παλιο και την φορτιζει ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει .

Σκεφτόμουν αν συνδέσεις μια καλή/μέτρια μπαταρία στην χαλασμένη με καλώδια ++ και -- και τότε βάλεις τον φορτιστή θα ξεκινήσει την φόρτιση; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#513897 bill33 Ενδιαφερουσα ιδεα αλλα μιας και εφτιαξα τον παλιο φορτιστη βαριομουνα να δοκιμασω ειναι και βαριες αυτες απο τρακτερ . Λοιπον 3 μερες συνδεδεμενη στον φορτιστη και απο 3 πηγε στα 11.16 αλλά βλεπω οτι δεν ανεβαινει αλλο , να την αφησω αλλες 2 μερες; η παει στους γυφτους;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#513955
otso έγραψε:bill33 Ενδιαφερουσα ιδεα αλλα μιας και εφτιαξα τον παλιο φορτιστη βαριομουνα να δοκιμασω ειναι και βαριες αυτες απο τρακτερ . Λοιπον 3 μερες συνδεδεμενη στον φορτιστη και απο 3 πηγε στα 11.16 αλλά βλεπω οτι δεν ανεβαινει αλλο , να την αφησω αλλες 2 μερες; η παει στους γυφτους;


Στην ανακύκλωση αν την πας και είναι μεγάλη μπορεί να πάρεις 10-20€, το μολύβι της δεν είναι τσάμπα.

Δες όμως και εδώ το 2ο βίντεο
https://www.youtube.com/results?search_ ... id+battery
Άβαταρ μέλους
By 224v
#525729 Σήμερα το πρωί η μπαταρία νεκρή στο Juke, ουτε πλαφονιερα, και ο συναγερμός κλείδωσε τα παντα... Ηρθες ένας φίλος με ενα Μπρούστερ σαν power bank!!! Με 2 κροκοδειλακια ... Το βάλε στους πόλους και μετα απο μισο λεπτό και αφού έβαλα τον κωδικό στον συναγερμό πήρε μπρος κανονικά.... Τρελλαθικα... Το είχα δει στην Αμερική αλλά δεν το πιστεψα, θα ψαξω να το πάρω.....

.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#525752
224v έγραψε:Σήμερα το πρωί η μπαταρία νεκρή στο Juke, ουτε πλαφονιερα, και ο συναγερμός κλείδωσε τα παντα... Ηρθες ένας φίλος με ενα Μπρούστερ σαν power bank!!! Με 2 κροκοδειλακια ... Το βάλε στους πόλους και μετα απο μισο λεπτό και αφού έβαλα τον κωδικό στον συναγερμό πήρε μπρος κανονικά.... Τρελλαθικα... Το είχα δει στην Αμερική αλλά δεν το πιστεψα, θα ψαξω να το πάρω.....

.


Γεμάτος ο τόπος, έχεις μείνει πίσω από ενημέρωση
Άβαταρ μέλους
By 224v
#525755 Εντάξει δεν με απασχολούσε το θέμα μπαταρία, αλλά το είδα στο νησί δω και επαθα... Μου ζητάνε 110 για Μποσ μπαταρία 60 Ah, και μου φαίνονται κάπως, δίνω 60 συνήθως και κρατάνε 4 χρόνια....

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#525758
224v έγραψε:Εντάξει δεν με απασχολούσε το θέμα μπαταρία, αλλά το είδα στο νησί δω και επαθα... Μου ζητάνε 110 για Μποσ μπαταρία 60 Ah, και μου φαίνονται κάπως, δίνω 60 συνήθως και κρατάνε 4 χρόνια....

.


βρες καποιον φθηνο με καλη μπαταρια απο Αθηνα,και πες του να στη στειλει με το κτελ,και την βαζεις μονος σου.
Προτιμησε καποιον Περιστερι να ειναι κοντα στα κτελ.
Προσεχε να την παραγγειλεις σωστα με το αριστερα/δεξια των πολων.

εντιτ ξεκινανε απο 60 ευρω.
https://www.skroutz.gr/c/1103/vehicle_b ... tml?page=3

και fiamm για Ιταλοφιλους στα 64 ευρω
https://www.skroutz.gr/c/1103/vehicle_b ... tml?page=4