Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#104393 Τσεκαρε λίγο τα long και short term fuel trims και πες μου τι βλέπεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#163300 εχω το γνωστο ELM327 Bluetooth OBD2 με το on off , το οποιο δουλευει πολυ καλα με το obd auto doctor σε smartphone microsoft συσκευη . επειδη το auto doctor ειναι της πλακας σε σχεση με το torque pro , το πηρα απ τον θειο (ενταξει ειναι ντροπη τα 3 ευρω που κανει αλλα βαριομουν ολη την διαδικασια) και το εγκατεστησα σε ενα ταμπλετ αντροιντ.
τζαμπα η χαρα για καποιο λογο δεν συνδεονται . παιζει καμμια ιδεα;

και μια απορια και οταν συνδεοταν το ELM32 με το microsoft ενταξει αναβε το λαμπακι του PWR αλλα τα αλλα LINK k OBD δεν ειχαν αναψει ποτε , στα δικα σας αναβουν;
Άβαταρ μέλους
By otso
#163340 ok to εφτιαξα σφαλματα δεν βρηκα αποθηκευμενα , αλλα οταν το εβαλα να κανει τεστ μονο ενα το πανω ηταν σωστο , στα αλλα 4 με 5 απο κατω μου εβγαζε EGR Monitor Bank 1 .
σημαινει κατι ;
δεν σημειωσα και τους αριθμους , μαλλον εχει να κανει με το καυσιμο . αυριο θα το δω πιο διεξοδικα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#163353
otso έγραψε:εχω το γνωστο ELM327 Bluetooth OBD2 με το on off , το οποιο δουλευει πολυ καλα με το obd auto doctor σε smartphone microsoft συσκευη . επειδη το auto doctor ειναι της πλακας σε σχεση με το torque pro , το πηρα απ τον θειο (ενταξει ειναι ντροπη τα 3 ευρω που κανει αλλα βαριομουν ολη την διαδικασια) και το εγκατεστησα σε ενα ταμπλετ αντροιντ.
τζαμπα η χαρα για καποιο λογο δεν συνδεονται . παιζει καμμια ιδεα;

και μια απορια και οταν συνδεοταν το ELM32 με το microsoft ενταξει αναβε το λαμπακι του PWR αλλα τα αλλα LINK k OBD δεν ειχαν αναψει ποτε , στα δικα σας αναβουν;


Το Torque είναι ίσως από τις λίγες εφαρμογές που έχω αγοράσει που θα έλεγα ότι κοστίζει και πολύ λίγο σε σχέση με το τι κάνει, τι προσφέρει και πόσο καλογραμμένη εφαρμογή είναι...

Όταν συνδέεται μόνο το ένα λαμπάκι πρέπει να ανάβει, αναβοσβήνουν λίγο τα άλλα όταν κάνεις το αρχικό pair. Μετά αναβοσβήνουν τα άλλα μόνο όταν δουλεύει, δηλαδή όταν σκανάρει και στέλνει data. Αν δεν σου ανάβουν ούτε τότε, κάτι πρέπει να παίζει με τα ledάκια, αφού λες ότι δουλεύει ΟΚ κατά τα άλλα....
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#319861 Καλημερα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παρει κανεις καποια απο αυτα.

http://www.ebay.com/itm/Digital-Gauge-4 ... SwnFZXT~qY

http://www.ebay.com/itm/New-latest-high ... 58&vxp=mtr

Βασικα θελω να μαθω παραπανω για το δευτερο, γιατι απο το πρωτο υπαρχουν αρκετα reviews, αλλα δεν εχω βρει τιποτα σχετικα με το δευτερο. Προκεται να το βαλω στο αμαξι μου σαν trip computer παραπανω, και οχι για να βλεπω σφαλματα!

