Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795074 Για αυτους που εχουν συγχρονο αμαξι ισως δεν τους φαινεται σπουδαιο αλλα για εμας που εχουμε παλαιο (και εχουμε μαθει τοσα χρονια στα παλια) αυτη η αναβαθμιση ειναι πολυ εξυπηρετικη.

Στο εμποριο πλεον κυκλοφορουν καθρεφτες που δουλευουν με καμερα τοποθετημενη εξωτερικα και πισω και σαν σβηστος λειτουργει ως κοινος καθρεφτης ενω ανοιχτος σαν οθονη και βλεπεις τι γινεται πισω μεσω της καμερας.




Κυκλοφορουν σε διαφορες διαστασεις,εγω διαλεξα εναν στις 10'' (εχει απο 4,5 εως 12'')

TOGUARD 10" mirror front camera is 2.5K and the rear is 1080P
Features: Auto On/Off, Date and Time Stamp, Display Screen, Dual Lens, DVR, Full HD, G-sensor (Motion Detection), Lock File Button, Loop Recording, Marine/Waterproof, Multi-Channel, Night Vision, Parking Mode
Τouch screen with some adjustment and the rear camera view
No GPS (σκοπιμως δεν πηρα με αυτο γιατι δεν θελω να κοιταω οθονες κλπ οταν οδηγω)

Ο καθρεφτης αυτος πιανεται με ειδικα αγκιστρα στον υπαρχων (εχει και αλλα μοντελα αμαξιων που τον δεχονται κατ'ευθειαν στην εργοστασιακη βαση) και εχει συρομενη στο πλαϊ την καμερα για μπροστα.
Προσοχη ! εχει και τετοιους καθρεφτες για την αγγλικη αγορα με την καμερα να βγαινει απο τα δεξια του καθρεφτη.
Εχει υποδοχη για καρτα μνημης αρα μπορει να γραψει ταξιδι ολοκληρο ή μερες κυκλοφοριας μεσα στην πολη και μολις γεμισει γραφει μονο του ξανα απο την αρχη.
Η επιλογη Parking Mode βασιζεται στην υπαρχουσα μπαταρια αρα δεν κρατει πολυ,εχει Kit που την συνδεει με την μπαταρια του αυτοκινητου αρα μπορει να κρατησει μερες ολοκληρες.

Κανονιοκα αναβει μολις γυρισεις το κλειδι αλλα εγω εβαλα εξτρα διακοπτακι το οποιο οταν το παταω αναβει η πισω καμερα πχ οταν θελω να παρκαρω σε σκοτεινο μερος.
Επειδη το αμαξι μου ειναι παλιο και δεν διαθετει LCD οθονη στην κονσολα οπως τα νεα αμαξια αυτος ο καθρεφτης με εσωσε στην κυριολεξια !
Θα σας δειξω μερικες φωτογραφιες πως ειναι ο φωτισμος-αντικειμενα μεσω του εργοστασιακου καθρεφτη και πως μεσω του νεου,τεραστια η διαφορα.
Ακομη και σβηστος οπου λειτουργει σαν απλος καθρεφτης ειναι ενα κλικ φιμε και μεγαλυτερος σε διασταση αρα βλεπω ολο το πισω τζαμι και περισσοτερο απο τον εργοστασιακο.

Παρατηρηση: εαν βαλετε στην αρχη ημερα θα σας ξενισει καπως η ιδεα αντι για καθρεφτη να κοιτατε κατι σαν οθονη και αντι φυσικα να τα βλεπετε σαν ψηφιακα με ενα μπλεδισμα.
Ο καθρεφτης λογω βαρους εχει ενα ανεπαισθητο τρεμουλο μονο στο ρελαντι ομως,εγω ενισχυσα τα λαστιχακια και αυτο εχει μειωθει κατα πολυ αλλωστε πχ στο φαναρι δεν κοιτας και συνεχεια αυτον να δεις πισω τι γινεται να πεις σε ενοχλει.
Η πισω καμερα ρυθμιζεται πανω-κατω,αριστερα-δεξια,που και που θελει ενα σκουπισματακι εστω και με το δαχτυλο γιατι πιανει σκονη.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795075 Αλλη μαρκα στις 12''
Κοιταξτε για παραδειγμα το 15:20 ενω η θεα προς τα πισω λογω κιβωτιων (ή 2 ατομων καθημενων) ειναι μπλοκαρισμενη με την πισω καμερα δεν εχεις κανενα θεμα.



