Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#731300 Παιδιά έχει λίγο καιρό που ο δείκτης καυσίμου έχει κολλήσει στο φουλ, δούλευε κανονικά μόνο μία φορά πήγε στη μέση ενδείκτης όπου ήταν και η τελευταία φορά,από τότε είναι συνεχώς ψηλά.Εχω διανύσει ως τώρα 50 χλμ και ο μηχανικός μου είπε να το αφήσω να πέσει και άλλο μπας και ξεμπλοκαρει.καποια γνώμη;ν έτυχε σε κάποιον και το έκανε?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#731311 εχω οδηγησει αυτοκινητα, που απο φουλ για να κατεβει ο δεικτης ,πρεπει να κανουν πανω απο 100 χλμ .
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#731312 ΤΟ θέμα είναι όμως ότι εκεί που λέει στο καντράν πόσο υπόλοιπο έχεις καύσιμο πάνω κάτω, μία δείχνει παράδειγμα 600 μία 400 μία 800 το range εννοώ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#731314 περιμενε αλλα 60-70 χλμ και βλεπεις.
πολλες φορες τα φλοτερ τρελαινονται οταν κατα την ωρα που βαζει ακομα καυσιμο η μανικα,αναψεις τον διακοπτη.
Το εχω παθει στο κανγκου,και αργησε πολυ να συνελθει=μερες μετα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#731385 Στάνταρ το δικό μου κάνει τουλάχιστον 50χλμ πριν κουνηθεί ο δείκτης όταν το φουλάρω. Αν πάω και οικονομικά, μπορεί να κάνει και πάνω από 70χλμ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#731386 Στο 1200gs αν πήγαινες με 60 χλμ, από φουλ που ήταν γεμάτο το ρεζερβουάρ έπεφτε ένα τέταρτο με το ζόρι στα 250 χλμ αλλά ο δείκτης βενζίνης έδειχνε φουλ.Οταν ρώτησα έναν μάστορα μου λέει ότι ο εγκέφαλος μερικές φορές παίρνει τις τιμές τις τελευταίας οδήγησης, πρέπει δλδ να μηδενίσουμε το trip , τώρα ίσως να είναι κάτι παρόμοιο με το clio ,ιδωμεν.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#731395 Στο σκουτερ κανω 120 χλμ για να σβησει το πρωτο νταμακι απο τα 6 και το 6 σβηνει στα 200 χλμ.

Στο αμαξι αν φουλαρω για 100 χλμ δεν κουνιεται ο δεικτης καθολου
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#731398
Νίκος Παππάς έγραψε:Στο αμαξι αν φουλαρω για 100 χλμ δεν κουνιεται ο δεικτης καθολου

Αυτό το χαρακτηριστικό το εκμεταλλευόμασταν στην εταιρία ενοικιάσεων που δούλεψα για κάτι φεγγάρια. Τα πηγαίναμε από Αλεξανδρούπολη στο γραφείο της Κομοτηνής ( κι ανάποδα) 56 χλμ και φαινόνταν πάλι γεμάτο. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#731405 Σε όλα τ' αμάξια δεν συμβαίνει αυτό; :hmmm:
Νομίζω πως είναι η λειτουργία του φλοτέρ, το οποίο στο φουλάρισμα "πλυμμηρίζει" και αυτό, οπότε πρέπει να καταναλωθεί κάποια συγκεκρινένη ποσότητα καυσίμου για να ξεκινήσει να κατεβαίνει δείχνοντας ανάλογη ένδειξη μέσω της βελόνας.
Στον φίλο πιο πάνω πρέπει να είναι απλά ηλεκτρονικό θέμα.
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#731406
edmond έγραψε:Σε όλα τ' αμάξια δεν συμβαίνει αυτό; :hmmm:
Νομίζω πως είναι η λειτουργία του φλοτέρ, το οποίο στο φουλάρισμα "πλυμμηρίζει" και αυτό, οπότε πρέπει να καταναλωθεί κάποια συγκεκρινένη ποσότητα καυσίμου για να ξεκινήσει να κατεβαίνει δείχνοντας ανάλογη ένδειξη μέσω της βελόνας.
Στον φίλο πιο πάνω πρέπει να είναι απλά ηλεκτρονικό θέμα.
Θα το μπριζωσει από βδομάδα μηχανικός, απλά μου είπε να το δουλέψω και άλλο

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#731407
mousatos έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Στο αμαξι αν φουλαρω για 100 χλμ δεν κουνιεται ο δεικτης καθολου

Αυτό το χαρακτηριστικό το εκμεταλλευόμασταν στην εταιρία ενοικιάσεων που δούλεψα για κάτι φεγγάρια. Τα πηγαίναμε από Αλεξανδρούπολη στο γραφείο της Κομοτηνής ( κι ανάποδα) 56 χλμ και φαινόνταν πάλι γεμάτο. :whistlink:


Και αντιστοιχα το εκμεταλλευομαι οποτε νοικιαζω. Πριν το επιστρεψω βαζω πενταευρο πενταευρο μεχρι να παει ο δεικτης πανω, οχι μεχρι να κανει κλικ η αντλια
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#731424 Εχω παρατηρησει οτι ειναι αναλογα το αμαξι. Απο φουλαρισμα, στο 207 πχ αρχιζει και κατεβαινει ο δεικτης απο τα πρωτα 20 χλμ. Απο ενα αλλο παλιοτερο Αβενσις δεν κατεβαινει πριν κανεις 50-60 χλμ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#731426 το ρεκορ το εχω με πολο με ηλεκτρονικο δεικτη με νταμακια οπου κατεβηκε το πρωτο νταμακι μετα απο 200 χλμ.Προφανως γεμισμενο ξεχυλα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#731427
Chris έγραψε:
Και αντιστοιχα το εκμεταλλευομαι οποτε νοικιαζω. Πριν το επιστρεψω βαζω πενταευρο πενταευρο μεχρι να παει ο δεικτης πανω, οχι μεχρι να κανει κλικ η αντλια


Ντροπη σου :x

εχω παρει ντοκτορα σε αυτο. :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#731432
dimviii έγραψε:το ρεκορ το εχω με πολο με ηλεκτρονικο δεικτη με νταμακια οπου κατεβηκε το πρωτο νταμακι μετα απο 200 χλμ.Προφανως γεμισμενο ξεχυλα.


Στο Πολο για Αντρες :shifty: ο αναλογικος δεικτης μετακινουνταν μετα απο 120-140 χκμ , γεμισμενο με κουμπακια πατημενα (και την μανικα μεσα μεχρι τον αγκωνα ).

Απο την αλλη, ο δικος μου δεικτης δεν επεφτε με τιποτα. :s_roses

@ alexnoize
Πολυ κακο για το τιποτα πιστευω, τζαμπα αγχωνεσαι, αυτα ειναι συνηθισμενα οταν τιγκαρεις το τεποζιτο.