Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#667586 Εγώ πάντως που έβαψα προφυλακτήρες μπρος πίσω στο Leon που είναι 15 ετών αυτοκίνητο ,πήγα σ ένα μαγΑζι με χρώματα μου έκαναν μια μετρηση με ένα μηχάνημα στην πόρτα οδηγού και συνοδηγού και καπω και μου βγάλανε ακριβώς το χρωμα για τον προφυλακτήρα.Δεν φαινεται καμία διαφορά.Οποτε νομίζω πλέον ειναι πολύ δύσκολο να μη "πετύχει"το χρωμα..
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#708646 Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του Jazz είχε ένα ασημί repair pen με το οποίο κάλυψε κάθε γρατζουνιά περιφερειακά (φαινόταν και στις φωτογραφίες της αγγελίας για όσους θυμούνται).
Στον μπροστά προφυλακτήρα φαίνεται σπυριάρικο και στον πίσω έκανε ένα μεγάλο μπάλωμα -πάλι με το στυλό- σε χτύπημα από παρκαρισμα. Η διαφορά του χρώματος δεν είναι αδιάφορη και χτυπάει στο μάτι, θάθελα να δω πως μπορεί να γίνει ένα πιο διακριτικό καμουφλάρισμα.
Το πάω σε φαναρτζή και τα μακιγιάρει κοντά στο εργοστασιακό? :hmmm:

Θα βάλω και κοντινές φωτογραφίες για καλύτερη εικόνα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#708666 Θα σου έλεγα να το αφήσεις μέχρι να σε κοπανήσει κανείς σε παρκάρισμα, αλλά αφού "καινούργιο κοσκινακι μου και που να σε κρεμάσω", ναι σε φαναρτζή

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#708681 Δεν πρόκαμα να φωτογραφίσω, με περιποιήθηκε ο rocsta, σαν ανάδοχος τζαζίστας :D
Έτριψε το παλιό μπλάνκο και θα πάρω το κατάλληλο χρώμα για το μακιγιάρισμα..
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#714380 Έτριψα με σφουγγαράκι μερικους ξεραμενους λεκεδες απο κουτσουλιες και μου 'χει αφήσει γρατζουνιές στο χρώμα. Πώς το διορθώνω?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#714404 Αλοιφή 3Μ και υπομονή και τρίψιμο. Ή πας σε κάποιον που έχει τα εργαλεία και στο κάνει και του δίνεις 20-30€ να στο φτιάξει.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#714410
egobrain έγραψε:Έτριψα με σφουγγαράκι μερικους ξεραμενους λεκεδες απο κουτσουλιες και μου 'χει αφήσει γρατζουνιές στο χρώμα. Πώς το διορθώνω?

Aχ με ρωτάς για κάθε τι, αλλά εκεί πήρες πρωτοβουλία; :adminpower:
Έλα από δω
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#717625 Πάλι σχετικά με το ζήτημα των κουτσουλιών:

αγάλι-αγάλι έχω πλέον σκυλοβαρεθεί να καθαρίζω κάθε τόσο τις κουτσουλιές απ' το αμάξι :s_hang
Το προφίλ των μπαλκονιών είναι ακριβώς πάνω απ' τα παρκαρισμένα και κάθε 2-3 μέρες βρίσκω μερικά χαρτόσημα πάνω :vava:
Έχει και θέσεις στις οποίες δεν καταλήγει έτσι αλλά το πάρκινγκ είναι τύχη όχι επιλογή.
Στην αρχή είχα την όρεξη, τώρα είναι ανυπόφορο το ξεσκάτισμα. Σκέφτηκα πως μιας και βολτάρω κατά βάση τα ΣΚ θα μπορούσα να του βάλω κουκούλα. Ιδέες? :help:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#717626 Την κουκουλα δεν θα την καθαριζεις; Θα χωραει στο πλυντηριο; :s_no
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#717628 Μπα στην πραγματικότητα δεν υπάρχει λύση ή παρκάρεις κοντά στο σπίτι και το αποδέχεσαι ή ψαχνεις πιο μακριά και περπατάς.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#717654
Νίκος Παππάς έγραψε:Την κουκουλα δεν θα την καθαριζεις; Θα χωραει στο πλυντηριο; :s_no
δεν ξερω τι ζευγάρι θα κανει ο λεκές με τη κουκουλα αλλα αμα ξεραινονται θα ηταν βολικοτερο 1 φορα/μηνα ενα συγυρισμα παρα 2/βδομαδα στο αμαξι.
λεωγωτωρα, ασκησεις στον αέρα..
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#717656 Όταν θα θες να πάρεις το αυτοκίνητο, τι θα κάνεις την κουκούλα που θα είναι μέσα στο σκ@τό; Είναι φασαρία γενικά η κουκούλα. Δυστυχώς κι εγώ λύση δε βλέπω, πέραν αυτής που ανέφερε ο NiTse. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#717696
rocsta έγραψε:
egobrain έγραψε:Έτριψα με σφουγγαράκι μερικους ξεραμενους λεκεδες απο κουτσουλιες και μου 'χει αφήσει γρατζουνιές στο χρώμα. Πώς το διορθώνω?

Aχ με ρωτάς για κάθε τι, αλλά εκεί πήρες πρωτοβουλία; :adminpower:
Έλα από δω

Αλήθεια πέρα από αλοιφές, σπρέι η ότι άλλο το λάθος εδώ ποιο είναι το σφουγγάρι;; Θέλει ας πούμε νερό και πανί;;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#717701 Για οτιδήποτε χρειάζεται αφαίρεση από το χρώμα, πρώτα ψεκάζουμε το κατάλληλο χημικό για να μαλακώσει. Αν δεν έχουμε κατάλληλο χημικο, χρησιμοποιούμε νερό! ακόμα καλύτερα υπό πίεση. Και πάντοτε προφανώς ξεκινάμε απ' την πιο ήπια λύση προς την πιο έντονη. Άλλο να τρίψεις με ενα μαλακό πινέλο, άλλο να τρίψεις με την πρασινη μεριά του σφουγγαριου.

< >