Η κλιση εν μερη ρυθμιζεται απο τον καθρεφτη αρα ας πουμε στην ΕΟ ειναι καποιος πισω με τα μεγαλα φωτα ανοιχτα στην εθνικη οδο και σας ενοχλει τοτε χαμηλωνετε την κλιση τερμα κατω και δεν σας χτυπανε τα φωτα του,ημιμετρο προσωρινο αλλα σωτηριο.

Ιδου μερικες φωτογραφιες απο τον δικο μου,τι βλεπω πισω μου σε σκοτεινο παρκινγκ:

Εικόνα

και τι βλεπω μεσω του νεου καθρεφτη (υποψη δεν εχω βαλει οπισθεν αρα δεν φωτιζουν τα 2 ασπρα λαμπακια ουτε παταω φρενο να φωτισουν τα κοκκινα λαμπακια)

Εικόνα

Εδω μουντη ημερα με υγρασια,αρχικα τι βλεπω πισω απο το πισω τζαμι με γυρισμενο το κεφαλι:

Εικόνα

και τι με τον νεο με το κεφαλι μπροστα.

Εικόνα

Αρα εαν εκανα πισω μπορουσα να πατησω πχ μια γατα,να χτυπησω ενα μηχανακι κλπ ενω τωρα βλεπω ξεκαθαρα τι γινεται.

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By otso
#795133 ποια εβαλες
κοστος
απο που το πηρες
ποσο καιρο το εχεις
ευχαριστημενος;
καποτε σκεφτομουν αυτη https://www.aliexpress.com/item/4000864 ... web201603_ ειναι της χιαομι , μονο και μονο για την αξιοπιστια
καποιος αλλος ειχε βαλει αυτη και ορκιζοταν για την αξιοπιστια της
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_

τωρα ολες μου φαινονται ακριβες
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795154
otso έγραψε:ποια εβαλες
κοστος
απο που το πηρες
ποσο καιρο το εχεις
ευχαριστημενος;

τωρα ολες μου φαινονται ακριβες


Μα το λεω καθαρα,εχω και βιντεο, TOGUARD 10" mirror front camera is 2.5K and the rear is 1080P
Τοτε ειχε 78 ευρω, μετα ακριβυναν γυρω στα 20 ευρω παραπανω.
Ebay,απο το καταστημα της εταιριας
1,5 χρονο
Με εσωσε, στο παρελθον εκτος τα χτυπηματακια ειχα σπασει 2 φορες κρυσταλλο στο πισω φαναρι επειδη νυχτα εκανα οπισθεν και δεν μπορουσα να δω καλα πισω.

Την πισω καμερα την εχω και ξεχωριστη με κουμπι στην κονσολα,αλλοι την εχουν καθε φορα που κανουν οπισθεν (συνδεεται με το λαμπακι πισω) αλλα δεν μου αρεσει ετσι.

Εικόνα

Κοιταξτε μια βροχερη ημερα τι βλεπω πισω απο το τζαμι

Εικόνα

και τι μεσω καμερας.

.............................

Εικόνα

Αλλη μερα βροχερη παλι

Εικόνα

απιστευτη οπτικη βοηθεια.

Ιδιως σε βροχη αμα κανεις πισω μονο με οτι βλεπεις στο τζαμι δεν υπαρχει περιπτωση σε πολη αν μην χτυπησεις κατι,η θολουρα η εσωτερικη σε ''τυφλωνει''.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795299 Εδω νυχτα σε μισοσκοτεινο δρομο

Εικόνα

με το πεταλ πατημενο αρα εξτρα φως απο τις κοκκινες λαμπες

Εικόνα

Εχει 4 σκαλες ρυθμισης,αυτη ειναι η ''πιο κατω''.