Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#645602 Δεν ξέρω αν είναι εδώ το κατάλληλο τόπικ

Λοιπόν, έχω κληρονομήσει έναν τσαμπουκά στον προφυλακτήρα. Λογικά κάπου που το είχα παρκάρει, πέρασε κάποιο μηχανάκι και το βρήκε με το μαρσπιέ ή αυτοί που γυρίζουν με τα αυτοσχέδια καρότσια και ψάχνουν τα απορρίμματα ίσως, κάποια μαμά με παιδάκι.

Εικόνα

Εικόνα

Την έχω "καθαρίσει την πληγή" για να δω τι έχει γίνει. Καλά, είναι 2-3 μήνες αυτό περίπου.

Έκανα μια ερώτηση εδώ σε έναν φανοποιό που έχω δει ότι έχει δουλίτσα. Μου είπε ότι θα γίνει τοπικό σβήσιμο περίπου στο 1/4 του προφυλακτήρα για να έρθει στα όμοια. Θέλει 50€.

Σε δικό μου άνθρωπο, το πήγα και μου είπε 100€ αλλά δεν μου το φτιάχνει λέει. Δεν με αφήνει. Να γίνουν 2-3 ακόμη ή να μαζευτούν πετραδάκια και μου τον βάφει όλο με 130€ λέει.
Ειδάλλως να πάω σε ένα χρωματοπωλείο πχ Βουλαλάς να πάρω λίγο χρώμα να το κάνω με μια μπατονέτα, αν δεν θέλω να φαίνεται.

Και το ερώτημα είναι τι κάνω;

α) τίποτα; αφήνω να μαζευτούν και άλλα και το πάω στον δικό μου για ολική
β) το πάω εδώ στη γειτονιά με 50€ αλλά με ρίσκο αν θα έχω τέλειο αποτέλεσμα
γ) χρωματάκι και με μπατονέτα

Για πείτε
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#645607 χρωματακι με μπατονετα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#645609 +1

ή πινέλο, αν πας κοντά σαφώς και μπορεί να φαίνεται η διαφορά ωστόσο θα καλυφθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#645612 γενικα απεφευγε να βαφεις,περλα χρωματα σαν το δικο σου δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να ερθουν ακριβως.
Μπατονετα με χρωμα,αφησε το να στεγνωσει καλα,και μετα αλοιφη ψιλη για να ερθει στο ιδιο επιπεδο με το εργοστασιακο χρωμα.Θα το κανεις μονος σου,και θα σου μεινει και χρωμα για μελλοντικες γρατζουνιες/σημαδακια.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#645621 Ωραία, μάλλον αυτό θα κάνω. Το ξέρω ότι δεν θα γίνει ίδιο αλλά θέλω αρχικά να το καλύψω για να μη φαίνεται. Εγώ που το ξέρω, πάει το μάτι μου δηλαδή.

Γιατί δεν με ψήνει να βάψω μισό κομμάτι ας πούμε.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#645626 Εγώ έχω κάνει δουλειά με πινελάκι μοντελισμού, η μπατονέτα με φοβίζει πάντα μην αφήσει χνούδι...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#645632
drdino έγραψε:Εγώ έχω κάνει δουλειά με πινελάκι μοντελισμού, η μπατονέτα με φοβίζει πάντα μην αφήσει χνούδι...


Ναι, έχεις δίκιο. Με τη μύτη ενός χαρτιού ρολό κουζίνας αλλά πινέλο ακόμη καλύτερα.
Στην Alfa Romeo είχε γνήσιο ανταλλακτικό με τους κωδικούς χρώματος και είχα αγοράσει από την αντιπροσωπεία. Κάπου 15€ αν θυμάμαι είχε, πριν πολλά πολλά χρόνια.
Ήταν σαν μανό γυναικείο με αντίστοιχο πινελάκι, πάνω κάτω σαν αυτό για τα νύχια.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#645635 Ναι, σετ έχουν με βερνίκι κλπ, απλά ακόμα κι αυτά τα πινέλα είναι αρκετά χοντρά...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#645637 Εννοείται και ΔΕΝ θα το βάψεις σε μπογιατζή, είτε τοπικά είτε ολόκληρο. Θα πας σε ενα μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτου, θα τους δώσεις τον κωδικό του χρώματος σου και θα ζητήσεις "μια όζα" χρώμα (ή και λιγότερο αν εχουν να σου δώσουν, αν και δε νομίζω). Τέλος, ζητάς το το πιο λεπτό πινελάκι που έχουν, ή ακομα καλύτερα αυτο το μπουκαλάκι με μύτη σαν ραπιδογράφου:
Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#645645
dimviii έγραψε:γενικα απεφευγε να βαφεις,περλα χρωματα σαν το δικο σου δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να ερθουν ακριβως.
Μπατονετα με χρωμα,αφησε το να στεγνωσει καλα,και μετα αλοιφη ψιλη για να ερθει στο ιδιο επιπεδο με το εργοστασιακο χρωμα.Θα το κανεις μονος σου,και θα σου μεινει και χρωμα για μελλοντικες γρατζουνιες/σημαδακια.

