Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By glf
#700005 Για ίδιο μοντέλο φορτιστή BMW wallbox plus που έβαλε πρόσφατα φίλος μου λέει οτι πήγαν να κάνουν reset για τις κάρτες και έχασε τις ρυθμίσεις του wifi. Δεν το σύνδεσαν με Ethernet.
Καλά που ρίξαμε εδώ το pdf να μη το ψάχνω ..
Άβαταρ μέλους
By glf
#700751 Το X5 τι όριο σε Α έχει για ταχυφορτιση;
Μόνο μέχρι 16Α τραβάει.
Ηλεκτρικά η εγκατάσταση είναι με 40Α , εντάξει από εδώ.
Και δίνω και ρύθμιση για 32Α στα dip switch.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#700940 Μαλλον δεν είναι το πιο σωστό τοπικ να ρωτήσω...

Το έξοδα βενζίνης πετρελαίου περνούσαν με αντίστοιχες αποδείξεις. Τι συμβαίνει σε αντίστοιχη περίπτωση με τα ηλεκτρικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By nEK
#701605
KiloMeater έγραψε:Ποσό καις για φόρτιση για να το ζητήσεις;αξίζει;

παιζει να ειναι πιο ακριβο το ρευμα απο το καυσιμο...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703025 Εγώ αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμη είναι να χρησιμοποιήσω κάποια smart features του φορτιστή, όπως το να φορτίζει μόνο π.χ. μία ώρα και μετά να σταματάει. Ενώ ρυθμίζω από το app να φορτίσει μία ώρα, αυτός συνεχίζει μέχρι να φορτίσει πλήρως την μπαταρία. Αφού αυτό δεν πιάνει (άγνωστο γιατί, θα πάρω στη bmw να ρωτήσω), είπα να δοκιμάσω από το μενού του αυτοκινήτου. Ενεργοποιώ δηλαδή την επιλογή έναρξης φόρτισης π.χ. 4 τα ξημερώματα, με λήξη 5 (μία ώρα φόρτιση δηλαδή), αλλά αυτό συνεχίζει να φορτίζει μέχρι να φορτίσει πλήρως (στη συγκεκριμένη περίπτωση φόρτισε πλήρως στις 5:35) :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#708943 Σχετικά με τη φόρτιση, ο φορτιστής είναι ρυθμισμένος να δίνει το max των δυνατοτήτων του --> 3-phase 32A (22 kW)
Είναι ok αυτό για την μπαταρία του αυτοκινήτου ή καλύτερα να ρυθμίσω τον φορτιστή πιο χαμηλά, δεδομένου ότι συνήθως φορτίζω βράδυ και σπάνια βιάζομαι να φορτίσω γρήγορα; Αν δηλαδή είναι καλύτερο για την μπαταρία, ας φορτίζω σε 3 ώρες αντί σε 1.
Ξέρω ότι οι ταχυφορτιστές "βλάπτουν" την μπαταρία, αλλά από εκεί και κάτω είναι το ίδιο αν φορτίζεις στα 32A ή στα 16;