Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648452
postruck έγραψε:Λίγο ντουκόχαρτο το ήθελε....στην συκευασία γράφει οτι μπορείς να βάψεις κατευθείαν σε άβαφτο πλαστικό?


Ναι, το ήθελε όντως. Λέω να πάρω να το διορθώσω λίγο. Αν και δεν το έχω κάνει ξανά.

Δεν έχω τη συσκευασία εδώ. Τα έχω στο αμάξι. θα σου πω αύριο τι γράφει.

Πάντως το χρώμα, άψογο. Ολόιδιο.
Και έτσι όμως, είναι καλύτερο από πριν.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#648481 Το χρώμα όντως φαίνεται τέλειο. Εγώ το άφηνα κι έτσι tbh.

Μάλλον θα έπρεπε να περαστεί κάποιο υπόστρωμα, γιατί σε άβαφη επιφάνεια έχεις αυτό το σαγρέ αποτέλεσμα, λογικά όμως θα το φέρεις.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#666661 Τα καταφερα γαμω την στραβομαρα μου, το έφαγα σε τοιχακι. Γδαρσιμο στον προφυλακτήρα είναι κυρίως χρωμα εχει φυγει, δεν έχει σπάσιμο

Εικόνα

Chips Away 80ευρω, με τοπική βαφή και λείανση μου είπε οτι θα το φέρει το χρώμα επακριβώς
Dynamotors 170ευρω, θα λύσει προφυλακτήρα ώστε να τον βάψει ολόκληρο

η διαφορά στο οικονομικό είναι μεγάλο δέλεαρ, αλλά η τοπική βαφή είναι καλή λύση?
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#666664 Εγώ στην τοπική βαφή θα πήγαινα. :hmmm:

Να πω κι εγώ τον πόνο μου, έκανα παπαριά σε παράλληλο παρκάρισμα σε ψηλό και σαγρέ πεζοδρόμιο, λέω "μάλλον δε με παίρνει, αλλά εάν δω ότι ακουμπάει λάστιχο φευ", μπαίνω, ακουμπάει λάστιχο, φεύγω, και καταλαβαίνω αργότερα ότι έχω γδάρει χαμηλά το κομμάτι κάτω από τον προφυλακτήρα μπροστά από τον τροχό. Bonus, δεν άκουσα τίποτα ούτε ένιωσα feedback στο τιμόνι.

Τα γεράματα έρχονται.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666665 Τοπική βαφή εννοείται. Αν δεν το πετύχει, δικό του πρόβλημα, είναι υποχρεωμένος να το κάνει, αλλιώς ας βάψει τον προφυλακτήρα. Όσες φορές έχει χρειαστεί πάντως έχω επιλέξει τοπική βαφή σε τέτοιες περιπτώσεις και το αποτέλεσμα ήταν μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#666667
diplomat έγραψε:Εγώ στην τοπική βαφή θα πήγαινα. :hmmm:

Να πω κι εγώ τον πόνο μου, έκανα παπαριά σε παράλληλο παρκάρισμα σε ψηλό και σαγρέ πεζοδρόμιο, λέω "μάλλον δε με παίρνει, αλλά εάν δω ότι ακουμπάει λάστιχο φευ", μπαίνω, ακουμπάει λάστιχο, φεύγω, και καταλαβαίνω αργότερα ότι έχω γδάρει χαμηλά το κομμάτι κάτω από τον προφυλακτήρα μπροστά από τον τροχό. Bonus, δεν άκουσα τίποτα ούτε ένιωσα feedback στο τιμόνι.

Τα γεράματα έρχονται.


