Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#73880 Για hyundai έχω το hiscan της Hyundai που τρέχει με εναν emulator (ο οποίος τελικά τρέχει ROMs και γι αλλες μαρκες, έτσι τελικά έχω σχεδόν για όλα) και βλέπω τα παντα στα αυτοκίνητα μας. Σύνδεση μέσω USB, με καλώδιο όχι το εντελώς φθηνιαρικο elm αλλά λίγο ακριβότερο. Απλα καλού κακού θέλει λίγο διάβασμα για πιθανά διαφορετικά pin outs των obd θυρων στις διάφορες μάρκες. Σε όσους χιουντακες το δοκιμασα πάντως παει μια χαρά!

οσο για το Torque pro....το έχουν διάφοροι θείοι μας! :)

< 4X >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#73894 H obd2 έχει εξορισμού στάνταρ pinout. Άλλο αν θέλει κανείς πρόσβαση σε άλλους διαύλους.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#73897
drdino έγραψε:H obd2 έχει εξορισμού στάνταρ pinout. Άλλο αν θέλει κανείς πρόσβαση σε άλλους διαύλους.


I can prove you wrong.
Μιας κι είσαι Αγγλία, δες τι λέγεται στο hcoc ας πούμε για τα gen3.
Και δεν είναι τα μοναδικά αυτοκίνητα.
Δεν μιλάω για απλα readings, αυτό το κανει κι ενα απλό scanneraki μαζί με το torque πια. Μιλάω για πρόσβαση που έχει (είχε δηλαδή μιας και στα επίσημα έχουν πιο καινουριο software πια) το hiscan pro της hyundai στα δεδομένα του αυτοκινήτου.
Εγώ ας πούμε έβαλα χερι κι εκανα ενα reroute στο καλώδιο ώστε να πηγαίνουν στο k-line τα readings που θελω κάθε φορά.

< 4X >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#73900 Do it then, το obd2 εξορισμού ως πρωτόκολλο έχει στάνταρ pinout, ακριβώς για να είναι εύκολη η πρόσβαση σε αυτό με generic software, χωρίς manufacturer-specific λογισμικό.
,
Το hiscan, ή το diagbox της psa ή το ids της ford κλπ εμπίπτουν στην δεύτερη κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#73903 Σου ειπα ηδη τι να δεις και που.
Κι εγώ για ποια κατηγορία Μίλησα στο ποστ μου που εσπευσες να σχολιασεις για το pin out? Θες να ξαναριξεις μια ματια μήπως σου διέφυγε πανω στη βιασύνη;

< 4X >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#73909 Πω ρε μάστορα, ο άνθρωπος ρωτάει γενικά τι μπορεί να δει με το wifi obd2 μαραφετι που πήρε και που δεν έχει καμία σχέση με τα interfaces που έχουν τα διαγνωστικά των κατασκευαστών. Εσύ του επισημαίνεις την προσοχή του στο pinout κι εγώ λέω πως δεν χρειάζεται για τη δουλειά που θέλει να κάνει. End of.

Μιγιακωβε, ξεκινά από τα βασικά, θερμοκρασία νερού, θέση γκαζιού, αβανς, θερμοκρασία εισαγωγής. Αν θες μπορείς να τσεκάρεις και long/short fuel trims.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#73911 Οτι να ναι! Τι λες; Ειδες πουθενα να απανταω στον συγκεκριμένο; εκανα έστω quote το ποστ του;
Απλα ανεφερα το συγκεκριμένο πιο εξειδικευμενο setup που εχω εγώ!
Παρεξηγήσες λοιπον, οκ :)

< 4X >
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#73942
mjacob έγραψε:Πέρα από τα χαζοχαρούμενα metrics (με την καλή έννοια) τι προτείνουν οι έμπυροι φορουμίστας να σεταριστούν για την παρακολούθηση εύρυθμης λειτουργίας κινητήρα;


Θα σου απαντήσουμε μιας και είσαι καλό παιδί :s_inlove

Τα βασικά, απαραίτητα και criticals είναι προφανώς θερμοκρασίες (νερού, αέρα και λαδιού -αν έχεις), πίεση λαδιού (αν έχεις), θερμοκρασία καταλύτη, προφανώς AFR (measured, κατά προτίμηση από τον μπροστινό σένσορα), και Boost αν μιλάμε για turbo (για το ΒΑΤ είναι λίγο δύσκολο να το βρεις, αλλά εξαιρετικά χρήσιμο, ειδικά στο tuning).

