Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#142687 Δεν θέλω να γίνομαι κακός αλλά ο τρόπος βαφής της ζάντας είναι διαφορετικός. Ακόμα κι αν ταιριάξεις το χρώμα δεν ξέρω αν θα κρατήσει τόσο που να αξίζει τον κόπο. Και δεν ξέρω μήπως γίνει και ζημιά.
Κανονικά πρέπει να τις δώσεις σε ειδικό να σου κάνει ηλεκτροστατική βαφή.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#142694
sknipper έγραψε:Δεν θέλω να γίνομαι κακός αλλά ο τρόπος βαφής της ζάντας είναι διαφορετικός. Ακόμα κι αν ταιριάξεις το χρώμα δεν ξέρω αν θα κρατήσει τόσο που να αξίζει τον κόπο. Και δεν ξέρω μήπως γίνει και ζημιά.
Κανονικά πρέπει να τις δώσεις σε ειδικό να σου κάνει ηλεκτροστατική βαφή.


+1
μην το επιχειρησεις,χειροτερα θα γινουν.Εαν δεν μπορεις να το κανεις σωστα,μην τις βαψεις καθολου.
Βαψε τις οταν θα μπορεις.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#152933 Κάποιος ξεπάρκαρε το αμάξι του και δεν είδε/κατάλαβε ότι "φιλήθηκε" με το δικό μου. Σπάσιμο ή βαθούλωμα δεν υπάρχει, μόνο αυτή η γρατζουνομπογιά. Το έπλυνα και έχει μείνει αυτό

Εικόνα

Tι κάνω;
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#152955 Για χρώμα που έχει μείνει από επαφή με άλλο αυτοκίνητο έχω ακούσει από φίλο που το χρησιμοποίησε ότι κάνει εξαιρετική δουλειά κι αυτό το σφουγγαράκι (σαν πλαστελίνη) της 3Μ:

http://www.ptheodorou.gr/product.php?id ... &cat=21231
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#152961 Πρίν πληρώσετε οτιδήποτε υλικό για αφαίρεση τέτοιων ζημιών, κάντε προσπάθεια να βρέξετε ένα πανάκι βαμβακερό ή πετσετέ, με διάλυμα 1/2 νερο + 1/2 καθαρή βενζίνη (εν ανάγκη νέφτι) και τρίψτε ελαφρά. Συνεχίστε ξαναποτίζοντας το πανάκι ώστε να παραμένει "νωπό", επαναλαμβάνοντας τη διαδικασία και τελειώνοντας, πέρασμα της επιφάνειας με γυαλιστικό αυτοκινήτου.
Καλύτερο όλων το διαλυτικό νίτρου (με αυτό γίνεται η διάλυση στα χρώματα αυτοκινήτων).
Ειδικά ότι αφήσει στο χρώμα το μαύρο πλαστικό απο κάποιον προφυλακτήρα, φεύγει άμεσα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#199079
Dodger έγραψε:Κάποιος ξεπάρκαρε το αμάξι του και δεν είδε/κατάλαβε ότι "φιλήθηκε" με το δικό μου. Σπάσιμο ή βαθούλωμα δεν υπάρχει, μόνο αυτή η γρατζουνομπογιά. Το έπλυνα και έχει μείνει αυτό

Εικόνα

Tι κάνω;


Mετά από 4 μήνες, φίλος - car detailer - το έκανε δωρεάν :metalo:

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#241999 Μετά από ένα χρόνο συμβίωση με την 116, έχω καταλήξει ότι αυτό το αμάξι, αν το κοιτάξεις έντονα, παίζει να γρατζουνιστεί από μόνο του. :s_wacko :s_hang
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#243053 Αυτό είναι γεγονός, από την άποψη όσο περισσότερο το κοιτάς και το ψειρίζεις, τόσα περισσότερα σημάδια βρίσκεις.

Η λύση είναι μία. Μη το κοιτάς. Μια γύρα στα γρήγορα με το βλέμμα χαμηλά για να δείς τα ελαστικά και αμέσως ανοίγεις την πόρτα και κάθεσαι.
Έτσι δεν παθαίνει τίποτε... :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#243072 μαστρο πιτ δεν μου εχεις πει την γνωμη σου γι αυτο το προιον http://www.citroen-accessories.com/prot ... 02119.html επισημα αλλα και απο ανεξαρτητον http://www.magicstick.gr/index.php?page ... 48&lang=el , ολο και καποιος θα το εχει δοκιμασει στα υπογεια κλαμπ που συχναζεις μια και η πεζω θα εχει το ιδιο .
παρεπιμπτωντως το αρθρο σου για την καταναλωση φοβερο αλλα σηκωνε και απιστευτη πλακα , ελα που εγω ομως ειμαι για ασε μην πω και την γλυτωσες.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#243080 Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να πώ τίποτα.

Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο, παρήγγειλα και ένα κιτ με δύο μπουκαλάκια στο χρώμα του αυτοκινήτου (Vapor Gray) για τα μικροχτυπήματα. Τα μπουκαλάκια έχουν πινελάκια σαν αυτά που βάφουν τα νύχια οι γυναίκες και καλύπτεις το σημάδι πρώτα με το χρώμα και μετά με το γυαλιστικό/σταθεροποιητή.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι πλάκα θα μπορούσες να κάνεις με τα στοιχεία κατανάλωσης, αλλά από εσένα όλα τα περιμένω... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#495265 ΔΕΝ ειναι πετραδακι, ΔΕΝ ειναι κοτρονα, ΔΕΝ το εκανε καποιος καταλαθος και για κακη του τυχη τον εγραψε η καμερα πεντακαθαρα. Ειναι γνωστη φατσα και μενει ή εργαζεται κοντα στο σημειο που εργαζομαι και εγω.

Το λοιπον, γρατζουνια βαθια μαλιστα που εξυσε και πλαστικο, περιπου 4mm με αρκετη "ουρα" απο πισω απο το βερνικι που εγδαρε.

Ξερουμε καποιον στη Θεσσαλονικη που να κανει καλη δουλεια;;
Η μασκα δεν αφαιρειται για κανενα λογο, αφου θα πρεπει να λυθουν καμια 40αρια βιδες, φαναρια κλπ και να ξεκουμπωσουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Εικόνα

Εικόνα