Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#86620
Bagus έγραψε:Πριν λίγες μερες μου χάρισαν έναν obd scanner wifi+Bluetooth.Πριν αναγκαζομουν να πηγαίνω στο μηχανικό για να σβήνω βλάβες κτλ :dizzy: ,πράγματι χρησιμοτατο εργαλείο κ απορώ πως δεν τα ειχα ανακαλύψει πιο πριν :tomato:

Εχω κατεβάσει για το iphone το obd car doctor δωρεάν.

Το torque pro που απο οτι μου λενε ειναι κορυφή για τα android δεν υπάρχει σε iOS.

Εχει κανεις εμπειρία απο το dash command?

Κανει 10 ευρα αλλα να ειναι καλο λεω να το κατεβάσω..


Καλό και δυνατό, απλά μου φαίνεται λιγότερο customizable από το Torque και με λιγότερες δυνατότητες στα όργανα. Έχει όμως έτοιμες οθόνες, άρα μπορείς να το δουλέψεις από το πρώτο δευτερόλεπτο...
Άβαταρ μέλους
By Bagus
#86641 To torque δυστυχώς δεν βγαίνει σε iphone...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#86647
Bagus έγραψε:To torque δυστυχώς δεν βγαίνει σε iphone...


Εκείνο το Dynοlicius δεν υπάρχει πια ? Ήταν από τα πρώτα για το iPhone, και αρκετά καλούτσικο, από ότι θυμάμαι...

Ελλείψει Torque, το DashCommand είναι σχεδόν μονόδρομος :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#86744 Δεν έχω κοιτάξει το torque, αλλά που εντοπίζεις την έλλειψη customization στο dash?

Το λέω, γιατί εμένα μου έχει φανεί customizable σε σημείο κούρασης :-p

Κάθε τι μπορείς να το αναπαραστάσεις με 500 διαφορετικούς τρόπους, μόνο του ή μαζί με άλλα...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#86751 Έχει ελλείψεις στα gauges, στα themes (χρώματα, faces, backgrounds κλπ), και φυσικά δεν έχει κανένα από τα add-ons και plugins που έχει το Torque. Δηλαδή το αρκετά φθηνότερο Torque είναι και αρκετά καλύτερο συνολικά σαν εφαρμογή....
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#86785 Μ' αρέσει αυτή η σαφήνεια :lol:

Τι ελλείψεις στα gauges, αφού μπορείς να βάλεις ένα για κάθε PID που υπάρχει.

Είτε σαν κλασσικά gauges (μπου έχεις δείκτη, marker, και ολογράφως) είτε σαν 2-3 γραφήματα που μπορείς να κάνεις map μέχρι 4 PIDs

Από εκεί και πέρα διαλέγεις χρώματα για κάθε @@ριά που έχουν πάνω τους (που συμφωνώ βέβαια ότι χωρίς κάποιο σύνολο από presets μάλλον μένεις στο βασικό ένα γιατί βαριέσαι)


Μετά έχει και το πιο "εφετζίδικο" dashboard που εκεί κατεβάζεις fix σετάκια (και δεν το έχω πολυψάξει πέρα από το βασικό).
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#86812 Για να μην ποστάρω άπειρα links, κάνε ένα search με Torque στο PlayStore και μέτρα πόσα plugins, themes, gauge sets, add-ons κλπ θα βγάλει...

Θα δεις επίσης ότι το Τorque έχει μια τάξη μεγέθους παραπάνω downloads και αγορές από το DashCommand...ξαναλέω ότι μια χαρά και πολύ δυνατό πρόγραμμα και το DashCommand, εγώ π.χ. έχω και τα δύο, αλλά το Torque είναι συνολικά καλύτερη εφαρμογή με περισσότερες δυνατότητες και πάρα πολλά plugins και add-ons :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#86836 μα δεν διαφωνώ φυσικά (αφού δεν ξέρω τι έχει), απλώς προσπαθούσα να καταλάβω.
The Ace έγραψε:κάνε ένα search στο PlayStore

