Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#510586
trident1971 έγραψε:
Πρωτομαγια ειναι, δεν παει για δουλεια :rtfm:

Αν δεν το εχεις φτιαξει ηδη, αλλαξε θεση στον πολλαπλασιαστη του 1ου και δες αν το προβλημα μετακινειται. Αν θες να το κανεις πιο σωστα, μετακινησε και μπουζι σε διαφορετικο μερος, και βλεπεις.

Τελικα ηταν ο ιδιος πολλαπλασιαστης που αλλαχθηκε και περσι, NGK μαρκας.

ΜΠηκε ιδιος σε αλλη θεση γιατι δεν ειχα χρονο να παρω εναν denso και ο μηχανικος ζητουσε +60€ για το ανταλλακτικο απο την τιμη του onparts.gr

Αυτο το πραγμα ομως ρε γαμωτ να μενει το αμαξι παραμονη γιορτης, τριημερου κλπ ειναι καπως :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#567968 Χρειάζομαι ένα διαγνωστικό obd να σβήνω λαμπάκια που άρχισαν να ανάβουν κάθε 100-150 χλμ, γιατί δεν είναι πρακτικό το βάλε -βγάλε τη μπαταρία.
Είδα ότι γενικά διακινούνται 4-5 κατηγορίες με πιο φθηνά αυτά τα διαφανή μπλε που γράφουν ELM327, αλλά από ότι κατάβαλα το ELM 327 αναφέρεται στον μικροπεξεργαστή και όλα το ίδιο δουλεύουν.

Ερωτήματα προς γνώστες
(1) Στο ebay υπάρχουν αυτά τα "μπλε" με 1-3 Ευρώ ... σαν να παίρνεις οδοντογλυφίδες στο σουπερμάρκετ! Θα είναι χειρότερα από τα 8-10 Ερώ που βρίσκουμε στο σκρουτζ?
(2) Όσον αφορά στη συνδεσιμότητα, όταν γράφουν π.χ. για Bluetooth 3, αν το τηλέφωνο έχει Bluetooth 4 ή το αντίστροφο (BT 4 το obd και BT 3 το κινητό) θα επικοινωνούν στο παλιότερο?
(3) Αν γράφουν σύνδεση με windows XP, 7, 8 θα συνδένται με windows 10 ?
(4) Κάποια προβάλουν ότι έχουν σύνδεση BT, και άλλα επιπλέον το wifi. Προτιμάμε και τα δύο να υπάρχουν?
(5) Στο σκρουτζ υπάρχουν κάποια με USB καλώδιο για σύνδεση σε λαπτοπ. Να υποθέσεω ότι αυτό είναι πρακτικώτερο για την αποφυγή προβλημάτων σύνδεσης?
(6) Η μάρκα Konnwei και η VGATE σημαίνει τίποτα σε σχέση με τα ανώνυμα?
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#642568 Καλημέρα! Αυτή η τιμή στην εφαρμογή Torque μετράει το ποσοστό της μπαταρίας?
Μου εμφανίστηκε με την επιλογή "voltage"Εικόνα

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#642572 Τα Volt μετράει (V).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#642576 Με την ευκαιρία, έχει βρει κάποιος κάποιον καλό αντικαταστάτη για το Carly; Οι νέες εκδόσεις, έχουν κλειδώσει όλους τους άλλους αντάπτορες εκτός από τους δικούς της και επιπλέον έχει γίνει και συνδρομητικό. Κανονικό rip-off δηλαδή!
:dizzy:

Στην χειρότερη θα ψάξω για ένα παλιότερο .apk, αλλά το έχω χρυσοπληρώσει το #@:$:#$! και ξενερώνω!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#642578 Εγώ κατέβασα την έκδοση 42.06 και δουλεύει κανονικά με OBDLink MX.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#642592 Sent
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#737142 Εικόνα

Αγόρασα χθες αυτό το παπαράκι. Κατέβασα δυο εφαρμογές. Μια το Torque το οποίο είναι πανάκριβο στο iPhone (70€/έτος) αλλά και το Car Scanner το οποίο είναι σχεδόν δωρεάν.
Τι είδους μετρήσεις είναι σημαντικές για ένα turbo αμάξι;

Να πω ότι το δοκίμασα και στο αμάξι μου μέσω ενός φίλου από το android κινητό του και μέσω Torque, οπότε είπα να πάρω και εγώ ένα.
Έτσι για την ιστορία το αμάξι μου δούλεψε 0,6 bar σταθερή πίεση.