:lol:
Παλι καλα που το καταλαβες, εγω θα εβριζα το κωλομηχανακι που με βρηκε

ναι και εγω για τοπικη λεω (περα απο το οικονομικο), ετσι κι αλλιως προφυλακτηρας χαμηλα ειναι, οι πιθανοτητες να ξαναγρατζουνιστει ειναι πολλες
Άβαταρ μέλους
By xeno
#667405 Άστο όπως είναι. Είναι μικρή η ζημιά και το αυτοκίνητο είναι απόλυτα λειτουργικό. Μετά από λίγο καιρό δεν θα σε ενοχλεί καθόλου. (Δεν κάνω πλάκα. Έχω αρχίσει να εφαρμόζω και στα δικά μου αυτοκίνητα αυτή την πρακτική)
Τελευταία επεξεργασία από xeno και 02 Οκτ 2020, 22:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#667407 Εγώ θα έλεγα δοκιμή με μια αλοιφή μπας και φύγουν τα άσπρα, χειρότερα δεν μπορεί να γίνει αν το βάψεις τοπικά μετά. Βλέπεις το αποτέλεσμα και κρίνεις αν συνεχίζει να σε ενοχλεί τόσο.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#667444 αχ μην μου βαζετε πρίζες, τωρα ειπα θα τα σκασω θα το φτιαξω! :lol:
ναι ειναι χαμηλά,ναι δεν χαλαει την αισθητικη εικονα του αυτοκινητου, αλλα ειναι καινούργιο και ειπα να το περιποιηθω
καλα στην επόμενη μαλλον δεν θα ασχοληθώ

BTW, πρεπει να κοπαναει αρκετος κοσμος, στην Chips Away μου εδωσαν ραντεβου τον Νοεμβριο :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#667579
Geralt έγραψε:Τα καταφερα γαμω την στραβομαρα μου, το έφαγα σε τοιχακι. Γδαρσιμο στον προφυλακτήρα είναι κυρίως χρωμα εχει φυγει, δεν έχει σπάσιμο

Εικόνα

Chips Away 80ευρω, με τοπική βαφή και λείανση μου είπε οτι θα το φέρει το χρώμα επακριβώς
Dynamotors 170ευρω, θα λύσει προφυλακτήρα ώστε να τον βάψει ολόκληρο

η διαφορά στο οικονομικό είναι μεγάλο δέλεαρ, αλλά η τοπική βαφή είναι καλή λύση?

Παλιότερα είχα κάνει τοπική βαφή κι εγώ σε μπροστινό προφυλακτήρα. Μετά από 2 χρόνια το πολύ, είχε "σπάσει" το χρώμα/βερνίκι σε εκείνο το σημείο και από κοντά φαινόταν άσχημα (όχι όσο άσχημα φαίνεται άβαφο, αλλά σίγουρα άσχημα).
Συζητώντας το με γνωστό μου φανοποιό μου είχε πει ότι γενικά οι τοπικές βαφές, ειδικά σε πλαστικά μέρη όπως οι προφυλακτήρες, έχουν αυτό το θέμα και γιαυτό δεν τις συνιστά.
Χωρίς να μπορώ να αποδείξω τα παραπάνω, απλά σε ενημερώνω. Ίσως να έπεσα σε όχι καλή εργασία στο συνεργείο που έκανε την τοπική βαφή, δεν ξέρω.
Πάντως στα 2 χρόνια εμφάνισε θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#667581 Εγώ δεν θα έκανα τοπική βαφή.

Η συμβουλή μου είναι η εξής:

-Αγόρασε μια κατάλληλη αλοιφή και καθάρισε την περιοχή για να δεις τι θα μείνει από κάτω
-Αν είναι οκ, κράτα το έτσι και σε 2-3 χρόνια που ίσως γίνει κάτι άλλο παράλληλα, θα έχεις επιπλέον στίγματα από πετραδάκια και τότε κάνεις ολικό βάψιμο προφυλακτήρα.
-Αν πάλι δεν την παλεύεις να το βλέπεις, τότε εγώ πάλι ολική βαφή προτείνω καθώς δεν εμπιστεύομαι τις τοπικές. Είμαι επίσης παθών καθώς στην Alfa Romeo πριν 14 χρόνια, είχα κάνει 2-3 τοπικά και μετά από κάποια χρόνια ήταν για γέλια. Σε τσιπς-εγουέι κιόλας στο Ρέντη απέναντι από τα βίλατζ.

Οι τιμές για ολική βαφή προφυλακτήρα παίζουν από 100-150€. Σε καινούριο αυτοκίνητο είναι πιο εύκολο να βγει "ίδιο" το χρώμα.
Επίσης το βάσανο το φανοποιού είναι πάντα η ομοιότητα του χρώματος σε λαμαρίνα και πλαστικό.