Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#679116 Γειά σας, έχω ένα πρόβλημα στο αμάξι, πήγαινα πορεία με 120 130 χλμ στο δρόμο και άκουγα και ένιωθα ένα τράνταγμα στΑ λάστιχα και μεταφερόταν στο τιμόνι.Στο γυρισμό από τη εργασία μου άρχισε να το κάνει στα 80 με 100 χλμ, ήταν σαν να είχε πέτρες από κάτω το αμάξι ή καρούμπαλα τα λάστιχα.μπορειτε να πείτε καμιά γνώμη?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#679169
glf έγραψε:Ζυγοστάθμιση. Ίσως χτυπησες καμιά ζαντα;
Φίλε μου όχι, ότι πέφτω σε λακούβες όπως όλοι, αυτό έχει τράνταγμα σαν να έχει πέτρες κάτω από τα λάστιχα.μολις μείωνα ταχύτητα σταματούσε στα 60 μόλις έδινα έως 100 έκανε φραπέ μπροστά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#679171 Πέρασες απο λάσπες;Κοίταξες τα λάστιχα;Τα μπουλόνια είναι καλά σφιγμένα;Μπορεί να έχουν φύγει τα βαρίδια απο τις ζάντες.
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#679237
alexandros.K έγραψε:Σε κανενα ημιαξονιο παει το μυαλο μου.
Εχει 4κινηση κατ΄επιλογη?
Ένα a class έχω 2007 μοντέλο ,δεν είναι ούτε 4κινηση . Απλά είναι σαν να είχε πέτρες τα μπροστινά τα λάστιχα . πρώτη φορά μου έχει τύχει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By glf
#679247 Έτσι κι αλλιώς πρέπει να το δει μάστορας. Ξεκίνα με τον λαστιχά σου και είναι κάτι πιο σοβαρό θα το καταλάβει με μια βόλτα.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#679276 Κατευθειαν σε συνεργειο , δεν θελει λαστιχά. Αν ηταν το λαστιχο ή οι τροχοι γενικα, θα το εκανε και σε μικροτερες ταχυτητες.Αφου εχει κραδασμους λεει, οχι απλα ενα τρεμουλο
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#679285 Παιδιά λόγω επειδή εχω μηχανή τα λάστιχα ήταν 8 χρόνων, έπρεπε να γίνει αλλαγή, σήμερα άλλαξα τα λάστιχα και είδαμε ότι από τη μέσα μεριά της ζάντας ήταν στραβωμενες, βάλαμε τα καινούργια έγινε ρύθμιση και έκανα μία πορεία 30 χλμ και το αμάξι είναι μια χαρά, απλά μου είπε ο μάστορας την επόμενη εβδομάδα να πάω να κάνω τη ζάντα και αύριο θα πάω να σηκώσω το αμάξι να το δούμε και από κάτω.Αυτα ως τώρα τα νέα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By glf
#679302 Στα 120-130 χλμ όταν έχεις τρέμουλο είναι απο ζυγοστάθμιση. Είτε που φύγανε τα βαρακια, είτε από χτύπημα.

Και το βρήκα πρώτος...
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#679307
glf έγραψε:Στα 120-130 χλμ όταν έχεις τρέμουλο είναι απο ζυγοστάθμιση. Είτε που φύγανε τα βαρακια, είτε από χτύπημα.

Και το βρήκα πρώτος...
Εκείνο που μπερδευε ήταν ότι ηταν τρέμουλο άλλα όχι τόσο έντονα στο τιμόνι, στο τιμόνι ένιωθα σαν να πήγαινα σε δρόμο με πέτρες αλλά έντονα πάνω κάτω,, αυτός μου είπε ότι έφυγαν μάλλον και κάποια βαρίδια, τώρα θα δείξει όταν ξαναπάω στη δουλειά που είναι 40 λεπτά δλδ Σέρρες προς θεσσαλονίκη.ιδωμεν.μακαρι να ήταν τα λάστιχα και η ζάντα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#679324
alexnoize έγραψε:
alexandros.K έγραψε:Ηταν που δεν ειχες χτυπησει τις ζαντες
Μακάρι φίλε μου να ηταν αυτό,από τη μέσα μεριά χτυπημένη,σιχτιρ

< Note >
Πάντα η μέσα μεριά τραβάει το ζόρι ,λόγω της κατασκευής .

< Note 10 >