Θερμοκρασία εισαγωγής στο δικό μου είδα 33C° χθες στο λιμάνι του Πειραιά σταματημένος.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#737211 Εξαρτάται βέβαια και τι πληροφορίες σου δίνει. Εγώ έχω θερμοκρασία νερού με ειδοποίηση αν ξεπεράσει την τιμή που του θέτω και σ.α.λ σε ψηφιακή μορφή επίσης με ειδοποίηση για αλλαγή ταχύτητας (στον κόφτη... :innocent: )
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#737225
Giuseppe Busso έγραψε:...
Αγόρασα χθες αυτό το παπαράκι. Κατέβασα δυο εφαρμογές. Μια το Torque το οποίο είναι πανάκριβο στο iPhone (70€/έτος) αλλά και το Car Scanner το οποίο είναι σχεδόν δωρεάν.
Τι είδους μετρήσεις είναι σημαντικές για ένα turbo αμάξι;

Να πω ότι το δοκίμασα και στο αμάξι μου μέσω ενός φίλου από το android κινητό του και μέσω Torque, οπότε είπα να πάρω και εγώ ένα.
Έτσι για την ιστορία το αμάξι μου δούλεψε 0,6 bar σταθερή πίεση.

Θερμοκρασία εισαγωγής στο δικό μου είδα 33C° χθες στο λιμάνι του Πειραιά σταματημένος.
Νομίζω ότι υπάρχουν πιο σημαντικά πράματα από την πίεση και τη θερμοκρασία εισαγωγής. Καλύτερα να ξέρεις τι παίζει στην άλλη άκρη, στην έξοδο, γιατί τότε μπορείς να κρίνεις αν λειτουργεί καλά ο κινητήρας.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#740941 Εικόνα

Έτσι για την ιστορία, κατάφερα να βρω πως δουλεύει η εφαρμογή car scanner.
Κάτω αριστερά λέει την πίεση τούρμπο. Έπιασε 0.64bar στο σπορ πρόγραμμα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#741058 Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ένα άλλο ωραίο που έχει η εν λόγω εφαρμογή, είναι το αρχείο δεδομένων αλλά και ο τρόπος που τα παρουσιάζει.

Έτσι για παράδειγμα έκανα 3 screenshot με συγκεκριμένα δεδομένα που θέλω να δω.

Για παράδειγμα η πρώτη κάρτα δείχνει στροφές κινητήρα και km/h σε ένα διάγραμμα. Μπορείς να προσθέσεις όσες παραμέτρους θες πάνω στο ίδιο διάγραμμα.
Έκανα ένα μικρό πάτημα στον Κηφισό το μεσημέρι μέχρι 5500rpm και 150+ km/h.

Στο δεύτερο βλέπουμε την πίεση του τούρμπο. Το αμάξι πιάνει μέχρι 0,7 bar στο Sport πρόγραμμα και κάπου στα 0,65 είναι στα Eco & Normal, όπως είδα από άλλο διάγραμμα.

Επίσης αν δεν θέλεις να τα έχεις σε ένα διάγραμμα τα διαφορετικά δεδομένα, τα έχει και ξεχωριστά. Είναι η 3η κάρτα και σε αυτό βλέπουμε θέση % γκαζιού και αβάνς.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#741330 Εικόναimage hosting web

Και από την χθεσινοβραδινή βόλτα είδα ότι έχει μια μέτρηση ιπποδύναμης σύμφωνα με το καύσιμο.
Η μέγιστη τιμή που είδα χθες ήταν 197 ίπποι. Δεν ξέρω ποσό ακριβές είναι βεβαίως.