Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#396870
Pitt έγραψε:Ντίνο, θα προσπαθήσω να το ελέγξω το βράδυ, αν και είμαι σίγουρος ότι έπαιζαν τιμές περίπου από -10 έως +30 και κάτι.


OK. Το έλεγξα και είναι όπως το είπα. Καμία σχέση με κυκλική μεταβολή.

alexandros.K έγραψε:Κι εγω το Pro εχω , αλλά το " Α THR 2 " δεν το εχω δει πουθενα :hmmm:


Α THR 2 = Absolute Throttle Position B
Άβαταρ μέλους
By otso
#397241 εγω εβαλα με το emulator duos στο λαπτοπ το torque pro αλλα το κωλοemulator δεν μου βγαζει συνδεση σε blue tooth μονο σε wifi. μιας και το μονο android στο σπιτι , ενα tablet μας το χαλασε η κορη μας.
οποτε δεν με βλεπω να γλυτωνω την αγορα του Diagbox αλλα θα πρεπει να παρουμε και κανα λαπτοπ με windows 7 μιας και παιζει μονο σε xp και 7αρια νομιζω.
to boost που δειχνει το torque pro δειχνει απο +12 μεχρι -12 τι μετραει αυτο; δειχνει σωστα; η προτιμοτερο ειναι να εχεις ενα οργανακι μηχανικο;
Άβαταρ μέλους
By otso
#399720 εχω μιαν απορια , μπορουμε να παρουμε αντιγραφο του προγραμματος του εγγεφαλου; οπως ακουω οτι κανουν οι tuners ;
αν ναι πως και τι προγραμμα και εξοπλισμος χρειαζεται;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#401850 Αυτό το ρημάδι το torque γιατί δεν το βγάζουν σε ios; :x
Άβαταρ μέλους
By xenos
#405236 Απο app review:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#412909 Καλημερα. Ολο και συχνοτερα αναβει λαμπακι κινητηρα και η ετυμηγορια μεσω του Torque ειναι

P0420 TOYOTA - Catalyst System Efficiency Below Threshold Bank 1

Εικόνα

Επισης εκει που λεει στην εικονα Catalyst / O2 Sensor / O2 sensor heater, βγαζει με κοκκινα γραμματα Uncomplete

Παω για αισθητηρα 'Λ' ?

Εβαλα ενα καθαριστικο το πασχα αλλα δεν φανηκε να εκανε κατι.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#413015 Για καταλυτη πας μαλλον

Edit
για να ειμαστε πιο ενταξει, τσεκαρεις (αφου περιμενεις να ζεσταθει και μπει σε closed loop) τις ενδειξεις του 1ου λ και του 2ου λ. αμα ανεβοκατεβαινει ο 2ος το ιδιο γρηγορα με τον πρωτο σε διαφοες κλιμακες στροφων πας για καταλυτη
επισης τσεκαρεις και αν δουλευει σωστα ο heater του λ αν και λογικα θα το εβγαζε ως προβλημα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#413085 Κατάλαβα. Κάνα 300αρι δηλαδή.
Σήμερα το πρωί το έσβησα και άναψε πάλι στον δρόμο το μεσημέρι

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#413136 μπορεις καινα μην το αλλαξεις, το οτι αναψε λαμπακι δεν σημαινει οτι βγαζει και ρυπους, οι ανοχες για τον καταλυτη ειναι πολυ μικρες αποοτι διαβαζω/ακουω, ακομα και ενα 5-7% να χασει αναβει λαμπακι
τσεκαρε αυτα που ειπα για τους 2 λ με το torque
Άβαταρ μέλους
By gakost
#413221 Πριν πας στις ακριβές λύσεις δες τα trims σε τι ποσοστό παίζουν. Αν έχεις φτωχά μείγματα συνέχεια δες αυτό που σου είπανε για λ, πολλές φορές κολλάει στιγμιαία και όταν τσεκάρεις μπορεί να δουλεύει αλλά όχι πάντα. Επίσης στα φτωχά μείγματα μπορεί να φταίνε τα μπεκ. Φαντάζομαι έχεις τσεκάρει ότι η εξάτμιση δεν έχει κάπου διαρροή είτε από τρύπα είτε από φλάντζα έτσι;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#413222
gakost έγραψε:Πριν πας στις ακριβές λύσεις δες τα trims σε τι ποσοστό παίζουν. Αν έχεις φτωχά μείγματα συνέχεια δες αυτό που σου είπανε για λ, πολλές φορές κολλάει στιγμιαία και όταν τσεκάρεις μπορεί να δουλεύει αλλά όχι πάντα. Επίσης στα φτωχά μείγματα μπορεί να φταίνε τα μπεκ. Φαντάζομαι έχεις τσεκάρει ότι η εξάτμιση δεν έχει κάπου διαρροή είτε από τρύπα είτε από φλάντζα έτσι;


Για την εξάτμιση, όχι δεν έχω δει.

Για τα άλλα θα τα τσεκάρω.

Την Τρίτη θα το πάω σε συνεργείο εξειδικευμένο ΤΟΥΟΤΑ να το δουν και αυτοί.



Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#413223
trident1971 έγραψε:μπορεις καινα μην το αλλαξεις, το οτι αναψε λαμπακι δεν σημαινει οτι βγαζει και ρυπους, οι ανοχες για τον καταλυτη ειναι πολυ μικρες αποοτι διαβαζω/ακουω, ακομα και ενα 5-7% να χασει αναβει λαμπακι
τσεκαρε αυτα που ειπα για τους 2 λ με το torque

Αυτό δεν παίζει με τίποτα Θοδωρή!!
Το λαμπάκι πρέπει να σβήσει και θα σβήσει, αυτό είναι δέσμευση!

( OCD εδώ ).

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#417470 Σήμερα δοκίμασα να δω τι βγάζει
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Ρελαντι
Εικόνα
Αυτη ειναι στις 300σαλ
ΕικόναΕικόνα

Τι λενε οι ειδικοι; Το βαφω μπλε και το πεταω στην θαλλασα; :lol: :lol:
Από το Redmi Note 4