:omg: α πα πα πα, θα κολλήσω τπτ εκεί μέσα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#86839 Πάντως έχει καθαρίσει αρκετά το Play Store το τελευταίο καιρό, φαίνεται ότι οι πρακτικές -και δικλείδες- της Google έπιασαν τόπο :thumbsup:

Στο ίδιο θέμα, προσπαθώ να χτυπήσω ένα DiagBox τελευταία έκδοση στο e-Bay, για να μπορώ να παίζω πιο γερά με τη C5 μου (και όχι απλώς view/read όπως κάνω με το Torque). Για αγορά θέλει κανά 80αρι, έχει ρίξει 5-6 σε auction ο πωλητής, *ελπίζω* να τσιμπήσω κανένα στα 60-70 ευρώ....
Τελευταία επεξεργασία από The Ace και 09 Μαρ 2015, 20:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#86843 Been there done that, χτύπα το, αξίζει με τα χίλια.
Άβαταρ μέλους
By famas
#86898
Bagus έγραψε:To torque δυστυχώς δεν βγαίνει σε iphone...

Δεν φταις εσύ. Τόσα χρόνια πάλευες με τα αλενάκια κα τις τορξ :lol:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#86938
The Ace έγραψε:Πάντως έχει καθαρίσει αρκετά το Play Store το τελευταίο καιρό, φαίνεται ότι οι πρακτικές -και δικλείδες- της Google έπιασαν τόπο :thumbsup:

Στο ίδιο θέμα, προσπαθώ να χτυπήσω ένα DiagBox τελευταία έκδοση στο e-Bay, για να μπορώ να παίζω πιο γερά με τη C5 μου (και όχι απλώς view/read όπως κάνω με το Torque). Για αγορά θέλει κανά 80αρι, έχει ρίξει 5-6 σε auction ο πωλητής, *ελπίζω* να τσιμπήσω κανένα στα 60-70 ευρώ....


Εγώ πήρα (ακριβότερα όμως) αυτό: http://www.ebay.co.uk/itm/291368295221? ... EBIDX%3AIT

Μια χαρά δουλεύει, ενεργοποίησα το AUX στο ραδιο CD του C4

Μία συμβουλή σχετικά με το Diagbox, εγατέστησέ το σε virtual machine (σε Win 7 32bit ακόμα καλύτερα) και όχι στο λάπτοπ απευθείας. Μαζί με το βασικό πρόγραμμα εγκαθιστά κάτι προγραμματάκια τα οποία ξεκινάνε αυτόματα κατα την εκκίνηση των Windows και βαραίνουν τον υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#87033 To τσίμπησα για μόλις 70 ευρώπουλα :thumbsup:

Τελευταία έκδοση, δουλεύει με τη C5, άρα είμαστε κομπλέ :metalo:

fubar.gr έγραψε:Μία συμβουλή σχετικά με το Diagbox, εγατέστησέ το σε virtual machine (σε Win 7 32bit ακόμα καλύτερα) και όχι στο λάπτοπ απευθείας. Μαζί με το βασικό πρόγραμμα εγκαθιστά κάτι προγραμματάκια τα οποία ξεκινάνε αυτόματα κατα την εκκίνηση των Windows και βαραίνουν τον υπολογιστή.


Εννοείται, και το SEDRE και το Docs σε VM τα έχω εγκαταστήσει....
Άβαταρ μέλους
By otso
#92139 για αυτο τι λετε;
http://www.ebay.com/itm/mini-elm327-v2- ... 19f13a1932
να εγκαταστησω στο ταμπλετ το torque; η αυτο που δινουν αυτοι; βασικα με ενδιαφερει η θερμοκρασια νερου και λαδιου του πικασσο μου.
αν εχετε καποια δοκιμασμενα να προτεινεται , δεν θα ελεγα οχι
Άβαταρ μέλους
By drdino
#92179 http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=111328743157&alt=web

Κάτι τέτοιο δες, έχει και κουμπάκι για να το αφήνεις μόνιμα κοτσαρισμενο πάνω κι είναι και πολύ μικρο.
Θερμοκρασία λαδιού δεν θα δεις δυστυχώς. Νερού κλπ κανονικά.