Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#693921 Σχετικά με το powerline, πήρα τελικά το extension του devolo και δουλεύει μια χαρά (= βλέπω/χειρίζομαι τον φορτιστή από το σπίτι). Τώρα μένει να δω πώς μπορώ να παρακάμψω τον περιορισμό του τοπικού δικτύου (= να βλέπω/χειρίζομαι τον φορτιστή εκτός σπιτιού) :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#694001 Τελικά, λόγω του σκ@τοσωλήνα, προτιμήθηκε η τοποθέτηση στην πιο κάτω θέση, η οποία μάλιστα προτείνεται και από τη bmw (άγνωστο για ποιο λόγο). Στηρίχθηκε και το καλώδιο, για να μη σέρνεται κάτω αλλά και να μην πρέπει να το τυλίγουμε/ξετυλίγουμε κάθε φορά γύρω από τον φορτιστή...

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#694007 :s_howdy
Στους γείτονες υποσχέθηκα φορτίσεις σε προνομιακή τιμή, έτσι και πάρουν ηλεκτρικό :lol:
Ένας ψήνεται ήδη για το 500ράκι :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#694053
Anonymous Founder έγραψε:Μια χαρά, φώτο από το - αρκετά - άμεσο μέλλον όλων.


Δηλαδή στο μέλλον θα έχουμε όλοι ιδιοκατοίκηση, με κλειστό πάρκινγκ και θέσεις για τα 2-3-4 αυτοκίνητά μας;
Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι εικόνα από το μέλλον, αλλά εικόνα από το σπίτι των εχόντων.

Και δεν είναι κακό να έχεις. Σπύρο καλορίζικο. Το έβλεπες, το 'παιξες. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#694056 Γιατί, δεν νοικιάζουν σπίτι με γκαράζ;
Προφανώς δεν αφορά τους πάντες, αλλά σίγουρα δεν αφορά και μια μικρή μειοψηφία. Αντιθέτως.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#694059 Ωραίος Σκωτσέζε!

Πάντως, θεωρώ πολύ πιθανό στο σχετικά κοντινό μέλλον να υπάρχουν φορτιστές στα πεζοδρόμια, σε στυλ παρκόμετρου...

Επιπλέον, και μία πιλοτή να έχεις, δεν βλέπω να είναι ιδιαίτερα δύσκολο να τραβήξεις μία παροχή και να εγκαταστήσεις φορτιστή... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#694071 Προφανώς και είναι εφικτά και τα δύο παραπάνω, και ήδη γίνονται σε άλλες χώρες. Το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουμε στην Ελλάδα είναι πως μετά την μερική ιδιωτικοποίηση του ΔΕΔΔΗΕ, δεν θα είναι καθόλου εύκολο να γίνουν οι απαραίτητες επενδύσεις, γιατί θέλουν λεφτά και οι ιδιώτες προτιμούν τα μερίσματα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#694131 Πολλά συγχαρητήρια! Θα ήθελα πολύ να είμαι στη θέση σου και να έχω τέτοιο ζηλευτό στόλο οχημάτων.
Μια ερώτηση: έγραψες στο φόρουμ ένα σωρό απορίες. Εξαιτίας ελλιπών γνώσεων, πολλές δεν μπορούσα να τις κατανοήσω. Τέτοιος Γολγοθάς περιμένει όποιον θέλει να βάλει οικιακό φορτιστή; Δεν υπάρχει εξειδικευμένο προσωπικό, να αναλάβει την εγκατάσταση από το Α ως το Ω; Ή είσαι μερακλής κι ήθελες να ασχοληθείς, εξοικονομώντας και κάνα φράγκο;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#694135
Dimsabas έγραψε:Πολλά συγχαρητήρια! Θα ήθελα πολύ να είμαι στη θέση σου και να έχω τέτοιο ζηλευτό στόλο οχημάτων.
Μια ερώτηση: έγραψες στο φόρουμ ένα σωρό απορίες. Εξαιτίας ελλιπών γνώσεων, πολλές δεν μπορούσα να τις κατανοήσω. Τέτοιος Γολγοθάς περιμένει όποιον θέλει να βάλει οικιακό φορτιστή; Δεν υπάρχει εξειδικευμένο προσωπικό, να αναλάβει την εγκατάσταση από το Α ως το Ω; Ή είσαι μερακλής κι ήθελες να ασχοληθείς, εξοικονομώντας και κάνα φράγκο;


και εμενα αυτες οι αποριες μου δημιουργηθηκαν διαβαζωντας.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#694139 Ευχαριστώ παιδιά.

@ Dimsabas: Δεν είναι δα και τόσο ζηλευτός ο στόλος :s_dunno :oops:
Προσωπικά δεν κατάφερα να εντοπίσω κάποιον να μπορεί να το αναλάβει πλήρως και να έχω ταυτόχρονα εμπιστοσύνη ότι θα κάνει σωστά τη δουλειά. Για το λόγο αυτό, συνέλεξα κάποιες πληροφορίες από μία εταιρεία που θεωρητικά εξειδικεύεται στην εγκατάσταση φορτιστών (σε επαγγελματικούς χώρους κυρίως) - καλοσύνη τους! - τις συζήτησα με τον ηλεκτρολόγο μου και με τα παιδιά εδώ και επέλεξα να "στηρίξω" τον δικό μου άνθρωπο από τον "τυχαίο" ηλεκτρολόγο που πιθανώς και αυτός τώρα θα μάθαινε τη δουλειά. Άρα, για να απαντήσω στην ερώτησή σου, θα έλεγα πως δεν βρήκα εξειδικευμένο τεχνίτη να αναλάβει τα πάντα και κατέληξα να το παίξω μερακλής :lol: (λογικά εξοικονόμησα και κάποια χρήματα, σε σχέση με το να πάω σε κάποιον "εξειδικευμένο", αν έβρισκα).