Από εκεί και πέρα χαβαλέ έχουν τα trim levels, timings, throttle %, άντε και ο MAF για να βλέπεις αν υπάρχει κανά πρόβλημα. Όλα τα υπόλοιπα είναι για specific χρήσεις και όχι για μόνιμο monitoring.

Βέβαια πάντα πρέπει να έχεις Engine RPM και Speed για τους διάφορους απαραίτητους υπολογισμούς.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#73987
mjacob έγραψε:Τσίμπησα κι εγώ ένα OBD scanner :inlove: βέβαια WiFi για να παίζει με iOS χωρίς j/b και κουράσεις :( και δεν βρήκα κάποιο που να έχει on/off switch οπότε θέλει βάλε βγάλε.

Τέσπα.

Πέρα από τα χαζοχαρούμενα metrics (με την καλή έννοια) τι προτείνουν οι έμπυροι φορουμίστας να σεταριστούν για την παρακολούθηση εύρυθμης λειτουργίας κινητήρα;


Long term fuel trim, short term fuel trim, και τα 2 σε bank 1, εκτος αν εχεις κινητηρα V :yahoo:
Oxygen sensor B1S1 και ενιοτε B1S2 (εκτος αν εχεις V) ή AFR sensor αν εχεις τετοιο
RPM

με αυτα τα ολιγα μπορεις να παρεις πολυ καλη κατευθυνση προς τα που να κοιταξεις αν εχεις καποιο προβλημα, οπως και βλεποντας τη συμπεριφορα των παραπανω μετα απο συγκεκριμενες δικες σου ενεργειες (πχ προπανιο στην εισαγωγη) μπορεις να δεις αν συμπεριφερονται σωστα. θελει λιγο διαβασμα.

αναλογως το αυτοκινητο, βλεπεις τα monitors της ECU με το torque pro, τα misfire counters πχ
απο εκει και περα διαφορες θερμοκρασιες,
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#73989
Alxnks έγραψε:Για hyundai έχω το hiscan της Hyundai που τρέχει με εναν emulator (ο οποίος τελικά τρέχει ROMs και γι αλλες μαρκες, έτσι τελικά έχω σχεδόν για όλα) και βλέπω τα παντα στα αυτοκίνητα μας. Σύνδεση μέσω USB, με καλώδιο όχι το εντελώς φθηνιαρικο elm αλλά λίγο ακριβότερο. Απλα καλού κακού θέλει λίγο διάβασμα για πιθανά διαφορετικά pin outs των obd θυρων στις διάφορες μάρκες. Σε όσους χιουντακες το δοκιμασα πάντως παει μια χαρά!

οσο για το Torque pro....το έχουν διάφοροι θείοι μας! :)

< 4X >


ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩ για hyundai. Το torque ΜΑΛΛΟΝ εχει ενα θεματακι να μου διαβαζει long term fuel trims, δεν μπορω να το πιστεψω οτι ειναι τοσο γαμηστερα οσο τα δειχνει.

Whose dick do I have to suck and for how long?? :lol:
Τελευταία επεξεργασία από trident1971 και 06 Φεβ 2015, 19:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#73990 :s_thumbsup
Έβαλα και κάτι λάμδα, τάση μπαταρίας...


Αυτό εδώ btw : https://itunes.apple.com/app/dashcomman ... 93183?mt=8 τσίμπησα, που φαίνεται πολύ customisable (ίσως περισσότερο απ' όσο θα το ήθελα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#74006
mjacob έγραψε::s_thumbsup
Έβαλα και κάτι λάμδα, τάση μπαταρίας...


Αυτό εδώ btw : https://itunes.apple.com/app/dashcomman ... 93183?mt=8 τσίμπησα, που φαίνεται πολύ customisable (ίσως περισσότερο απ' όσο θα το ήθελα :lol: )



ειναι το http://www.palmerperformance.com/products/scanxlpro/index.php του "φτωχου"

οσο λιγοτερα εχεις PIDs εχεις, τοσο πιο γρηγορο refresh.

Οι εμπυροι βαζουν λιγα και καλα :rtfm: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#74008
trident1971 έγραψε:
Alxnks έγραψε:Για hyundai έχω το hiscan της Hyundai που τρέχει με εναν emulator (ο οποίος τελικά τρέχει ROMs και γι αλλες μαρκες, έτσι τελικά έχω σχεδόν για όλα) και βλέπω τα παντα στα αυτοκίνητα μας. Σύνδεση μέσω USB, με καλώδιο όχι το εντελώς φθηνιαρικο elm αλλά λίγο ακριβότερο. Απλα καλού κακού θέλει λίγο διάβασμα για πιθανά διαφορετικά pin outs των obd θυρων στις διάφορες μάρκες. Σε όσους χιουντακες το δοκιμασα πάντως παει μια χαρά!

