Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#12586 Eπειδή σε βλέπω δύσπιστο έβγαλα 2 φωτογραφίες πριν και μετά:
Εικόνα
Εικόνα

Φυσικά έχει χιλίες δυο γυαλιστικές αλοιφές για αυτό το πράγμα και λογικά όλες θα κάνουν δουλειά όπως και αυτή που πόσταρε ο τουρινγκ. Απλά έγραψα αυτή που ξέρω και εμπιστεύομαι. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#12912
Orestisren έγραψε:
Εγώ βασίκα ήθελα να τη δοκιμάσω για αυτό ακριβώς το λόγο + μήπως μειωνόταν λίγο η αραχνη που έχω. Όχι ότι είναι πολύ αλλά να μην τη βλέπω τόσο όσο τώρα :s_tongue
Κάποιο άλλο προϊόν για αυτη τη δουλειά ? :s_scratchhead


Για να κρύψεις τις αράχνες για κανα 3μηνο πας σε Autoglym Super Resin Polish. Πολύ καλή και δοκιμασμένη λύση,
Αλλιώς κανεις ενα special γυαλισματάκι με αλοιφαδόρο και μετά ενα κέρωμα για προστασία και γίνεται το χρώμα καλύτερο και απο καινούριο.
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#15260
Stilskin έγραψε:
Orestisren έγραψε:
Εγώ βασίκα ήθελα να τη δοκιμάσω για αυτό ακριβώς το λόγο + μήπως μειωνόταν λίγο η αραχνη που έχω. Όχι ότι είναι πολύ αλλά να μην τη βλέπω τόσο όσο τώρα :s_tongue
Κάποιο άλλο προϊόν για αυτη τη δουλειά ? :s_scratchhead


Για να κρύψεις τις αράχνες για κανα 3μηνο πας σε Autoglym Super Resin Polish. Πολύ καλή και δοκιμασμένη λύση,
Αλλιώς κανεις ενα special γυαλισματάκι με αλοιφαδόρο και μετά ενα κέρωμα για προστασία και γίνεται το χρώμα καλύτερο και απο καινούριο.

**********************
+100 A.
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#15277 Γι αυτο το γυαλισματάκι που λέτε βέβαια έχω ακουσει μια τιμή που κοντεψα να μείνω επιτόπου :s_omg
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#15295 Τι τιμή άκουσες περίπου? Χωρίς να είναι η όλη διαδικασία, επίλυση προβλήματος πυρηνικής φυσικής, πιστευω οτι στις περισσότερες περιπτώσεις τα χρήματα που ζητάνε οι επαγγελματίες του χώρου είναι λογικά. Στα περισσότερα αυτοκίνητα και αναλόγως της κατάστασης τους, απαιτούνται συνήθως περισσότερες απο μια μέρα εργασίας.
Βέβαια υπάρχει και η λύση να προμηθευτείς εσυ τον απαραίτητο εξοπλισμό και τις αλοιφές που χρειάζεσαι και να αναλάβεις εσυ την διαδικασία.Στο τέλος πέραν απο την χαρά του αποτελέσματος θα σου έχει μείνει και ο εξοπλισμός.
Με λίγο διάβασμα και βίντεο που κυκλοφορούν στο youtube μπορείς άνετα να αναλάβεις την όλη διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
By Atel...
#18122 Παιδια για να ξεθαμπωσουμε τα μπροστινα φωτα τι χρησιμοποιησατε;; αν το παω σε επαγγελματια ποσο θα μου κοστισει;;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#18186 Δες εδώ http://www.youtube.com/watch?v=BGQEHhxXYoc

Υλικά: Ντοκόχαρτα νερού 1000 - 1500 - 2000 - 2500 - 3000 (τα δύο τελευταία είναι δύσκολο να βρεθούν και απλά θα σου κάνουν πιο εύκολη τη δουλειά του γυαλίσματος), σβουράκι, μια χοντρή και μια ψιλή αλοιφή, και προαιρετικά ένα σφραγιστικό (sealant) για να αντέξουν περισσότερο στο χρόνο.

