Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#662015 Για να είναι ολο το αμάξι έτσι κάτι έχει πάει παααρα πολύ στραβά στο βαφείο του εργοστασίου αλλά και στον έλεγχο ποιότητάς του. Το ίδιο και στο PDI.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#662019 Έχεις μετρήσει το παχος αντίστοιχου yaris? Δεν εχω πρόσβαση σε καινούργιο yaris, αλλα τα περισσοτερα toyota ειναι κοντα στα 100μm (0.1mm). Και ναι, 30μm είναι αισθητή διαφορά που ξεχωρίζει εργοστάσιο από χέρι βαφέα.
Το έχει δει φανοποιός και σου είπε ότι ειναι εργοστασιο;

< >
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#662026 [quote="rocsta"]Έχεις μετρήσει το παχος αντίστοιχου yaris? Δεν εχω πρόσβαση σε καινούργιο yaris, αλλα τα περισσοτερα toyota ειναι κοντα στα 100μm (0.1mm). Και ναι, 30μm είναι αισθητή διαφορά που ξεχωρίζει εργοστάσιο από χέρι βαφέα.
Το έχει δει φανοποιός και σου είπε ότι ειναι εργοστασιο;

< >[/quot

Το έχει δει εμπειρογνώμονας και φανοποιός. Δεν μπορεί με το χέρι να βγεί όλο 0,12 - 0.13.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#662027
drdino έγραψε:Για να είναι ολο το αμάξι έτσι κάτι έχει πάει παααρα πολύ στραβά στο βαφείο του εργοστασίου αλλά και στον έλεγχο ποιότητάς του. Το ίδιο και στο PDI.


Όλοι γνώριζαν....
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#662032 Η ατυχία σου βάρεσε κοκκινο στην συγκεκριμένη περίπτωση :(
μηπως θα έπρεπε να απευθηνθεις σε δικηγορο ωστε να προχωρησεις δικαστικα?
Εδω καλά τα λες, αλλα επι της ουσιας απλα μοιράζεσαι τον πονο σου, δεν θα πετυχεις κατι χειροπιαστό πέρα απο την αλληλεγγύη ολων.
Πρόκειται ξεκάθαρα για αστοχία του κατασκευαστή, η θα διεκδικήσεις κατι δικαστικώς η θα το καταπιείς

ξέρω είναι ξενερα αλλα πρέπει να το δεις ρεαλιστικά
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#662047 Τα yaris τα αγοράζεις ΑΣΠΡΑ και δεν κάνεις DETAILING αυτά είναι κόλπα για ποιοτικά αυτοκίνητα βόλτας όχι για εργαλεία :) .

Σοβαρά τώρα αν πήγαιναν ολοι τα yaris και τα corsa για detailing ξέρεις πόσες σελίδες θα γράφονταν στα φόρουμ , με το δικό μου είχα μια παρόμοια ψυχρολουσία όταν μετά από μια μέρα που το πήρα ανακάλυψα ότι τα χερούλια από τις πόρτες (και τα 4) είχαν άσπρο χρώμα στο εσωτερικό τους , φαινόταν όταν τα τράβαγες για να ανοίξεις την πόρτα , αμάν λέω ξαναβαμμένο , τους έπεσε από το φορτηγό, χαλάζι ποιος ξέρει... Πάω καρφί σε μια αντιπροσωπεία και τραβάω τα χερούλια απο όλα τα yaris που είχαν στην έκθεση ...ουφ όλα ετσι ήταν :s_smile :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#662049 Αυτα που μας δείχνει στις φωτογραφίες παντως δεν είναι ενα μπιμπικι σε εσωτερικο φτερου που τους ξεφυγε. Ειναι χαλια μαυρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#662059 Γενικά δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα από φωτογραφίες, γιατί δεν φαίνεται σωστά το μέγεθος των μπιμπικιών. Συνήθως αυτά που προέρχονται από λάθος στο εργοστάσιο είναι πολύ πολύ μικρά και στρόγγυλα. Στις συγκεκριμένες φωτογραφίες πάντως φαίνονται τεράστια και ατσούμπαλα και γι' αυτό δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ήρθε έτσι από εργοστάσιο.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#662064
rocsta έγραψε:Γενικά δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα από φωτογραφίες, γιατί δεν φαίνεται σωστά το μέγεθος των μπιμπικιών. Συνήθως αυτά που προέρχονται από λάθος στο εργοστάσιο είναι πολύ πολύ μικρά και στρόγγυλα. Στις συγκεκριμένες φωτογραφίες πάντως φαίνονται τεράστια και ατσούμπαλα και γι' αυτό δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ήρθε έτσι από εργοστάσιο.


Τους ποιοτητικούς ελέγχους γενικά, για την ποιότητα του αυτοκινήτου, τους εγγυάται η Τουοτα Ευρώπης και η Τουοτα Ελλάδος. Το αυτοκίνητο έχει εργοστασιακή βαφή.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#662066
Giuseppe Busso έγραψε:Εγώ τολμώ να πω ότι αυτό το μπιμπίκι είναι από χέρι.


Όποιος μπορεί και θέλει, δεν έχω κανένα πρόβλημα, μπορεί να δει το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#662070 Απευθύνσου σε έναν δικηγόρο ή έναν φορέα καταναλωτων.
Βλέπεις το πρόβλημα, ο καιρός περνάει, αντιλαμβάνεσαι ολιγωρία και φαίνεται να μένεις στον θυμό και στην δημοσιοποιηση του προβλήματος ενώ χρειάζεσαι άμεση λύση.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#662190
cosneo έγραψε:Απευθύνσου σε έναν δικηγόρο ή έναν φορέα καταναλωτων.
Βλέπεις το πρόβλημα, ο καιρός περνάει, αντιλαμβάνεσαι ολιγωρία και φαίνεται να μένεις στον θυμό και στην δημοσιοποιηση του προβλήματος ενώ χρειάζεσαι άμεση λύση.

Πίστευα πως αφού αποδέχονται τα προβλήματα στη βαφή ότι η ΤΟΥΟΤΑ θα έδινε λύση, πριν φθάσω εδώ.
Μέσα στη βδομάδα ο δικηγόρος μου θα στείλει εξώδικο και σε πέντε ημέρες θα καταθέσω αγωγή ή όχι. Πιστεύω ότι έπρεπε να δημοσιοποιήσω το πρόβλημα μου, προς ενημέρωση όλων των μελλοντικών αγοραστών. Πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε καινούργιο αυτοκίνητο....., το λέω για να το ακούω, πρώτα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#663148 Θυμηθηκα τι ωραια θεα εχω στο γιαρις της μανας μου διαβαζοντας αυτο το θεμα:

Εικόνα

Εικόνα

(δειτε το αφρολεξ μεταξυ ταμπλω και παρπριζ)

Ρωτησα και ξαναρωτησα αν εχει γινει κατι που να δικαιολογει λυσιμο του ταμπλω, αλλα μονο ενα σερβις εχει κανει. Να θελει ολο λυσιμο για φιλτρο καμπινας;; Δε νομιζω. Αρα λογικα ετσι εφυγε απο το εργοστασιο


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#663151 Χαχα, κάτι τέτοιο θυμάμαι και σε Micra.

Edit: βρήκα την φωτο από το παλαι ποτε 2008:
Εικόνα