Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#382574 Σκέφτομαι να πάρω ενα ασύρματο obd ii που να συνδέεται με android.
Το θέλω για το Citroen c5 που απο οτι εχω διαβάσει ειναι λίγο δύσκολο, παίζει να μη συνδέεται εύκολα με το καθένα. Άμα ειναι γενικής χρήσης και μπορώ να το βάλω και σε αλλά αμάξια μελλοντικά ακόμα καλύτερα.

Αγορά απο Amazon.de
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#384201 Εγω προσωπικα, που εχω παρει διαφορα κατα καιρους, το μονο αυτοκινητο το οποιο εχω συναντησει προβλημα ειναι το δικο μου. :lol: :lol: Πιστευω πως οτι αυτοκινητο ειναι κατασκευη μετα το 2002, δε προκειται να εχεις κανενα απολυτως θεμα με το να διαβασεις πληροφοριες απο την obd. Δωσε και τα 3 ευρω να παρεις το torque pro, και εισαι καλλυμενος!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#384208 Τελικά το πρώτο που πήρα ποτέ έπαιζε ποτέ δεν επαιζε... πήρα ενα άλλο και παίζει σφαίρα με τη μια.
Το θεμα τώρα είναι αυτα που μου βρίσκει που δέν ειναι καλά νέα :-(
Άβαταρ μέλους
By drdino
#384210 Για πες
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#384225 Τι να πω μωρε.... προς το παρών είμαι στο στάδιο άρνησης

P0016 powertrain: crank cam position correlation
P2263 power train: turbo/super charger boost system performance

Για το αντιpollution fault κουβέντα ...

Και αναρωτιέμαι , δυο άτομα το μπριζόσανε το αμάξι αυτα δεν τα είδε κανείς ;
Τι στο διάολο φτιάξανε;
Παίζει να εμφανίστηκαν τις δυο μέρες που του έκανα italian tuning με τις ευλογίες τις αντιπροσωπείας ;χλωμό

Απελπισία ειναι η φάση απλά γιατι δεν εχω εμπιστοσύνη σε κανέναν , δεν ειναι καθόλου συνεργάσιμοι οι επίσημοι μάστορες , ειναι μόνο φάση άστο και θα δεις μόνο το λογαριασμό στο τέλος , στο ενδιάμεσο ούτε καν θα σου μιλήσουμε.
Η μόνη μου ελπίδα ειναι ο ρώσος μαστορας μαφιόζος που μου έφτιαξε την καδένα πέρυσι και άλλαξε τρόμπα νερού . Άμα το δει και μου πει δεν ξέρω μετά..... το τίποτα...
Θα σκεφτώ σοβαρά να κάνω την διεθνή επέκταση οδικής βοήθειας του OÄMTC και να το κόψω οδικώς για Ελλάδα να το πάω στη εκεί που το πήγαινα (μενεξεδων ) να βγάλουμε άκρη .
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#384233 Σε νιωθω, οταν ημουν Γερμανια μια απο τα ιδια. Αντιπροσωπεια ηταν αστο και ελα με μια βαλιτσα λεφτα και τα απλα συνεργεια ηταν ενα ματσο ασχετοι που μονο για αλλαγες λαδιων ηταν. Απηυδησα πηρα ενα κλωνο autocom απο ebay 150 ευρω που κανει τα παντα, κατεβασα τις τεχνικες οδηγιες και εβγαλα ακρη μονος μου. Μου εκανε πολυ καλο γιατι πλεον για κανα ΜΟΤ περναω απο συνεργειο (αν και Αγγλια ειναι σαφως ανωτερα) η για πραγματα που μου λειπουν τα εργαλεια.

Γενικα παντως Γερμανια/Αυστρια εχουν μακραν το χειροτερο τομεα υπηρεσιων στην Ευρωπη απο αυτα που εχω δει. Ασχετοι, αγενεστατοι, καθολου εξυπηρετικοι και πανακριβοι.

< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#384306
KiloMeater έγραψε:Τι να πω μωρε.... προς το παρών είμαι στο στάδιο άρνησης
......................


https://www.obd-codes.com/p0016

Causes may include:
Timing chain stretched, or timing belt skipped a tooth due to wear
Misalignment of timing belt/chain
Tone ring on crankshaft slipped/broken
Tone ring on camshaft slipped/broken
Bad crank sensor
Bad cam sensor
Damaged wiring to crank/cam sensor
Timing belt/chain tensioner damaged

Solutions

- First, visually inspect the cam and crank sensors and their harnesses for damage. If you notice broken/frayed wires, repair and recheck.
- If you have access to a scope, check the cam and crank patterns. If a pattern is missing, suspect a bad sensor or a slipping tone ring. Remove the cam gear and the crankshaft harmonic balancer and inspect the tone rings for proper alignment and make sure they're not loose or damaged or that they haven't sheared the key that aligns them. If they are properly installed, replace the sensor.
- If the signal appears normal, then check the timing chain/belt for proper alignment. If it's misaligned, check for a damaged tensioner that may have allowed the chain/belt to slip a tooth or several teeth. Also check that the belt/chain isn't stretched. Repair and recheck


https://www.obd-codes.com/p2263

Symptoms of a P2263 engine code may include:

- Gasoline engines:
The engine will feel sluggish and lack acceleration
The boost pressure will drop lower than normal
Unusual noises may be heard from under the hood

- Diesel engines:
White or black smoke may be seen from the exhaust
Lack of power and RPM will not reach the higher limits
The engine may not start
The engine may surge at an idle, which could be dangerous

Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#384336 Φίλε μου ευχαριστώ, εδώ και λίγες μέρες που πήρα το obd και τα είδα εχω διαβάσει πολυ στο internet για το τι σημαίνουν... επίσης προσπάθησα να μελετήσω τα long &short fuel trims ως διαγνωστικά εργαλεία.
Με τις λίγες μηχανολογικές μου γνώσεις κατέληξα σε μερικές πιθανές αιτίες .
Η απελπισία έρχεται απο το γεγονός οτι με τα συνεργεία εδώ δεν βγάζεις άκρη, δε δέχονται να τους πεις τι και πως , θα το δούνε μόνοι τους και θα στο γυρίσουν οταν τελειώσουν με ενα απίστευτο λογαριασμό. Το τι κάνανε, αν ηταν το σωστό η όχι, δεν διαπραγματεύεται.
Δυστυχώς δεν εχω τόση εμπειρία να βάλω χέρι μόνος μου , ούτε χρόνο και εργαλεία.

Έναν τύπο θέλω που να ασχοληθεί με λογική και διάθεση να το κουβεντιασουμε και να το φτιάξουμε. Ξέρω έναν μηχανικό ρώσο, δεν ειναι επίσημος αλλά εχει common sense, θα του μιλήσω να δουμε. Οι εναλλακτικές ειναι να το κόψω οδικώς Ελλάδα αν φτάσω.
Εκτός και πάω μια Σλοβακία που βρήκα εχθές μια citroen που μιλάνε αγγλικά , ίσως τους πάρω ενα τηλέφωνο να δω τι λένε
Άβαταρ μέλους
By drdino
#384339 Αν δεν είναι κάποιος αισθητήρας θέσης εκκεντροφορου/στροφαλου στην κοσμάρα του, έλεγχο χρονισμού. Θέλει μεν ειδικά εργαλεία του κατασκευαστή για να γίνει σωστά, είναι σχετικά απλό δε για να γίνει. Δεν μπορείς να ζητήσεις συγκεκριμένες εργασίες;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#384341 Ενα ειναι ο χρονισμός , το άλλο ειναι το Τούρμπο
Τον σφύριγμα σταθερά ειναι εδώ , στη αντιπρωπεια αλλάξανε την αντλία , πιθανώς χωρίς λόγο.
Και στους δυό που το είδανε είπα σαφώς να κοιτάξουνε ολα τα σωληνάκια μπάς και εχει κουνηθεί τρυπήσει κανένα. Ε απλά ΔΕΝ τα κοιτάνε , μου λένε μπααααα ξέρουμε εμείς κάτι άλλον θα ειναι .
Στην αντιπροσωπεία δε είπα κοιτάξτε το Τούρμπο μπάς και εχει πάρει ο άξονας τίποτα ..... ειμαι σίγουρος δεν το κοιτάξαν γιατι τους ρώταγα μετά και μου λέγανε αλλά ντι άλλων .

Τεχνικά δεν νομίζω οτι ειναι κάτι τρομερό , αλλά όπως είπα οι επιλογές μου ειναι απελπισία . Και ενα κοκκαλακι απο ψάρι να σού μπει στο δόντι άμα δεν εχεις καμία οδοντογλυφίδα η ενα οδοντίατρο να το βγάλεις μπορεί να σε τρελάνει.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#384406 Δεν έχεις εγγύηση εργασιών; Αν το πήγες για τον θόρυβο πλήρωσες και συνεχίζει να υπάρχει θα πρέπει να στο φτιάξουν.

