Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#394067 Κι εγώ, αλλά έχω dongle με σωστό sleep management. Αν δεν έχεις τέτοιο, άλλη λύση είναι να έχει κουμπάκι on/off.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#394312
dimik έγραψε:
PeterPan έγραψε:Για το αμάξι έχω αντάπτορα OBD II.


Το συγκεκριμένο εξαρτηματάκι προσφέρει κ εντοπισμό αυτοκινήτου...
1. αξίζει?
2. μπορεί να γίνει κ με άλλη εφαρμογή εφόσον έχω ήδη αντάπτορα?
3. όταν το αμάξι είναι σταματημένο, τρώει την μπαταρία λογικά... αφήνει κανείς τον αντάπτορα πάνω στο αμάξι?


Για το BMW παράτα τον αντάπτορα ή βάλτον στο Golf και αγόρασε το Carly http://www.mycarly.com/home-wip/ κάνει παπάδες :rtfm:

Εγώ έτσι έκανα και τώρα λογκαρω το Golf με τον απλό OBD και με το Carly παίζω με την BMW.

Τι παραπάνω κάνει ο Carly adaptor; Δεν είδα να λένε πως προσφέρει περισσότερα functions από τα απλά και πολύ φθηνότερα του eBay.
Δοκίμασες απλό μηδέ την εφαρμογή και δεν σου έδινε τις ίδιες επιλογές;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#394313
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:
PeterPan έγραψε:Για το αμάξι έχω αντάπτορα OBD II.


Το συγκεκριμένο εξαρτηματάκι προσφέρει κ εντοπισμό αυτοκινήτου...
1. αξίζει?
2. μπορεί να γίνει κ με άλλη εφαρμογή εφόσον έχω ήδη αντάπτορα?
3. όταν το αμάξι είναι σταματημένο, τρώει την μπαταρία λογικά... αφήνει κανείς τον αντάπτορα πάνω στο αμάξι?


Για το BMW παράτα τον αντάπτορα ή βάλτον στο Golf και αγόρασε το Carly http://www.mycarly.com/home-wip/ κάνει παπάδες :rtfm:

Εγώ έτσι έκανα και τώρα λογκαρω το Golf με τον απλό OBD και με το Carly παίζω με την BMW.

Τι παραπάνω κάνει ο Carly adaptor; Δεν είδα να λένε πως προσφέρει περισσότερα functions από τα απλά και πολύ φθηνότερα του eBay.
Δοκίμασες απλό μηδέ την εφαρμογή και δεν σου έδινε τις ίδιες επιλογές;



Αρχικά δοκίμασα την εφαρμογή με το απλό OBD ΙΙ/elm327 και δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με τους εγκεφάλους του αυτοκινήτου (άνεσης, φώτων, BC κλπ) οπότε πήρα και τον αντάπτορα και δούλεψαν όλα τα features της εφαρμογής.

Το άλλο καλό που έχει ο αντάπτορας του Carly είναι το κουμπί on/off.

Προφανώς είναι θέμα τύχης να δουλέψει ο απλός αντάπτορας με την εφαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#394319
Anonymous Founder έγραψε:Εμένα δουλεύει κανονικά πάντως, γι' αυτό ρώτησα.


Ναι το κατάλαβα, αλλά έκανα το ψάξιμο μου όταν είδα ότι δεν δουλεύει το απλό δικό μου και διαπίστωσα ότι τα αποτελέσματα ποικίλουν, οπότε είπα να πάρω το ακριβό να μην ρισκάρω να κάνω συλλογή από OBD.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#395433 Εχει ψαχτεί κανεις για Brand specific?

To KIA μου είναι OBD 1 :( :( :( :dizzy: :dizzy: :dizzy:

και το μονο που μπορω να κανω είναι να βραχυκυκλώνω 2 πινάκια στη θύρα και αναλλογα με το πως και ποσες φορές αναβοσβήνει το λαμπακι, να βρισκω τι είναι.

To εργοστασιακό δε το συζητω εχει καποια 3 χιλιάρικα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#395484 Εχει δοκιμαστεί η ανωτερω ιδεα, αλλα δεν λειτουργησε....
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#395999 Θα ζήσω γιατρέ; :oops:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Δεν έψαξα να δώ τι γίνεται με τους σένσορες του πίνακα, αλλά αυτό το κόκκινο "Not OK" με το "Χ" δεν μπορεί να είναι καλό, ε;... :hmmm:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#396004 Πότε έσβησες τελευταία φορά βλάβη; Υπόψη ότι σε κάποια αυτοκίνητα θέλει 100-120 χλμ μέχρι να ξανατρέξει ο εγκέφαλος όλα τα δεδομένα Ο2 και καταλύτη.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#396516 Έχω να σβήσω από πέρσι (είχε βγάλει ένα άσχετο σφάλμα για τις πιτσιλίθρες των προβολέων) και έσβησα σήμερα το P0299 που μου είχε βγάλει.

Το πρόβλημα με το P0299 αλλά και το φευγάτο short term fuel trim διορθώθηκε. Θα γράψω περισσότερα αύριο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#396526 Pitt, άσχετο με το πρόβλημα σου, αλλά αν μπορείς ρίξε μια ματιά στο αβανς και πες μου τι κάνει παρακαλώ όταν είναι το μοτέρ στο ρελαντί. Είναι σταθερό ή παίζει κυκλικά;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#396590 Ντίνο, θα προσπαθήσω να το ελέγξω το βράδυ, αν και είμαι σίγουρος ότι έπαιζαν τιμές περίπου από -10 έως +30 και κάτι.

Αλέξανδρε, το pro έχω στο tablet και το lite στο κινητό. Τα screen capture είναι από το pro.