Αν το πας σε φανοποιό, να ρωτήσεις αν θα ρίξει βερνίκι. Αν ρίξει, μην το κάνεις γιατί φαίνεται σκατά και μάλλον το φανάρι φωτίζει όπου να 'ναι μετά. Γύρω στο 30άρι πρέπει να παίρνουν.
Άβαταρ μέλους
By Atel...
#18632
rocsta έγραψε:Δες εδώ http://www.youtube.com/watch?v=BGQEHhxXYoc

Υλικά: Ντοκόχαρτα νερού 1000 - 1500 - 2000 - 2500 - 3000 (τα δύο τελευταία είναι δύσκολο να βρεθούν και απλά θα σου κάνουν πιο εύκολη τη δουλειά του γυαλίσματος), σβουράκι, μια χοντρή και μια ψιλή αλοιφή, και προαιρετικά ένα σφραγιστικό (sealant) για να αντέξουν περισσότερο στο χρόνο.

Αν το πας σε φανοποιό, να ρωτήσεις αν θα ρίξει βερνίκι. Αν ρίξει, μην το κάνεις γιατί φαίνεται σκατά και μάλλον το φανάρι φωτίζει όπου να 'ναι μετά. Γύρω στο 30άρι πρέπει να παίρνουν.


Ποιο πολλα θα μου κοστισει να αγορασω ολα αυτα τα υλικα απο το να παω σε ενα επαγγελματια με λιγο ψαξιμο βρηκα ενα κουπονι προσφορα με 8.90 για τα μπροστινα φαναρια στην paintbull το αγορασα αντε να δουμε τι δουλεια θα μας κανουν.
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#18660 Επειδή έχω κι εγώ μαύρο αυτοκίνητο, και θα ήθελα μια περιποίηση κάποια στιγμή, ρώτησα εναν γνωστό γνωστού που έχει προσεγμένο μαγαζί (και κλασικά ποστάρει στο fb τα ακριβά που περνούν από τα χέρια του), και η τιμή που μου είπε μου φάνηκε πολύ λογική.

Εκεί που άκουγα 300άρια για σε αντιστοίχως ειδικευμένα μαγαζιά, μου είπε περίπου τα μισά. Επειδή έχω μπλέξει με ταξίδια δεν πρόλαβα να πάω, αλλά το έχω στο πρόγραμμα.

Χωρίς να μπορώ να δώσω εγγυήσεις, πέραν του ότι είναι κουλ άτομο, αν κάποιος θέλει τα στοιχεία του... Αλλιώς, θα μεταφέρω εντυπώσεις μόλις καταφέρω αποκτήσω ίδια εμπειρία!
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#142231 Δε βρήκα θέμα σχετικά με φανοποιια, οπότε ας το βάλω εδώ.

Θέλω να ρίξω ένα μικροβαψιμο στις ζάντες μου, επειδή έχει σπάσει το βερνίκι και έχουν γίνει χάλια. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι, ούτος ώστε με σπρεϊ να έχω αποτέλεσμα πάνω κάτω με βάψιμο από πιστόλι? Δε θα αλλάξω χρώμα, απλά θα τις τρίψω ελαφρά να γίνει λείο το χρώμα, και θα τις πατήσω από πάνω με σπρεϊ ασημί όπως είναι οι ζάντες. Επίσης να πάρω βερνίκι σε σπρεϊ αν υπάρχει, ή έχει μέσα ήδη το σπρεϊ με το χρώμα?

< μου
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#142270 Εγω χρειαστηκε παλια να βαψω γδαρσιματα σε ενα πουντο cabrio και πηγα σε χρωματοπωλειο και μου εφτιαξε σπρει με τον ιδιο κωδικο χρωματος του αυτοκινητου και με επιπλεον του κανονικου σε ποσοτητα γυαλιατικο βερνικι.
Απλα ωσπου να το μαθω να ριχνω χαλασα το μισο σε μια αλλη επιφανεια λεια .
Νομιζω ενα 10ευρω στοιχισε . :hmmm: