Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#605460 Το καλύτερο είναι να την φορτίσεις πλήρως εσύ. Θα αφήσω αυτό εδώ:
https://www.optimabatteries.com/en-us/e ... -batteries
Άβαταρ μέλους
By mirage
#605468 Νομίζω τα υβριδικά της Toyota εχουν ειδική διαδικασία αν πεθάνει μπαταρία. Κάτι τέτοιο ειχα διαβάσει καπου.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#605476 Στο manual γράφει τα εξής:

Steps to take in an emergency: If the 12 volt battery is discharged

The following procedures may be used to start the hybrid system if the vehicle’s battery is discharged.

You can call your Lexus dealer, Roadside Assistance or Lexus Customer Service Assistance.

If you have a set of jumper (or booster) cables and a second vehicle with a 12-volt battery, you can jump start your Lexus following the steps below.

Remove the engine compartment cover.

Connecting the jumper cables.
If required, remove all vent plugs from the booster battery. Lay a cloth over the open vents on the booster battery. (This helps reduce the explosion hazard, personal injuries and burns.)
Positive (+) battery terminal on your vehicle
Positive (+) battery terminal on the second vehicle
Negative (-) battery terminal on the second vehicle
Connect the jumper cable to ground on your vehicle as shown in the illustration.
Start the hybrid system of the second vehicle. Increase the gasoline engine speed slightly and maintain at that level for approximately 5 minutes to recharge the battery of your vehicle.
Maintain the gasoline engine speed on the second vehicle and start the vehicle’s hybrid system.Once the vehicle’s hybrid system has started, remove the jumper cables in the exact reverse order in which they were connected.
Once the hybrid system starts, have the vehicle checked at your Lexus dealer as soon as possible.

Επειδή βλέπω ότι είναι αδύνατο να τη βγάλω, μάλλον θα προσπαθήσω με 2-3 μπαλαντέζες να φτάσω στο αυτοκίνητο :s_dunno (φαντάζομαι 2-3 ώρες αρκούν να φορτίσει)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#605613 Ακολούθησα τις οδηγίες του manual και το έβαλα μπροστά. Άργησε λίγο να φορτίσει (γύρω στο 10λεπτο πήρε για να βγάλει ένδειξη "ready"), αλλά μετά φάνηκε να λειτουργεί φυσιολογικά. Οδήγησα λίγο μέχρι την πιο κοντινή πρίζα και τώρα το έχω στον φορτιστή (είναι στην ένδειξη 3 - bulk). Τώρα μένει να δούμε πόσο θα αντέξει η μπαταρία (δεδομένου ότι μάλλον είναι η μαμά μπαταρία... 12ετίας δηλαδή).

Εικόνα

Το αστείο ήταν που του πήρε 10 λεπτά να πάρει μπρος, αλλά μερικά δευτερόλεπτα αφού πήρε, "έσβησε" (προφανώς οι μπαταρίες του υβριδικού συστήματος ήταν full) :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By drdino
#605616 Ένα 50αρι βλέπω έχει μια S4 των 45Ah, αν είναι 12ετίας εγώ θα την άλλαζα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#623665 Έχω μια μπαταρία με 2.2V. Mε φόρτιση θα έρθει στα κανονικά της ή έχει τελειώσει; Άδειασε χωρίς να έχει ξεχαστεί κάτι αναμμένο αλλά μη με ρωτάτε πόσο χρονών είναι, δεν είναι σε δικό μου αυτοκίνητο.

Περί φορτιστών, για τέτοιες περιπτώσεις τι προτάσεις έχουμε στο χαμηλότερο δυνατό budget απλά για να υπάρχει; Έχω έναν του lidl αλλά κάτω από 9V δε μπορεί να φορτίσει, είναι συντήρησης κατά βάση.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#623668
panos2171 έγραψε:Έχω μια μπαταρία με 2.2V. Mε φόρτιση θα έρθει στα κανονικά της ή έχει τελειώσει; Άδειασε χωρίς να έχει ξεχαστεί κάτι αναμμένο αλλά μη με ρωτάτε πόσο χρονών είναι, δεν είναι σε δικό μου αυτοκίνητο.

Περί φορτιστών, για τέτοιες περιπτώσεις τι προτάσεις έχουμε στο χαμηλότερο δυνατό budget απλά για να υπάρχει; Έχω έναν του lidl αλλά κάτω από 9V δε μπορεί να φορτίσει, είναι συντήρησης κατά βάση.

Ιδέα αλλα'μπορεί και βλακεία.Βρες και μια άλλη μπαταρία και συνδεσε τις συν με συν και πλην με πλην και βάλε τον φορτιστή.Ετσι δεν θα βλεπει χαμηλά βολτ και μπορεί να φορτίσει. ´Η μήπως όχι;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#623681
bill33 έγραψε:
panos2171 έγραψε:Έχω μια μπαταρία με 2.2V. Mε φόρτιση θα έρθει στα κανονικά της ή έχει τελειώσει; Άδειασε χωρίς να έχει ξεχαστεί κάτι αναμμένο αλλά μη με ρωτάτε πόσο χρονών είναι, δεν είναι σε δικό μου αυτοκίνητο.

Περί φορτιστών, για τέτοιες περιπτώσεις τι προτάσεις έχουμε στο χαμηλότερο δυνατό budget απλά για να υπάρχει; Έχω έναν του lidl αλλά κάτω από 9V δε μπορεί να φορτίσει, είναι συντήρησης κατά βάση.

Ιδέα αλλα'μπορεί και βλακεία.Βρες και μια άλλη μπαταρία και συνδεσε τις συν με συν και πλην με πλην και βάλε τον φορτιστή.Ετσι δεν θα βλεπει χαμηλά βολτ και μπορεί να φορτίσει. ´Η μήπως όχι;


Ναι, δουλεύει έτσι.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#623780 Ισχύει, είναι τρόπος να "κοροιδέψεις" τον φορτιστη, αλλά εχεις μικρές πιθανότητες να την σώσεις. Ακόμα και να την γλιτώσεις και να δουλέψει, δεν ειναι να βασίζεσαι.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#623783 Eννοείται, αν έχει πέσει τόσο χαμηλά (κι είναι σύγχρονη μπαταρία) τότε κατά πάσα πιθανότητα έχει ψοφήσει.
Άβαταρ μέλους
By nido
#626882 Ένα πινακάκι με τις μπαταρίες που έχουν περάσει μέχρι τώρα απ' το 206RC μου και πόσο κράτησαν
(το μπαταριοκούτι είναι για διάσταση 242x175x190mm, αυτή προτείνουν παντού, αλλά η original ήταν 207x175x190mm)

Εικόνα