Αυτό με το χρώμα ισχύει τέρμα,2 φορές χρειάστηκε να βάψω κομμάτι και τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά :slap: :vava:
Άβαταρ μέλους
By postruck
#645693 Γιάννη,σβήσιμο μόνο για αυτή την γραντσουνιά,δεν αξίζει,για ολικό βάψιμο :lipsealed:
Αν θες να κάνεις κάτι μόνος σου,οπως έγραψε και ο rocsta,πας σε κατάστημα με χρώματα αυτοκινήτου δείνεις τον κωδικό του χρώματος και σου φτιάχνοτν την μικρότερη ποσότητα χρώματος που μπορεί να βγάλει η μηχανή τους.Επειδή το δικό σου είναι πέρλα, μπορεί να χρειάζεται ποσότητα, πάνω απο 200γρ.Τους ζητάς και αστάρι για πλαστικά και ελαστικοποιτή για το χρώμα και το βερνίκι,χαρτοταινία ντουκόχαρτα και το ποιο λεπτό πινέλο σε τρίχα και μύτη και ενα κερόπανο για καθάρισμα πριν το βάψιμο.
Ακόμα καλύτερα, αν έχεις κάποιον γνωστό που να έχει αερογράφο μοντελισμού και ειδικά αν ασχολείται και με αυτοκίνητα, θα γίνει πολύ καλή δουλειά :s_thumbsup
Αν όλα αυτά σου φαίνονται βουνό,αυτοκόλητο σε παραπλήσια απόχρωση και τέλος!
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#645696
postruck έγραψε:Αν όλα αυτά σου φαίνονται βουνό


:lipsealed:

H φράση κλειδί.
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες και σένα και τον rocsta.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#645748 Μετά από ελαφριά πρόσκρουση άλλου αυτοκινήτου στον πίσω προφυλακτήρα μου (σε φανάρι σταματημένος στο κόκκινο, δεν είχε χειρόφρενο ο πίσω και τσούλησε κανά μέτρο μπροστά και με χτύπησε ελαφρά) προκλήθηκαν 2-3 γρατζουνιές (έφυγε το χρώμα και φαίνεται το μαύρο του πλαστικού) στον προφυλακτήρα καθώς και ένα μικρό σημάδι σαν ελάχιστο βαθούλωμα με το αποτύπωμα της κεφαλής της βίδας της πινακίδας του αυτοκινήτου που με χτύπησε συν 2 πολύ αμυδρά "κυματάκια" σε γωνία που κάνει το πλαστικό του προφυλακτήρα δίπλα στη δεξιά κάθετη πλευρά της πινακίδας κυκλοφορίας. Η δε μεταλλική πινακίδα έχει φάει το χτύπημα προφανώς κι έχει τσαλακώσει κάπως.
Οπότε εκτός από βάψιμο μάλλον θέλουμε κι ελαφρύ στοκάρισμα σε κάποια σημεία. Επειδή λογικά θα με καλύψει η ασφαλιστική (έγινε δήλωση ατυχήματος κανονικά) θα προχωρήσω σε βαφή του προφυλακτήρα.
Υπάρχει περίπτωση με φύσημα με πιστόλι θερμού αέρα από την μέσα πλευρά να έρθει το πλαστικό αυτό το ελάχιστο που μπήκε; (σαν χτύπημα από πόντα είναι).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647290 Λοιπόν παίδες.

Έκανα μια αναζήτηση βάσει κωδικού χρώματος. Βρήκα το παρακάτω.
Μάλλον υπάρχει γνήσιο αξεσουάρ τύπου μανό για τα χρώματα και στο VAG.
https://www.shop-audizentrum.net/lackst ... kstift-z7g

γιατί έχει 2 μπουκαλάκια;

Το χρώμα μου το ονομάζει Florett Silver Metallic και το φοράει η Audi στα Α6 & Α7 όπως είδα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#647291
Giuseppe Busso έγραψε:Λοιπόν παίδες.

Έκανα μια αναζήτηση βάσει κωδικού χρώματος. Βρήκα το παρακάτω.
Μάλλον υπάρχει γνήσιο αξεσουάρ τύπου μανό για τα χρώματα και στο VAG.
https://www.shop-audizentrum.net/lackst ... kstift-z7g

γιατί έχει 2 μπουκαλάκια;

Το χρώμα μου το ονομάζει Florett Silver Metallic και το φοράει η Audi στα Α6 & Α7 όπως είδα.

Όλα τα μεταλλικά χρώματα είναι έτσι, με δύο συστατικά: το ένα μπουκαλάκι είναι το χρώμα που είναι ματ και το άλλο είναι το βερνίκι.
Αν το δίνει έτσι και είναι το χρώμα σου, πάρτο, θα είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα. Φρόντισε όμως να έχεις και ένα λεπτό ντουκόχαρτο να τρίψεις λίγο το σημείο, για να πιάσει σωστά το χρώμα και εννοείται η περιοχή να είναι στεγνή και καθαρή.