Μην αγχώνεσαι και σε άλλα μέρη τα ίδια σκατά είναι. Εδώ εμένα μου άναβε check engine ότι ο πίσω λ διάβασε τα trim ήταν φτωχά, και μετά από αλλαγές και των 2 αισθητήρων, το επόμενο βήμα ήτανε καταλύτης και μετά εγκέφαλος με τελείως εξωφρενικά νούμερα. Το έφτιαξα με ένα καθαριστικό για τα μπεκ στην βενζίνη με το που το έβαλα και μερικά γρηγορα χιλιόμετρα έσβησε. Δεν είναι πάλι ιδανικά αλλά στα όρια διόρθωσης Όλα αυτά αφού μελέτησα λίγο και με το torque pro να διαβάζω τι γίνετε. Α και καθαρισμός μπεκ με υπέρηχους έλεγχος βεντάλιας, άλλα λαστιχάκια κλπ άγνωστες λέξεις και στην αντιπροσωπεία και τα έξω συνεργεία, αφού μπορούν να σου πουλήσουν καινούργια μπεκ γιατί να ασχοληθούν; Να γιατί απαξιώνονται τα αυτοκίνητα σε άλλα κράτη και έρχονται στην Ελλάδα και τα μοσχοπουλάνε.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#393834 Για το αμάξι έχω αντάπτορα OBD II.


Το συγκεκριμένο εξαρτηματάκι προσφέρει κ εντοπισμό αυτοκινήτου...
1. αξίζει?
2. μπορεί να γίνει κ με άλλη εφαρμογή εφόσον έχω ήδη αντάπτορα?
3. όταν το αμάξι είναι σταματημένο, τρώει την μπαταρία λογικά... αφήνει κανείς τον αντάπτορα πάνω στο αμάξι?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#393905
PeterPan έγραψε:Για το αμάξι έχω αντάπτορα OBD II.


Το συγκεκριμένο εξαρτηματάκι προσφέρει κ εντοπισμό αυτοκινήτου...
1. αξίζει?
2. μπορεί να γίνει κ με άλλη εφαρμογή εφόσον έχω ήδη αντάπτορα?
3. όταν το αμάξι είναι σταματημένο, τρώει την μπαταρία λογικά... αφήνει κανείς τον αντάπτορα πάνω στο αμάξι?


Για το BMW παράτα τον αντάπτορα ή βάλτον στο Golf και αγόρασε το Carly http://www.mycarly.com/home-wip/ κάνει παπάδες :rtfm:

Εγώ έτσι έκανα και τώρα λογκαρω το Golf με τον απλό OBD και με το Carly παίζω με την BMW.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#394004
dimik έγραψε:
PeterPan έγραψε:Για το αμάξι έχω αντάπτορα OBD II.


Το συγκεκριμένο εξαρτηματάκι προσφέρει κ εντοπισμό αυτοκινήτου...
1. αξίζει?
2. μπορεί να γίνει κ με άλλη εφαρμογή εφόσον έχω ήδη αντάπτορα?
3. όταν το αμάξι είναι σταματημένο, τρώει την μπαταρία λογικά... αφήνει κανείς τον αντάπτορα πάνω στο αμάξι?


Για το BMW παράτα τον αντάπτορα ή βάλτον στο Golf και αγόρασε το Carly http://www.mycarly.com/home-wip/ κάνει παπάδες :rtfm:

Εγώ έτσι έκανα και τώρα λογκαρω το Golf με τον απλό OBD και με το Carly παίζω με την BMW.

καλό φαίνεται
με ενδιαφέρει βέβαια περισσότερο για να εντοπίζω το αμάξι, το carly απ' ότι βλέπω δεν έχει αυτή τη λειτουγία... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#394066
PeterPan έγραψε:3. όταν το αμάξι είναι σταματημένο, τρώει την μπαταρία λογικά... αφήνει κανείς τον αντάπτορα πάνω στο αμάξι?

Εγω :iconcool:
Εναν ανταπτορα bluetooth που το συνδεω με το κινητο εχω , και το εχω μόνιμα πανω στην obd ΙΙ (και οταν σβηνω το αμαξι )
Δεν ειχα θεμα με την μπαταρια