Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Alexel
#687890 Καλημέρα κύριοι,

έχω ένα θέμα με Opel Corsa E (2018) σε μοτέρ 1,4 των 90 ατίθασων.
Όταν ζεσταθεί το μοτέρ, αρχίζει ένας ήχος τύπου κροτάλισμα που θυμίζει ντίζελ αλλά ακούγεται διαφορετικά. Φαίνεται να είναι έξω από τον ίδιο τον κινητήρα. Εμφανίζεται στο ρελαντί αλλά και κατά την επιτάχυνση μέχρι τις περίπου 3000 στροφές όπου ο ήχος αυτός είτε πνίγεται από τον ήχο του ίδιου του κινητήρα, είτε απλώς εξαφανίζεται.
Όταν είμαι εν κινήσει και αφήνω το γκάζι με σχέση στο κιβώτιο, ο ήχος εξαφανίζεται εντελώς, μέχρι να ξαναχρειαστεί να επιταχύνω.
Λάδια έχω αλλάξει τον Δεκέμβρη, βενζίνη 100ρα.
Στο βίντεο ακούγεται νομίζω καθαρά γιατί πράγμα μιλάω!!
https://youtu.be/6RUg9Y91Hu8

Any ideas γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα; :rant: :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#687924 Πόσα χλμ έχεις; Αλλάζει συχνότητα όταν ανεβαίνουν οι στροφές;

Για καδενα μου ακούγεται, μπορείς να καταλάβεις αν έρχεται από την μεριά της ή οχι;
Άβαταρ μέλους
By Alexel
#688069
drdino έγραψε:Πόσα χλμ έχεις; Αλλάζει συχνότητα όταν ανεβαίνουν οι στροφές;

Για καδενα μου ακούγεται, μπορείς να καταλάβεις αν έρχεται από την μεριά της ή οχι;


Χιλιόμετρα λίγα, σχετικά 24000 περίπου.

Ή συχνότητα δεν αλλάζει με τις, στροφές. Και θα ακουγόταν συνεχώς φαντάζομαι αν ήταν καδενα.

Αντιπροσωπεία μου είπαν να πάω σε μια βδομάδα γιατί πνίγονται... Απλά θέλω να τους προλάβω μη μου πουν ότι είναι φυσιολογικό.

@barhonda Βαλβίδα αναθυμιάσεων? Φαντάζομαι θα είναι το ίδιο εξάρτημα με το δικό σου Corsa, λογικά δεν αλλάζει.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#688174 Ειδικά στο ρελαντί το άκουγες υπερβολικά. Πήγα σε ένα συνεργείο, την αποσύνδεσε, εξαφανίστηκε ο θόρυβος. Την αλλάξαμε με μία της Bosch που ήταν ελαφρώς φτηνότερη από της Opel αλλά ο ήχος μετά από κάποιο διάστημα ξαναεμφανίστηκε, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς


< >
Άβαταρ μέλους
By Alexel
#688945 UPDATE:

Ήρθε χθες η μέρα του ραντεβού με την αντιπροσωπεία και το πήγα.
Δεν με αφήσαν να μιλήσω απευθείας με τον τεχνικό που θα έπιανε το αμάξι στα χέρια του, αλλά ο τεχνικός σύμβουλος που ασχολείται με τους πελάτες, μου είπε ότι ήταν χαλαρό ένα φις πάνω στο μοτέρ και συντονιζόταν. Δυστυχώς από την αντιπροσωπεία έφυγα με κρύο μοτέρ και όταν ζεστάθηκε έκανε τον ίδιο ήχο, με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά.
Τέλος πάντων λεφτά δεν μου πήραν, απλά έχασα μάλλον τον χρόνο μου.

Υπάρχει κάποιο σχετικά μικρό συνεργείο στην περιοχή του Αμαρουσίου που να ασχολείται με OPEL και να μπορεί να δει το αμάξι παρουσία σου;
Άβαταρ μέλους
By Alexel
#690784
BARHonda έγραψε:Βαλβίδα αναθυμιάσεων μήπως; Σαν να κάνει πυράκια;

Το είχα στο δικό μου 1.2 Corsa D


< >


Η απάντηση ήταν μπροστά μου σχεδόν από την αρχή, αλλά χρειάστηκαν δύο βδομάδες και 3 συνεργεία για να μου το βρουν. :metalo:
BARHonda έπεσες 100% μέσα.

Εδώ και η απόδειξη: https://youtu.be/56tN2KImZ8E

Επειδή μου είπαν πως δεν καλύπτεται από την εγγύηση αν δεν ανάψει λαμπάκι, έχω παραγγείλει μια Bosch 0 280 142 486 Fuel Blow Valve από Amazon.de https://cutt.ly/bknW7i4 και θα την αλλάξω μόνος μου... φαίνεται εύκολο όπως το είδα στο Youtube.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#690807 Κοίταξα την απόδειξη από τότε, θυμάμαι ότι είχα ζητήσει να μου βάλουν της Bosch γιατί μου είχαν πει ότι είναι πιο φτηνή, η απόδειξη το μόνο που λέει είναι βαλβίδα αναθυμιάσεων, part number L0850093Η και τιμή 28,5€ προ ΦΠΑ

Θα μαρκάρω και το λινκ στο Άμαζον!