Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Gtakis
#718673 Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα τα φώτα σας.... παρέλαβα πριν τέσσερις μέρες το καινούριο μου Nissan Navara χρώματος μπλε σκούρο και σήμερα αποφάσισα να κάνω την πρώτη φασινα με όλη την μεγαλοπρέπεια που της αρμόζει,αφού λοιπόν καθάρισα όλο το αμάξι και το γυάλισα κατόπιν με ένα μαλακό πανί με μικροίνες είδα ότι στο καπώ έχουν μείνει κάποιοι λεκέδες ανεπαίσθητοι σε τέσσερα πέντε σημεία που όσο και να τους τρίβεις δεν βγαίνουν με τίποτα,δοκίμασα και με ζεστό νερό αλλά τίποτα....παίζει να είναι κόλλες από το εργοστάσιο;κάπου αλλού δεν το έχω πάει για να πέσει κάτι,μόνο βόλτα και πάλι πίσω στο γκαράζ,οι λεκέδες μοιάζουν με αυτούς που μένουν όταν στεγνώσει το νερό και έχει άλατα αλλά όχι τόσο έντονοι,πρέπει να κοιτάξεις από το πλάι και πολύ κοντά για να τους δεις...υπάρχει κάποιο υλικό για να τους αφαιρέσω;;;

.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#718677 Πηλός με λίγο προσοχή. Παίρνεις έναν μέτριας ή μαλακής σκληρότητας, χρησιμοποιείς σαμπουάν αυτοκινήτου σαν λιπαντικό και απαλά περνάς το σημείο. Μετά ξανακερώνεις γιατί ο πηλός αφαιρεί και όποια αλοιφή/κερί έχεις περάσει.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#718699 Απο την στιγμή που μόλις το παρέλαβες,πριν κάνεις κάτι,πήγαινε πάλι στον Ισθμό,γιατί έχει εγγύηση χρώματος,για το αμάξωμα.
Άβαταρ μέλους
By Gtakis
#719123 Τελικά με μια επίσκεψη στην αντιπροσωπεία που το πήρα το πρόβλημα διορθώθηκε με αλειφαδόρο και μια αλοιφή γυαλίσματος απ'ότι κατάλαβα,το καπό έγινε καινούργιο και οι θαμπάδες εξαφανίστηκαν.... άψογοι και γρήγοροι στην Nissan οφείλω να τους το αναγνωρίσω....

.
Άβαταρ μέλους
By Gtakis
#719133 Τις τρεις εμπρός παράθυρα+παρμπρίζ τις έβαλα στο Κιάτο και είναι Armolan αν δεν κάνω λάθος αμερικανικές....30% είναι αλλά στην ουσία η απόχρωση είναι 70% σκούρο

.
Άβαταρ μέλους
By Gtakis
#719305 Στον Θοδωρή στο Car Expert Sound....
Δεν ήξεραν αλλά φαντάζομαι πως κάτι είχε τρέξει από την νταλίκα που το μετέφερε από τον Θεοχαράκη και έμεινε κάποιες ώρες μέχρι που καθαρίστηκε αλλά προφανώς είχε άφησε στάμπες,το καλό είναι πως με τον αλοιφαδόρο δεν έμεινε τίποτα....

.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#719313 :s_thumbsup ..και το 2003 που πήραμε το δικό μας nissan, είχαν κάνει ενα μικρό βαθούλαμα στο καπό και του είχαν κάνει βάψιμο με σβήσιμο στον Ελευθεράκο :rant:
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#859607 Η θαμπαδα στο χρώμα/βερνίκι σημαίνει απαραίτητα κάψιμο,πόσο μάλλον όταν έχει γυλιαστει και δεν έχει επανέλθει η θαμπαδα εντός μικρού χρονικού διαστήματος?
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#859927 Μπορεί με χοντρή αλοιφή, και μετά με ψιλή να φύγει η θαμπάδα.
Ή ακόμα πιο επιθετική προσέγγιση, αρχίζεις με ντουκόχαρτο νερού, ώστε να σβήσεις/κατεβάσεις το χαλασμένο βερνίκι.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#859968
BASSstarlet έγραψε:Μπορεί με χοντρή αλοιφή, και μετά με ψιλή να φύγει η θαμπάδα.
Ή ακόμα πιο επιθετική προσέγγιση, αρχίζεις με ντουκόχαρτο νερού, ώστε να σβήσεις/κατεβάσεις το χαλασμένο βερνίκι.


Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Οι δυο θαμπαδες ειναι μπροστα στον προφυλακτηρα γυρω απο το σημα ολο το σημειο δεξια και αριστερα,η αλλη θαμπαδα ειναι στην δεξια πορτα του συνοδηγου κατω απο το inox,μια μεγαλη γρατσουνια επισης στο καπω που εχει φυγει μπογια και φαινεται ασπρο.Επισης καποια στιγματα σημαδια στο καπω που δεν εχουν φυγει μετα απο γυαλισμα.

Το αμαξι περιφεροταν σε μικρα νησια για 3-4 χρονια,με σχεδον κακες η μηδενικες επιλογες για καλο πλυσιμο η εστω ενα κερωμα προστασιας,εκτεθιμενο στις καιρικες συνθηκες,ζεστος ηλιος τα καλοκαιρια,σκονη και βρωμια το χειμωνα,παροτι γυαλιστηκε περυσι,οι θαμπαδες δεν εφυγαν οριστικα,επεστρεψαν μετα απο λιγους μηνες.
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#859982 Αρκετά σημεία έχεις.
Καλύτερα σε έναν επαγγελματία, γιατί φοβάμαι στο σήμα και στην πόρτα, το βερνίκι δεν νομίζω να συνέρχεται με τρίψιμο.
Παροδικά μπορεί να γυαλίσει, και μετά ξανά τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#860189
BASSstarlet έγραψε:Αρκετά σημεία έχεις.
Καλύτερα σε έναν επαγγελματία, γιατί φοβάμαι στο σήμα και στην πόρτα, το βερνίκι δεν νομίζω να συνέρχεται με τρίψιμο.
Παροδικά μπορεί να γυαλίσει, και μετά ξανά τα ίδια.


Το γυαλισα πριν 1 χρονο και κατι περιπου,αλλα τα θαμπα σημεια επανηλθαν μετα απο καποιους μηνες,δεν ξερω αν διορθωνεται με detailing πλεον η χρειαζεται ολικη βαφη,βεβαια το μαστορι μου το ειχε πει οτι μαλλον θα εμφανιστουν παλι.

Για τα σημαδια στον ουρανο και τις γρατσουνιες δεν ξερω τι ακριβως να κανω,δεν θελω να πεταω χρηματα σε detailers που υποσχονται επαναφορα χρωματος και επειτα να εχω σε λιγους μηνες επιστροφη στα ιδια.