Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#320578
citastak έγραψε:Πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Πατάς γκάζι και έχεις τύψεις. Εγώ πλέον επίτηδες γυρίζω το trip σε άλλη πληροφορία (π.χ. μέση ταχύτητα) για να μη βλέπω τι γράφει...


Γενικα ειναι και καλο για τον κινητηρα, δε τον φορτωνεις και με πολυ φορτιο!
Άβαταρ μέλους
By bill33
#322488
Mad_Max_Geo έγραψε:
citastak έγραψε:Πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Πατάς γκάζι και έχεις τύψεις. Εγώ πλέον επίτηδες γυρίζω το trip σε άλλη πληροφορία (π.χ. μέση ταχύτητα) για να μη βλέπω τι γράφει...


Γενικα ειναι και καλο για τον κινητηρα, δε τον φορτωνεις και με πολυ φορτιο!

αυγό κάτω απο το παπούτσι :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#322490 Το φορτίο δεν είναι κακό βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#334697
bill33 έγραψε:
Mad_Max_Geo έγραψε:
citastak έγραψε:Πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Πατάς γκάζι και έχεις τύψεις. Εγώ πλέον επίτηδες γυρίζω το trip σε άλλη πληροφορία (π.χ. μέση ταχύτητα) για να μη βλέπω τι γράφει...


Γενικα ειναι και καλο για τον κινητηρα, δε τον φορτωνεις και με πολυ φορτιο!

αυγό κάτω απο το παπούτσι :lol:



Αν και μετα απο εναν μηνα... Εχω ενα γατακι να νιαουριζει κατω απο το πενταλ. :lol: :lol: :lol: :lol:

Το φορτιο dr.dino δεν ειναι κακο, αλλα εννοω ας πουμε οταν εχεις μια 5η και δε καταλαβαινεις οτι πατας παραπανω γκαζι απο οτι χρειαζεται καταλαβες?

Τελικα το αγορασα το turbogauge iv, το δοκιμασα και σε ενα αμαξι εδω, τωρα περιμενω να κατεβω! :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By citastak
#335357 Ήρθε αυτό που παρήγγειλα από το ebay και το έβαλα στο μινι.
Το βασικό είναι ότι δεν έχει καταγράψει κάποιο σφάλμα, ενώ θα αποκτήσω μια εικόνα για το πότε το μοτερ έχει ζεσταθεί πραγματικά (λάδια και νερά) κτλ.
Το δουλεύω με το torque.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#353005 Update με το turbogauge iv στο focus mk1!

Λοιπον, απο οτι ειχα προσεξει, και σε ενα οκταβια 5 fsi που το δοκιμασα εδω, μου εσβηνε στο ακυρο, αλλα δε το ειχα παρει χαμπαρι λεω δε θα κανει καλη επαφη. Ελα μου ντε ομως, που παω στο αμαξι μου να το βαλω, και εκανε τα ιδια. Εσβηνε ειδικα την ωρα που δεχοταν πολλες πληροφοριες. Αλλος μου ειπε να αλλαξω το refresh rate που το εχει σαν επιλογη μεσα, και ειχε τρεις επιλογες, auto, slow, normal. Σε καμια απο τις 3 δεν εστρωσε. Το δοκιμασα σε ενα peugeot 206, και σε αυτο δουλευε κανονικα οπου και το πουλησα σε εκεινο το παιδι.
Άβαταρ μέλους
By otso
#365495 αι ας το βαλω και δω , οχι οτι θα ξερει κανενας αλλα μαλλον εδω ταιριαζει.
Για ELM327 σε OBD2 και συνδεση Bluetooth με κινητα και προγραμματα οπως το torque ξερουμε.Υπαρχουν ομως προγραμματα για λαπτοπ ; μιας και ολα τα λαπτοπ εχουν τωρα συνδεση Bluetooth, εννοω λιγο πιο βαρια προγραμματα με περισσοτερες επιλογες .Το εχει ψαξει κανεις; επειδη δεν βρισκω κατι.
Άβαταρ μέλους
By otso
#365501
drdino έγραψε:https://www.elmelectronics.com/help/obd/software/#Windows


εννοεις οτι αν κανουν για windows phone θα κανουν και για λαπτοπ με windows και οτι δεν χρειαζεται καποιο ειδικο προγραμμα , καταλαβα σωστα;
απο την λιστα εχεις υπ οψιν σου κατι καλο;

ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#365504 Όχι, δεν εννοώ αυτό, η λίστα έχει προγράμματα για Windows. Πάνε χρόνια που χρησιμοποίησα το λάπτοπ για τέτοιες δουλειές, τώρα μόνο Torque/Obdlink στο κινητό και το Diagbox στον υπολογιστή. Νομίζω το scanmaster και το scantool έπαιζε παλιότερα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#365509 Diagbox τα κινεζικα ; δουλευει σωστα ; απο ολα αυτα που φαινονται τα ιδια στο ebay παιρνουμε το φθηνότερο; καθως δεν μπορω να καταλαβω αν καποιο ειναι καλυτερο απο αλλο . εσυ πως και ποιο πηρες ; ΑΝ θυμασαι μην ψαχνεις τωρα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#365512 Αν αγόραζα τώρα, θα έπαιρνα αυτό:
http://www.ebay.co.uk/itm/222399820090? ... EBIDX%3AIT
Άβαταρ μέλους
By otso
#365519 και γω αν ειχα τα λεφτα σου , αυτες οι πλακετες τι ρολο παιζουν που χρειαζονται;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#365524 Η πλακέτα που είναι μέσα στο εργαλείο είναι, απλά την δείχνει σε φωτογραφία.
Άβαταρ μέλους
By otso
#365691 αν και οταν εχεις ορεξη και χρονο , απλα να μου πεις τι διαφορα εχει αυτο που ποσταρες απο αυτο
http://www.ebay.com/itm/PP2000-Lexia-3- ... Swu4BV3q3C
η αυτο
http://www.ebay.com/itm/PP2000-Lexia-3- ... SwNnRYhxlp
πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι θα προτιμαγες να πληρωσεις περισσοτερα ; ειναι κατι που δεν πιανω ; φιλικα το λεω δεν κατακρινω κατι απλα λεω την απορια μου.