οσο για το Torque pro....το έχουν διάφοροι θείοι μας! :)

< 4X >


ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩ για hyundai. Το torque ΜΑΛΛΟΝ εχει ενα θεματακι να μου διαβαζει long term fuel trims, δεν μπορω να το πιστεψω οτι ειναι τοσο γαμηστερα οσο τα δειχνει.

Whose dick do I have to suck and for how long?? :lol:


Κι ελεγα ποτε θα το παρεις ειδηση! Χαχα! Εσύ επειδή είσαι γειτονακι, θα σου στείλω λινκ με το καλώδιο που πρεπει να πάρεις (κάνα 10-15 ευρώ έχει tops) κι όταν σου ερθει, σου κάνω τα κατάλληλα rerouting και σου δίνω και το emulator με το hiscan! Accent δεν εχεις; χρονολογία; Σε accent 2000 αλλά και getz 2004 (το λέω λόγω ιδιου κινητήρα) μου παιζει μια χαρά σε ολα (όλα τα απλα που διαβάζει το torque + εγκεφαλακια για abs + airbags). Κανονικά μπορείς μέχρι και να επεμβεις σε προγραμματισμό λογω δυνατοτητων hiscan, αλλά αυτός που έφτιαξε το emulator δεν το συστήνει, οποτε εγώ δεν έχω σκοπό να το δοκιμασω, but you can do it at your own risk! :p

< 4X >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#74028
Alxnks έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Alxnks έγραψε:Για hyundai έχω το hiscan της Hyundai που τρέχει με εναν emulator (ο οποίος τελικά τρέχει ROMs και γι αλλες μαρκες, έτσι τελικά έχω σχεδόν για όλα) και βλέπω τα παντα στα αυτοκίνητα μας. Σύνδεση μέσω USB, με καλώδιο όχι το εντελώς φθηνιαρικο elm αλλά λίγο ακριβότερο. Απλα καλού κακού θέλει λίγο διάβασμα για πιθανά διαφορετικά pin outs των obd θυρων στις διάφορες μάρκες. Σε όσους χιουντακες το δοκιμασα πάντως παει μια χαρά!

οσο για το Torque pro....το έχουν διάφοροι θείοι μας! :)

< 4X >


ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩ για hyundai. Το torque ΜΑΛΛΟΝ εχει ενα θεματακι να μου διαβαζει long term fuel trims, δεν μπορω να το πιστεψω οτι ειναι τοσο γαμηστερα οσο τα δειχνει.

Whose dick do I have to suck and for how long?? :lol:


Κι ελεγα ποτε θα το παρεις ειδηση! Χαχα! Εσύ επειδή είσαι γειτονακι, θα σου στείλω λινκ με το καλώδιο που πρεπει να πάρεις (κάνα 10-15 ευρώ έχει tops) κι όταν σου ερθει, σου κάνω τα κατάλληλα rerouting και σου δίνω και το emulator με το hiscan! Accent δεν εχεις; χρονολογία; Σε accent 2000 αλλά και getz 2004 (το λέω λόγω ιδιου κινητήρα) μου παιζει μια χαρά σε ολα (όλα τα απλα που διαβάζει το torque + εγκεφαλακια για abs + airbags). Κανονικά μπορείς μέχρι και να επεμβεις σε προγραμματισμό λογω δυνατοτητων hiscan, αλλά αυτός που έφτιαξε το emulator δεν το συστήνει, οποτε εγώ δεν έχω σκοπό να το δοκιμασω, but you can do it at your own risk! :p

< 4X >



ΦΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΟΥΥΥΥ ΚΥΡΙΕ ΑΡΧΗΓΕΕΕΕ!!! :inlove:
accent 2001 εχω
δεν παιζει με bluetooth που το αντιστοιχιζουμε σε σειριακη? τεσπα στειλε
Άβαταρ μέλους
By Bagus
#86607 Πριν λίγες μερες μου χάρισαν έναν obd scanner wifi+Bluetooth.Πριν αναγκαζομουν να πηγαίνω στο μηχανικό για να σβήνω βλάβες κτλ :dizzy: ,πράγματι χρησιμοτατο εργαλείο κ απορώ πως δεν τα ειχα ανακαλύψει πιο πριν :tomato:

Εχω κατεβάσει για το iphone το obd car doctor δωρεάν.

Το torque pro που απο οτι μου λενε ειναι κορυφή για τα android δεν υπάρχει σε iOS.

Εχει κανεις εμπειρία απο το dash command?

Κανει 10 ευρα αλλα να ειναι καλο λεω να το κατεβάσω..