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
By citastak
#319980 Δε θα σε βοηθήσω πολύ. Το 1ο το έχει φίλος σε Cooper S works και είναι ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#319994 Εχω παρει ενα καρο τετοια, αν εχεις ορεξη να βαζοβγαζεις κινητο, τοτε θα κανεις δουλεια. Το πρωτο ε? Και εγω αυτο σκεφτομαι να παρω επειδη δεν υπαρχει τιποτα για το δευτερο και ειναι και σχετικα μεγαλο και δεν εχω που να το βαλω να φαινεται διακριτικα.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#320051 Βασικά θα το χρησιμοποιήσω μερικές φορές στην αρχή να καταλάβω 10 πράγματα για τη συμπεριφορά του κινητήρα (πόση ώρα θέλει για να ζεσταθούν νερά και λάδια χειμώνα/καλοκαίρι, αν βγάζει κάποια μη σοβαρά μυνήματα κτλ) και στη συνέχεια μόνο για να τον παρακολουθώ μια στο τόσο. Οπότε προτιμώ να μην έχω έξτρα οθόνη στην κονσόλα μου.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#320124
citastak έγραψε:Βασικά θα το χρησιμοποιήσω μερικές φορές στην αρχή να καταλάβω 10 πράγματα για τη συμπεριφορά του κινητήρα (πόση ώρα θέλει για να ζεσταθούν νερά και λάδια χειμώνα/καλοκαίρι, αν βγάζει κάποια μη σοβαρά μυνήματα κτλ) και στη συνέχεια μόνο για να τον παρακολουθώ μια στο τόσο. Οπότε προτιμώ να μην έχω έξτρα οθόνη στην κονσόλα μου.



Τι να σου πω, εγω προσωπικα το θελω για trip computer μιας και το δικο μου δεν εχει απο τη μανα του και τα μετραω τα καυσιμα με τα δαχτυλα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#320183 Έχε υπόψιν σου πως τα Ford είναι λίγο περίεργα στο θέμα obd.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#320261
drdino έγραψε:Έχε υπόψιν σου πως τα Ford είναι λίγο περίεργα στο θέμα obd.


Το ξερω, δε μου δουλευαν ολα τα elm στο αμαξι μου, αλλα ξερω πως τουλαχιστον το πιο ακριβο το scangauge δουλευει σιγουρα στο δικο μου μοντελο, και αυτο λεει πως υποστηριζει αυτοκινητα με obd2 απο το 1996. Τωρα δε ξερω βεβαια τι να πω λες να ειμαι απο τους τυχερους?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#320283 Κι αυτό δουλεύει σε Ford, αν κι ακριβό.
https://www.amazon.co.uk/dp/B006NZTZLQ/ ... gybV10CZ5N
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#320289
drdino έγραψε:Κι αυτό δουλεύει σε Ford, αν κι ακριβό.
https://www.amazon.co.uk/dp/B006NZTZLQ/ ... gybV10CZ5N


Εχω τετοιο (αλλης μαρκας βεβαια και οχι αυθεντικο φυσικα), το οποιο δουλευει στο αμαξι μου μια χαρα, αλλα ψαχνω κατι πιο μονιμο να το εγκαταστησω στο αμαξι, να το εχω εκει να βλεπω τη καταναλωση παραπανω που εχω ψυχικο θεμα (μη κανεις πολλες ερωτησεις ουτε οι γιατροι δεν εβγαλαν ακρη :lol: :lol: :lol: ), να ξερω να ρυθμιζω το ποδι μου να μη χαλαω πολυ καυσιμο. Ας πουμε οταν εβαζα το κινητο με το moduλακι αυτο εκανα τρομερες καταναλωσεις ( και συμφωνα με το μηχανημα αλλα και συμφωνα με την αντλια).
Άβαταρ μέλους
By citastak
#320393 Πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Πατάς γκάζι και έχεις τύψεις. Εγώ πλέον επίτηδες γυρίζω το trip σε άλλη πληροφορία (π.χ. μέση ταχύτητα) για να μη βλέπω τι γράφει...