Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#418955 Καλημερα!
Μιλησα με μηχανικο στην Καλαματα, ο οποιος ηταν ο πρωτος που ειχε εντοπισει το σφαλμα και το ειχε σβησει πριν 3 χρονια λεγοντας μου οτι ειναι συνηθες στον κινητηρα αυτον, και με ρωτησε τι σφαλμα βγαζει. Μολις του ειπα απαντησε με μια λεξη, καταλυτης!

Μου ειπε οτι ρυπους, ετσι οπως τους μετρανε στην χωρα, δεν βγαζω και αφου μπορω να ελεγχω τα σφαλματα να το αφησω ως εχει. Εκτος αν μου περισσεύουν 400-450€ και δεν εχω τι να τα κανω :lol:

Κανονισα σερβισακι 1η Αυγουστου που θα ειμαι κατω να τα πουμε εκτενως.

Δεν μου λετε, αλλος καταλυτης δεν μπαινει;
Τωρα φοραει κεραμικο, ετσι δεν ειναι;
Μεταλλικος δεν υπαρχει αραγε;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#418964 Freeze frame θα δεις μονο με current/historic DTC. Αν δεν φαίνεται κάτι, μόνο με το official διαγνωστικό μπορείς να δεις στο παρελθόν τι είχε παιχτεί, κι αυτό ανάλογα με το τι υποστηρίζει ο εγκέφαλος.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#419208
Νίκος Παππάς έγραψε:Λοιπόν. Fuel trims δεν μπόρεσα να δω.
Αυτά που είδα είναι αυτά. Η πρώτη φωτο είναι του πρώτου αισθητήρα η δεύτερη του δεύτερου.ΕικόναΕικόνα
Κωνσταντίνε ούτε τα freeze frame data βρήκα
Από το Redmi Note 4


Νικο, κοιτας σε λαθος σημειο στο Torque. :(
Πηγαινε στο "Realtime Information", σκρολαρε δεξια-αριστερα μεχρι να βρεις μια κενη οθονη, ή σβησε μια απο ολες, και φτιαξε ενα layout που να περιέχει διαγραμματα line για αυτα που θες να δεις, ωστε να φαινονται ολα στην ιδια οθόνη.

Freeze frame θα δεις οταν εχεις λαμπακι. Εκει κρατουνται τα στοιχεια της στιγμης που συνεβη το σφαλμα, μια πληρης φωτογραφια αν θες, ωστε να σε βοηθήσουν στη διαγνωση.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#419209
Νίκος Παππάς έγραψε:Καλημερα!
Μιλησα με μηχανικο στην Καλαματα, ο οποιος ηταν ο πρωτος που ειχε εντοπισει το σφαλμα και το ειχε σβησει πριν 3 χρονια λεγοντας μου οτι ειναι συνηθες στον κινητηρα αυτον, και με ρωτησε τι σφαλμα βγαζει. Μολις του ειπα απαντησε με μια λεξη, καταλυτης!

Μου ειπε οτι ρυπους, ετσι οπως τους μετρανε στην χωρα, δεν βγαζω και αφου μπορω να ελεγχω τα σφαλματα να το αφησω ως εχει. Εκτος αν μου περισσεύουν 400-450€ και δεν εχω τι να τα κανω :lol:


trident1971 μερες πριν έγραψε:μπορεις καινα μην το αλλαξεις, το οτι αναψε λαμπακι δεν σημαινει οτι βγαζει και ρυπους, οι ανοχες για τον καταλυτη ειναι πολυ μικρες αποοτι διαβαζω/ακουω, ακομα και ενα 5-7% να χασει αναβει λαμπακι
τσεκαρε αυτα που ειπα για τους 2 λ με το torque


50€ παρακαλω :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#419256 Καλημερα Θοδωρη, αυτο δεν μπορω να το κανω. Παταω σε κενη οθονη, ζηταω να βαλω τους αισθητηρες Ο2 και μου βγαζει ενα αλλο πινακιδακι που απλα γραφει πανω τι ειναι

Εικόνα

σαν αυτο κατω αριστερα το μικρο μπλε πινακιδακι. Δεν βγαζει γραφημα :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#420864 Ποιο obd παίρνουμε πλέον? ELM327? Ειδικά όσοι αγόρασαν απο Ελλάδα, πλιζ δώστε κανα λινκ :)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#421720 Μετά την καταλυτική βοήθεια του Θοδωρή, το οποίο και ευχαριστώ, κατάφερα να κάνω αυτά που λέγατε.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#426784
JasonLouk έγραψε:Ποιο obd παίρνουμε πλέον? ELM327? Ειδικά όσοι αγόρασαν απο Ελλάδα, πλιζ δώστε κανα λινκ :)

Απο εδώ ποιο σκοτωνουμε?

Αυτόειναι κομπλέ για τα περισσότερα?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#426830 Πάρε ένα από τα μπλε, έχουν πιο μικρές διαστάσεις που είναι πάντα πλεονέκτημα.
Τα τσιπάκια τα ίδια είναι. Κι εγώ τέτοιο έχω και δουλεύει μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#426926
JasonLouk έγραψε:Αυτόειναι κομπλέ για τα περισσότερα?


Αυτό έχω και δουλεύει μια χαρά.

Είχα ένα απο τα μπλε που το αγόρασα για τις μικρές του διαστάσεις, αλλά αποσυνδέονταν συνέχεια και μετά απο μερικές χρήσεις καπούτ.

___
... tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#426927 Το δικό μου δεν το έχει κάνει ποτέ αυτό, δουλεύει μια χαρά εδώ και κάποια χρόνια. Και το είχα πάρει γύρω στα 10€, δεν ήταν ακριβό δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#426933 Αγόρασα το μικρο το μπλε. Αν έχω θέματά θα ενημερώσω :)

< >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#470694 Καλημέρα και καλή χρονιά.
Έχω το OBD μου που το συνδέω με bluetooth στο android (torque pro).
Από τα τέλη Δεκ έχω κάνει migrate σε ios (iphone) και δεν καταφέρνω να το συνδέσω.

Δεν είναι συμβατό; καμιά ιδέα;