Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By thimiostrikala
#683113 Για σας εχω ένα πρόβλημα με το seat Ibiza 2005 1.4 έβγαλα την μπαταριά για να την φορτώσω και όταν την ξανατοποθέτησα και έβαλα το κλειδί στην θέση ΟΝ βγάζει έναν θόρυβο μέσα στο ταμπλό σαν να ανοιγοκλείνει κάποιος ρελέ γρήγορα σαν κρουστικό τρυπάνι και όταν γυρίζω την μίζα γυρίζει κανονικά αλλά δεν παίρνει μπρος. Εχω κάνη έλεγχο και βρήκα το ρελέ που κάνη τον θόρυβο το επισυνάπτω (191 906 383c)= 167 αυτό το ρελέ μάλλον τροφοδοτεί την αντλία βενζίνης και όταν αποσυνδέω την αντλία βενζίνης σταματάει ο θόρυβος και μετράω την τάση και είναι 10 βολτ περίπου ενώ στην μπαταριά είναι 12.5 βολτ και όταν βάζο μια λάμπα για φορτίο αντί για την αντλία αρχίζει και πάλη ο θόρυβος στο ρελέ και η τάση πέφτει στα 3 βολτ μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει να ξέρει από που τροφοδοτείται το ρελέ και η αντλία για να ελέγξω την τροφοδοσία του. το ρελέ το εχω ανοίξει είναι καθαρό και δουλεύει με χωριστεί τροφοδοσία ευχαριστώ ((thimios1953@gmail.com))
Άβαταρ μέλους
By drdino
#683116 Όταν γυρνάς τον διακόπτη και κάνει θόρυβο το ρελε (relay chatter) μπορείς να δεις τι κάνει η τροφοδοσία/γείωσή του; Αν βάλεις λαμπάκι σε σειρά αναβοσβήνει; Πολυμετρο δεν ξέρω αν θα προλαβαίνει να δείξει τπτ, δοκίμασες μήπως;
Άβαταρ μέλους
By thimiostrikala
#683261 Εχω βάλει ένα λαμπάκι στην φύσα από την αντλία βενζίνης γιατί εκεί καταλήγει το ρελέ, και τρεμοπαίζει με χαμηλό φως και μετρό την τάσι και είναι 3 β0λτ περίπου ενώ η μπαταριά έχει 12,5 βολτ αλλά φυσικό είναι αφού το ρελέ δεν είναι σταθερό δεν στέλνει την κανονική τάσι αλλά χωρίς το λαμπάκι στην φύσα σταματά το τρέμολο και εχω 12 βολτ μόλις το συνδέω αρχίζει το τρέμολο
Άβαταρ μέλους
By thimiostrikala
#683814 Για σας και πάλη λοιπόν σχετικά με το ρελέ στο seat Ibiza όταν βάζω λαμπάκι στη θέση του πιονιού από το ρελέ ανάβει το λαμπάκι και έχει χαμηλή τάση 5 βολτ και όταν το βάζω μεταξύ ρελέ και σασί ανάβει κανονικά