Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#761908 Από κάπου πέρασε η μέλλουσα κυρία Dodger και χτύπησε/τη χτύπησαν στο καθρέπτη του οδηγού. Αμάξι Citroen C3, έσπασε ένα κομμάτι από το φλας του καθρέφτη. Αλλάζει αυτό το παπαράκι ή πάει ολόκληρο για αλλαγή; Γνωρίζουμε κωδικό;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By thednick
#763706 Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση χρησιμοποίησα διαφανο σφραγιστικό (π.χ. Bison Poly Max Crystal Express) και κάλυψα προσεκτικά την βλάβη, ενώ έδωσα προσεκτικά το σχήμα που είχε πριν. Φαίνετια προφανώς - ειδικά αν πας στοχευμένα να το ελέγξεις - αλλά απο άποψη στεγανότητας δεν υπάρχει θέμα και είναι πολύ πιο διάφανο σε σχέση με π.χ. σιλικόνη. Το ίδιο έκανα και σε μικρό σπάσιμο σε φανάρι και δεν μου έχει δημιουργήσει θέμα. Σε εμένα είχε σπάσει και ένα μαύρο πλαστικό στον καθρέπτη - πέρα απο το φλάς - όπου χρησιμοποίησα μαύρο εποξικό στόκο δύο συστατικών (που είναι σαν πλαστελίνη και θέλει ανάμιξη) που ενσωματώθηκε πλήρως και δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου.

Προφανώς δεν είναι λύση για όσους θέλουν το αμάξι στην εντέλεια, αλλά αν ξέρεις οτι και να πάρεις καινούριο σε ένα-δύο μήνες έχει καλή πιθανότητα να ξαναχτυπήσει, είναι διακριτική λύση που προστατεύει και σου μένει και κόλλα για επόμενες ζημίες :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#763713 Danke. Δε το ψάχνω τώρα γιατί είχε πάει το αμόρε στην Αθήνα, κάπου στο κέντρο, και ένας τύπος έκανε όπισθεν ενώ ήταν παρκαρισμενος παράνομα σε γωνία τετραγώνου (είχε μπει με τη μούρη πάνω στο πεζοδρόμιο) και την ακούμπησε στη πίσω αριστερή πόρτα. Δε φαίνεται κάτι, αλλά έκανε δήλωση και θα πάει για φτιαξιμο. Και μαζί με αυτό, θα φτιάξουμε τον καθρέφτη, θα το πληρώσουμε εμείς φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795005
thednick έγραψε:χρησιμοποίησα διαφανο σφραγιστικό (π.χ. Bison Poly Max Crystal Express) και κάλυψα πολύ πιο διάφανο σε σχέση με π.χ. σιλικόνη.


Μιας και το εφερε η κουβεντα: ακομη και η σιλικονη που χρησιμοποιουν στα ενυδρεια (φουλ στεγανοτητα) σου γραφει ειναι με ημερομηνια ληξης,δηλαδη μεχρι 10 χρονια,απο εκει και περα αρχιζουν τα δυσκολα.

Σιλικονες σωληναριο 1-2 ευρω δεν παρεχουν στεγανοτητα,λιγο ο ηλιος λιγο η θερμοκρασια αρχιζουν να ξεραινονται και εμφανιζονται προβληματα.